תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

"לישראליות תפקיד מרכזי. לא לפחד הוא המסר שלי לצעירות" – ראיון עם עדן רוטברג

עדן רוטברג (22 ,1.68), מלכת הסלים הישראלית של ליגת העל בעונה החולפת, הובילה גם בעקביות שבשימור המספרים שלה ממשחק למשחק. את הממוצע של 12.5 נק' למשחק היא השיגה ללא סטיית תקן משמעותית ובכך, סימנה למאמניה שעל התפוקה הזו הם יכולים לסתמך בכל ערב נתון. עם זאת, לא זכתה להמשיך את המומנטום החיובי לפלייאוף עם אליצור רמלה, וזאת עקב משבר הקורונה. רוטברג מסתמנת כמניה בטוחה בליגה שלא קל לישראליות להתבלט בה.  היא משחקת בעמדה 2 (SG – shooting guard ) ובנוסף, מציגה יכולות ורסטיליות בייצור מצבים ל-2 ועוזרת לרכזת בהובלת הכדור.
אלו גרמו לכולנו להסתקרן, לאן תיקח את המשחק שלה בשלב הבא? בכלליות זאת תהיה עונתה השישית של רוטברג בליגת העל ובפרט, היא לקראת עונה שנייה בקבוצת צמרת. התחנה הבאה – מכבי עירוני רמת גן. ביולי רק חגגה 22 אך מוכיחה תבונתה ובגרותה הרבה מעבר לשנותיה דבר שתורם להשגיה על הפרקט וגם מחוצה לו.
במבט מפוכח היא למדה את הליגה  ויודעת להצביע על הדרך שעברה באופן מדויק. לא בכדי היא חברת הנהלה באירגון השחקניות ולא מתביישת לעמוד על כל אשר ראוי לתיקון – לטובה ולרעה. כעת, כאשר היא מקיימת אורח חיים מקצועני ככל שניתן במהלך בפגרה הכפויה הארוכה בחייה, משתפת אותנו בסודות ההצלחה שלה ומה היא מייחלת עבור הדור שיבוא אחריה.

מאת: ענבר טנא אוריון

היי עדן, איך את מעבירה את הימים האלו? 

"ימים די מוזרים, אבל מתמודדים אין מה לעשות, זאת מגיפה עולמית והכי חשוב לשמור על עצמנו. הייתה לנו מסגרת מסוימת של איגוד הכדורסל שנפסקה בספטמבר ומעבר לזה, רצה מחוץ לבית, עובדת כח מגוונת עם טבתה לפעמים".

את אמורה לפתוח עונה שישית בליגת העל (חולון-זכרון מעגן מיכאל- שנתיים ברמה"ש ובעונה החולפת באליצור רמלה) תוכלי לתאר את ההתאקלמות ואת הצמיחה?

"היה לי מאוד לא פשוט בעונה הראשונה והיה הלם ראשוני. לעבור ממשחק של נערות, אימוני נערות ופשוט מנטליות אחרת למשחק נשים; בוגרות, זרות אמריקאיות, זה שינוי גדול מאוד. אבל אני מאמינה, ככל שזה נשמע קלישאתי, שזה המון בראש. מנטאלית, אם את חזקה מספיק ומאמינה בעצמך את תעברי כל מכשול וכל קושי. יש המון רגעים קשים, לא אשקר אבל עולים וצומחים מהם. עם השנים, למדתי להכיר את הליגה, איך להתנהל, איך לשחק וכו. אני חושבת שברגע שהבנתי שנכון הליגה באמת בנויה המון על הזרות האמריקאיות, אבל לא לשכוח שבלעדינו הישראליות, היא בכלל ולא הייתה קיימת, אז יש לנו תפקיד לא פחות חשוב מהן. לא צריך לפחד זה בעיקר המסר שאני רוצה להעביר לבנות שהולכות או מתכננות להיות בליגת העל. ברמת הליגה, אני בעד להוריד זרה, להוסיף בוסמנית ושכמה שיותר קבוצות יירשמו ליורוקאפ.

את המספרים המרשימים שלך ייצרת כבר ברמה"ש ואז עשית מעבר לקבוצת צמרת, איך יודעים מתי הזמן הנכון?

קיבלתי ברמה"ש קרדיט מנעמי ואורנה ונשארתי שם שנתיים עד שבאמת הרגשתי בשלה למעבר לקבוצה כמו רמלה. עם המאמן אלי רבי (רמלה) היו שיחות של תיאום ציפיות לפני העונה והיה ברור שהוא סומך עלי ואני סומכת עליו. דבר שהוכיח את עצמו בהמשך. החלטות בקריירה הן קריטיות. מתי לעשות את המעבר לקבוצה בצמרת,מתי לרדת לקבוצת אמצע טבלא וכו. כל אחת צריכה לבחון את עצמה ואת היכולות שלה ולהיות הכי שקופה ואמיתית עם עצמה כדי לקבל את ההחלטה מהשיקולים הנכונים ביותר. מקצועיירשמו ליורוקאפת, שחקנית חייבת לשמור כדי לקבל דקות בליגה, צריך להראות למאמנים שהם יכול לסמוך עליך וזה מתחיל מהדברים הקטנים: לוז-בול, חטיפה או ריבאונד.

מי עוזר לך לקבל החלטות בקריירה?

אמא שלי עוזרת לי בכל מה שקשור לצד המנטלי. היא מטפלת במקצועה והדבר עוזר מאוד. לגבי קבלת החלטות, המשפחה שלי מאוד מעורבת והם האנשים שאני הכי סומכת עליהם בעולם. אבא שלי היה שחקן במכבי תל אביב ויש לי אח בן 30 ואחות בת 28 שהיא שחקנית בליגה הארצית. ההורים שלי, בתחילת הדרך, דאגו שאגיע לאימונים מזיכרון יעקב גם אם זה אמר 40 דק' נסיעה לכל כיוון ואז, אחרי שנתיים, סידרו לי הסעה מהבית.

איך היית מגדירה את ההבדל בין הורים מעורבים לבין הורים מתערבים?

אני חושבת שהורים צריכים להיות מעורבים בחיי השחקנית. לדעת מה קורה, האם היא נהנית, האם היא משתפרת לטעמה וכו. יש גבול והוא דק מאוד בין מעורבות לבין התערבות. לא חושבת שהורים צריכים להתערב בחיי השחקנית אלא במקרים ספציפיים מאוד בהם היא זקוקה להם. יש מקום כמובן לתת דעה מצד ההורה וקבלת ביקורת, אבל לא צריך להגזים.

צמחת בעמק יזרעאל עם שלל שחקניות טובות וידועות, מה תוכלי לספר על התקופה הזו?

אני במקור מזיכרון יעקב, עברתי לשחק בילדות בעמק ושיחקתי שם 5 שנים. כשהייתי בילדות, אופיר לביא הייתה בנערות ב' ושהד עבוד אשר גדולה ממני ב-3 שנים כבר הייתה בנערות א' ובלאומית נשים. לירן (בראל) גידל אותי. אני כל כך מודה לו בהמון דברים שהוא שהוא עזר ושיפר במשחק שלי וניתן להגיד שיש לו חלק בעיצוב שלי כשחקנית. זאת הייתה אבידה לענף כאשר הוא עזב אבל אני שמחה בשבילו שהוא התקדם וממש הקים את העסק שלו מאפס (BC).

את לא חושבת שעצם זה שעסקים פרטיים לפיתוח שחקנים הם מצליחים, מדובר בתעודת עניות לאגודות?

אני חושבת שמדובר במסגרות אשר מעניקות המון לילד או לילדה אבל בסופו של דבר השחקן או השחקנית צריכים לעבוד לבד. המסגרות האלו מעניקות כלים שעוזרים אבל הן לא תחליף.

איך היית מגדירה את  הקשר בין שחקניות על הפרקט לעומת מחוצה לו?

קודם כל, אני מפרידה חד משמעית את ההתייחסות שלי. על הפרקט אנחנו רציניות, פוקר פייס אפשר לומר, רוצות לנצח, תחרותיות ורוצות להשתפר. מחוץ לפרקט זה סיפור אחר לגמרי. החברות הכי טובות שלי הן  מהכדורסל ואם אני אראה אותן ברחוב אני לא רק אגיד להן שלום, אני אקפוץ ואביא חיבוק. בגדול, מאחלת לכל השחקניות שיצליחו ומפרגנת לכל אחת שעושה משחק טוב, כי זה פשוט מגיע לה.

יש דבר כזה "חוזים חלומיים" בעידן שלנו? מהי החשיבות את מייחסת לסכומים?

שמעתי על דברים כאלו, אבל אני לוקחת בפרופורציות. אני שמחה בשביל מישהי שעשתה חוזה מטורף אבל לכל אחת יש את קצב ההתקדמות שלה. יש לי מטרות משלי בהתקדמות שלי וצריך לזכור שכסף, זה לא הכל בחיים, זה הרבה אבל לא הכל.

אפשר להגיד שאת כבר במקום בקריירה שאת רגועה? בכל זאת, כבר נחלת הצלחה בקבוצת צמרת 

אני חושבת שזאת רק ההתחלה. זאת הייתה שנה ראשונה שלי בקבוצת צמרת ונהניתי. לצערנו היא הופסקה בדיוק בזמן שלו חיכיתי כל העונה אבל אין מה לעשות. אני לא חושבת שאפשר להיות רגועים במקצוע הזה, אולי בכמה רגעים, אבל כדי להתקדם באמת, חייבים להשתפר כל הזמן. תמיד יהיו דברים שאני אהיה פחות טובה בהם. אני ממשיכה בשלי וחשוב שכל אחת שרוצה באמת להגיע רחוק, פשוט תמשיך בשלה, במטרות שלה וביעדים שלה. זה פחות או יותר, האני מאמין שלי. היה גל פרישה באמת של בנות שהנהיגו את הליגה, דבר אשר יצר יותר הזדמנויות לבוא ולתפוס את המושכות. זה לא עניין של חודש חודשיים שנשחזר את ההצלחות וכנ"ל לגבי הנבחרת הבוגרת.

איך את מגיבה למחמאות? מי הייתה מודל לחיקוי שלך?

נחמד לקבל מחמאות אבל עוברת הלאה מהר מאוד. תמיד הסתכלתי על שי דורון ועל לירון כהן אבל יותר על שי כי זכיתי לשחק איתה בנבחרת. שי מדהימה קודם כל כבת אדם ושמחתי ששיחקנו יחד. היא שחקנית על וחכמה ופיזית מאוד. גם בגיל 35 לא סתם קבוצות רוצות אותה היא כבר ראתה והייתה בכל המצבים".

איך ידעת על שי דורון ועל לירון כהן? היעדר חשיפה לא בדיוק הנגישה אותן אל הדור הצעיר

נכון. אין שידורים ואין פרסום מספק אבל בעמק יזרעאל דאגו להראות לנו אותה (לירון כהן) ונורא התלהבתי: איך היא שהייתה משחקת פיקנרול בנונשלנטיות שאופיינית לה, הימם אותי.

לסיום, אמרו לך שאת בוגרת לגילך? מה דעתך על תמונה שהיא לא במדי הכדורסל?

כן (צוחקת) אומרים לי תמיד שאני בוגרת לגילי. אוהבת תמונות מעבר, אוהבת להתלבש יפה.

רוטברג. אלבום פרטי

 

תמונת שער: במדי הנבחרת, באדיבות איגוד הכדורסל בישראל.

 

Leave a comment