תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

הכרמל פורח מחדש – זרקור עם תמר זינגר

זרקור – ליגת העל

הכרמל פורח מחדש

 תמר  זינגר בת ה-16 כבר הוכיחה שבליגת העל יש לה מקום. עכשיו היא כאן כדי להישאר ולהמשיך לטפס לפסגות בחיפה ובנבחרת הנערות.  

מאת חגי פלק

צילום תמונה ראשית: עודד קרני – מנהלת ליגת העל לנשים

בשנים האחרונות יש התעוררות גדולה בעיר הכרמל מבחינת הכדורסל הנשי. מחלקת הבנות גדלה והתעצמה והיום כפי שחשפנו בתחקיר שעשינו לפני כחצי שנה, יש כמעט שתי   קבוצות בכל שכבת גיל. את הניצנים לכך בנה בתחילה יואב קרליקר שייסד את המחלקה לפני למעלה מעשור, ואת הפירות קטף המנהל המקצועי הנוכחי ומאמן הקבוצה הבוגרת עומרי צירלין שלא נח על זרי הדפנה, הגדיל והעצים את המחלקה מבתי הספר לכדורסל ועד לקבוצה הבוגרת עם דגש על נוכחות שחקניות בית בסגל. אז בעבר כבר הצליחו קרליקר וצירלין לשתף שחקניות בית בקבוצה הבוגרת אבל זה היה בעיקר בליגה הלאומית בדמותן של רוני מנצ'ל, עדן כהן וענבר זינגר (השתיים האחרונות הספיקו לשחק בליגת העל בהרצליה ובמעגן בהתאמה). כיום השם העיקרי שאליו בחיפה מכוונים כזו שתוביל את המועדון כשחקנית בית ומודל לדור הבא, היא תמר זינגר, שעוד לפני שמלאו לה 16 כבר ערכה הופעת בכורה בליגת העל ואף עשתה זאת בהצלחה יתרה.

גילוי נאות – את תמר אני מכיר מזה 8 שנים. אני לא זוכר הרבה ילדות שבכיתה ג' כבר שיחקו בליגת הקט-סל והיו דומיננטיות למרות ששיחקו עם בנות צעירות מהן ב-3 שנים. בשנה שאימנתי במכבי חיפה (2012/3) תמר למרות קומתה הנמוכה הייתה בולטת בקבוצה כבר מהמשחק הראשון בליגה ובעיקר ברוח החברתית שהביאה. בנוסף באימוני ההעשרה במסגרת פרויקט 'אתנה' ופרויקט 'משחקות למען השלום' עם ויטו גיליץ', תמר לא החמיצה אימון בשתי המסגרות. זכור לי אימון שבו נאלצו הבנות לקיים משחק של זריזות ידיים – תמר שברה את השיאים של ויטו בקלות יתרה..

תמר באה מבית כאמור של כדורסל כפי שתקראו בהמשך ומי שהיוותה לאורך שנים את המודל בשבילה הייתה בת דודתה ענבר שהספיקה להיות בסגל נבחרת הנערות  2013 עד שהחליטה לוותר בגלל שירות קרבי וכיום לומדת ומשחקת באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

מתי הבנת שאת רוצה להיות שחקנית כדורסל תחרותית והאם זה שהתחלת לשחק בגיל צעיר תרם לך?

"מגיל קטן אהבתי לשחק עם כדור, התחלתי לשחק כדורסל בגיל חמש. אח שלי כבר שיחק בחוג בבית הספר ובת דודה שלי ענבר שיחקה במכבי חיפה. אני חושבת שהעובדה שהתחלתי לשחק בגיל קטן  תרמה לי מאוד ביסודות הכדורסל. בכיתה ג' החלטתי לעבור לשחק עם בנות וביקשתי מענבר להכיר לי את יואב,  מנהל המחלקה במכבי. הקבוצה הכי חדשה  במחלקה הייתה קט-סל ולשם נכנסתי. אני זוכרת שסיימתי את המשחק הראשון בליגה ואמרתי לאמא שאף פעם לא נהניתי והתרגשתי כל כך. בכיתה ה' כבר שיחקתי בקבוצת הילדות ובכיתה ו' הצטרפתי לקבוצת נערות ב'. אני חושבת ששם הבנתי שאני רוצה להיות שחקנית מקצועית. ענבר אז שיחקה בקבוצת הנשים והיא הייתה עבורי השראה להתקדם ולהגיע לשם. עד היום יש לנו חלום לשחק ביחד ואולי זה עוד יקרה, בינתיים ענבר מאוד מפרגנת ותומכת בי".

יואב קרליקר שייסד את מחלקת הבנות במכבי חיפה וגילה את תמר:

"תמר הצטרפה למועדון בבית הספר לכדורסל. כבר אז בלטה בתשוקה שלה וברצון להצטיין ולכן הוחלט להעלות אותה לקבוצת הקט-סל כבר בכיתה ג'. ההצטיינות שלה בלטה לאורך הדרך בנחישות, התמדה – לא זוכר שהחמיצה אימונים בכלל כולל אימונים בשבת בבוקר. בנוסף הייתה מסיימת אימון ובשביל ללמוד להיות טובה יותר, הייתה נשארת לצפות באימוני הקבוצות הבוגרות, וכמובן שהגיעה לצפות ולעודד במשחקים. מהפעם האחרונה שצפיתי בה אין לי ספק שהיא תמשיך לכבוש פסגות ולהיות שחקנית נבחרת ישראל בעתיד".

יואב קרליקר במדי מכבי חיפה: "נחישות, רצון והתמדה בלתי נגמרת של זינגר' – צילום: אלבום פרטי

באיזה שלב התחלת להבין שאת שחקנית מובילה ולא שחקנית משלימה?

"בכיתה ז' הבנתי שאני חשובה לקבוצה מבחינה מקצועית וחברתית. עומרי צירלין שאימן אותי מגיל 9, נתן לי המון ביטחון לאורך הדרך, סמך עלי ולא היסס לתת לי להוביל את הקבוצה".

מבין המאמנים שאימנו ומאמנים אותך בחיפה – מי את מרגישה שתרם לך רבות להתקדמות ומה לקחת מכל מאמן שאימן אותך?

"אני מאמינה שמכל מאמן אני יכולה ללמוד ולהתקדם, במכבי חיפה ובכל מסגרת אחרת. המאמן שהכי תרם לי במהלך השנים ועדיין תורם הוא עומרי צירלין. הוא תמיד דוחף אותי קדימה, לא מוותר לי, דואג שאתקדם מבחינה מקצועית ותמיד נמצא שם גם בתקופות פחות טובות. אני חושבת שהדבר הכי חשוב בקשר שלנו הוא האמונה שלו בי וההזדמנויות והאתגרים שהוא נותן לי".

עומרי צירלין המנהל המקצועי ומאמנה של תמר בקבוצת הבוגרות והנערות:

"הסיפור של תמר עבורי הוא סיפור מאד מיוחד כי הגענו למועדון פחות או יותר באותה שנה, והיא בעצם השחקנית הראשונה שעשיתי איתה את כל הדרך מהקט סל ועד הנשים בליגת העל. תמר היא שחקנית שלא צריכה לקלוע כדי להשפיע על המשחק, היא עושה הרבה דברים שעוזרים לקבוצה לנצח בין אם זה הגנה אישית חזקה, עזרה בניהול המשחק וגם עובדת חזק מאד על שיפור הסיומות ועל הפן הגופני. היא שחקנית שעובדת סופר קשה ומנהלת אורח חיים מקצועני מגיל צעיר ומאד מעריכה כל דבר קטן שהיא עוברת בדרך. ועם כל זאת תמר יודעת שהדרך למעלה עוד ארוכה והיא נשארת מחוברת למציאות ועם רגליים על הקרקע וזו התכונה החשובה ביותר שלה".

צירלין: "זינגר מחוברת למציאות ועם רגליים על הקרקע וזו התכונה החשובה ביותר שלה" – צילום: עודד קרני מנהלת ליגת העל לנשים

היית שנתיים בנבחרת u14 שמטרתה לבנות ולקדם את שחקניות העתיד של נבחרות ישראל הצעירות ועם אותן מאמנים. אני רוצה שבשאלה הזו במיוחד תפרטי על הכלים שמקבלת שחקנית בתחילת דרכה במסגרת כזו, מה קיבלת משלושת המאמנים שעבדו אתך ואיך זה הכין אותך לקדטיות?

"החלום שלי מאז ומתמיד היה ללבוש את מדי נבחרת ישראל. אני חושבת שנבחרת U14 נתנה לי את ההזדמנות להיפתח ולהכיר מאמנים חדשים, לשחק עם שחקניות מאגודות שונות ולהתנסות ברמה הבינלאומית. קיבלתי כלים שכשחקנית צעירה לא הייתי רגילה כמו מעקב של תזונאית, אימוני כושר ומחנות אימונים אינטנסיביים. צוות המאמנים הפך את החוויה למשמעותית מעבר לכדורסל,  והכין אותנו לנבחרות הבאות. בהחלט היה לי חיבור טוב עם שלושתם במשך שנתיים, ובעיקר עם סיוון בלליס שהייתה בשבילי יותר ממאמנת ואשת מקצוע והקשר נשמר עד היום".

עברת פציעה לא פשוטה שמנעה ממך לנסוע לאליפות אירופה לקדטיות. איפה זה תפס אותך ומה למדת מהפציעה הזו מבחינה מקצועית ומנטלית?

הפציעה תפסה אותי במשחק אימון ברומניה עם נבחרת הקדטיות. בהתחלה חשבתי שאחזור לרבע האחרון אבל הבנתי שכנראה למשחק הזה אני לא חוזרת. האיגוד דאג להטיס אותי כבר למחרת לישראל ותוך שבוע עברתי ניתוח לתיקון המיניסקוס בברך. לקח לי זמן לעכל את הפציעה, היו רגעים קשים כי קיוויתי ומאוד רציתי להגיע ולהשתתף באליפות. ברגע שהבנתי שאני מתחילה שיקום ארוך התרכזתי רק בחזרה שלי למגרש וזה מה שנתן לי את ה"דרייב" לעבוד קשה. במבט לאחור אין לי ספק שיצאתי מהפציעה יותר מחוזקת מבחינה מקצועית ולמדתי לקחת הכול בפרופורציות".

זינגר במדי נבחרת הקדטיות לפני הפציעה. "יצאתי מחוזקת מקצועית מהפציעה ולמדתי לקחת הכול בפרופורציות". צילום: עודד קרני – איגוד הכדורסל.

נעבור לעונה האחרונה בה התחלת לשחק בליגת העל בבוגרות של מכבי חיפה. איך התכוננת לזה – פיזית, נפשית ומנטלית? מתי קיבלת את ההודעה על כך ובאלו דרכים התמודדת? האם לוח האימונים שלך השתנה בעקבות זאת

"מתחילת העונה התאמנתי עם קבוצת הנשים של ליגת העל וחיכיתי לקבל הזדמנות לשחק איתן. בתחילת הסיבוב השני של הליגה הפתיע אותי צירלין בשיחת טלפון וסיפר לי שהוחלט במועדון לצרף אותי למשחקי הליגה החל מאותו ערב. התרגשתי מאוד ולקחתי את ההזדמנות בשתי ידיים. קיבלתי תמיכה גדולה מהשחקניות, מהנהלת המועדון ובעיקר מהורי נדב ודניאלה  שמלווים אותי לאורך כל הדרך. ממשחק למשחק הביטחון שלי עלה, הלחץ ירד ונהניתי מאוד".

 

זינגר אחרי ניצחון בראשון לציון. 'מאד נהניתי בעונה הזו'. צילום: עודד קרני מנהלת ליגת העל לנשים

מרבית חברותייך לנבחרות משחקות במהלך השנה במסגרת נוספת – ליגת התיכוניים. בחיפה אמנם שני התיכוניים של הבנים (ריאלי וליאו-בק)  משחקים בליגת העל, אבל בבנות אתן מפוזרות. האם יש הרגשה של פספוס שאתן לא מצליחות לחוות את זה בגלל שאין קבוצה אחת שבה משחקות כולן?

בחיפה קיימים שני מועדוני כדורסל (מכבי והפועל)  והבנות מפוזרות בבתי ספר שונים – ריאלי, ליאו-בק ועירוני ה'.  לפני שנה התחיל פרויקט חדש באחד מבתי הספר בעיר ואני מאמינה שבעוד כמה שנים תהיה נציגות חיפאית בליגת התיכונים. אני בטוחה שאם הייתי משתתפת במסגרת כזו הייתי נהנית אבל אין לי תחושה של פספוס".

הקורונה עוד כאן וזה בהחלט מפריע לשגרת האימונים. ספרי לנו מה עשית מתום העונה ועד היום, איך הכנת את עצמך לעונה הקרובה ומה המטרות שלך אישיות וקבוצתיות.

"אצלנו במועדון המשיכו בשגרת אימוני zoom  יומיים שכוללים אימוני כוח, שליטה בכדור והרצאות שבועיות עם מאמנים אורחים. בנוסף, יש לי תכנית אימונים אישית שקיבלתי מצירלין על עבודה יום יומית שאני מבצעת אותה באופן עצמאי במגרש בשכונה. אני חושבת שהתקופה חיזקה אותי מקצועית ושיפרה את היכולות האישיות שלי. ההכנות לעונה הקרובה התחילו באוגוסט במסגרת אימוני קבוצת הנשים עם אימוני כושר ולצערי נפסקו בעקבות הסגר. ברמה האישית אני שואפת בקבוצת הנשים להיות יותר דומיננטית על המגרש ומאחלת לנו להגיע לבית העליון ובקבוצת הנערות אני מקווה להיאבק ולזכות בתואר עם המועדון".

נבחרת הנערות 2021 התחילה להתאמן בקיץ האחרון בהדרכת רועי לזר וטלי נוי ועושה רושם שאתן נבחרת מוכשרת מאד שחלקה כבר שיחקה ביחד לפני שנתיים. מהרגשתך האם את חושבת שאתן יכולות להגיע רחוק באליפות אירופה דרג א' בקיץ הבא (בלי להיכנס ל-12 שיטוסו לאליפות)

"אני מאמינה שהדבר החשוב ביותר בנבחרת הוא הגיבוש והקשר בין השחקניות שמתבטא במשחק טוב על המגרש. העובדה שהתחילו את האימונים כבר בקיץ תורמת מאוד לדינמיקה בין השחקניות ואני מקווה שההכנות ימשכו במהלך כל השנה, ובזכות עבודה אינטנסיבית וקשה הנבחרת תגיע להישגים גם בדרג א'".

לסיום – שאין לנו כדורסל ישראלי ואנחנו צופים וצופות בכדורסל מעבר לים – האם יוצא לך לצפות בסדרות הnba והwnba ולאיזה שחקנים את מתחברת

"אני מאוד אוהבת לצפות במשחקי כדורסל באופן כללי. אהבתי לראות העונה ב NBAאת ג'ה מורנט. הוא השחקן שאני הכי מעריכה בליגה הזאת, הוא הרוקי של הממפיס שזכה גם לרוקי העונה. בWNBA אני אוהבת לראות את אלישה קלארק, אני זוכרת שבתור ילדה ראיתי אותה משחקת בליגת העל ועד היום אני מאוד אוהבת את סגנון המשחק שלה".

קלארק – עוד מודל לחיקוי לשחקניות צעירות. צילום: wnba.com

Leave a comment