תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

הדרך למכללות

הביקוש לתואר בינלאומי במימון של מלגת כדורסל (אשר יכולה להגיע לשווי של מאות אלפי דולרים) הולך ומתחזק. מציאת בית חדש ל- 4 שנים בארה"ב היא חוויה שעשויה לבחון את השחקנית הישראלית הן בהיבט הפיזי והן בהיבט המנטלי. שחקנית מכללות תתמודד עם תרבות חדשה ועם הרגלי עבודה שיבחנו אותה על בסיס יומי. בהיעדר הסביבה המוכרת והבטוחה, לא בטוח שהדבר יתאים לכולן. כל החלטה בין אם להישאר, לעבור מכללה או לא לממש את כל התקופה ולשוב הביתה מקובלת, ולא חסרות דוגמאות של שחקניות עם קריירות מוצלחות שהיו בכל המצבים. כדורסל אמריקני שונה מכדורסל אירופאי אבל אין מניעה ששחקנית תצליח בשניהם ותדע לקחת מכל מקום את מה שנכון עבורה.
בישראל, חוות הדעת המקצועיות כלפי המכללות הן מעורבות וגם צה"ל לא הקל. הנ"ל לא מנעו מהישראליות לצאת למכללות. השחקניות מוצאות את דרכן לשם גם לפני* וגם אחרי השירות הצבאי. לא מעט שמות גדולים משחקות בדיויז'ן הראשון היום: רומי לוי (freshman באובורן), נגה פלג פלץ (רטגרס לוילאנובה – sophomore), ליאור גרזון (freshman בוילאנובה), שיר לוי (junior  בוושינגטון) דור סהר (senior במיין) והרשימה ממשיכה..
שחקניות יוצאות למכללות כשהכדורסל הוא המטרה, בדרך רוכשות כלים לחיים בחו"ל ומגלות, שהכדורסל הוא גם אמצעי לפיתוח אישי ומקצועי ביתר תחומי החיים. היום, נוצר שוק ממשי של שחקניות אשר מחפשות את החיבור למכללה הנכונה עבורן, התהליך לא קל והוא דורש זמן כפי שאפרט בהמשך.
הראשונים להרים את הכפפה באופן ממוסד בארץ בנושא התיווך בין השחקנית לבין המכללה הם UVISION. עסק בהובלתו של יובל שחם, אשר רק לאחרונה פתח את תחום הנשים בניהולה של ירדן דנן, שחקנית ליגת העל (מכבי אשדוד), וכבר השניים יצאו לדרך עם 3 שחקניות שעתידות לסגור מכללה בקרוב. דנן, 23, היא שחקנית מכללות לשעבר (ויבר סטייט שעברה לאקרד) שהצליחה לשמור ולטפח קשרים עם אנשי מקצוע בארה"ב מתוך רצון לפנות לקריירת אימון בחו"ל בשלב מאוחר יותר בחיים. כאשר יובל שחם (30), סוכן עצמאי שעסק בתחום 4 שנים יצר עמה קשר, היא הבינה שהדרך שלה עשויה להוביל אותה למקום אחר. יחד, הם דואגים לדבר הקריטי מכל, ההתאמה הנכונה בין השחקנית למכללה.
מאת: ענבר טנא אוריון

תמונת שער: ירדן דנן  באדיבות מכללת אקרד.

לא רבים יודעים מה כולל תהליך ראוי של בחירת מכללה ונוטים להתרכז בתוצאה הסופית. אז כדי לסבר לכם את האוזן ולפי דנן ושחם, רצוי להתחיל לפעול למען החיבור, שנתיים לפחות לפני ההתייצבות לסמסטר הראשון ללימודים. מכאן, רוב עבודתם היא סביב הליווי והכוונה של השחקנית. דנן שואפת לעשות עם השחקניות את הצעדים הנכונים עבור החשיפה הנכונה ובתזמון הנכון, כדי לפתוח עבורן את כל האופציות אשר מהן עתידות לבחור מכללה. תפסנו אותה לשיחה:

 

היי ירדן, תתארי לנו מה משך אותך ל UVISION

יש לי חיבור מקצועי ורגשי עם עולם המכללות האמריקני. מאז שהייתי אני במכללות, אני שומרת ומטפחת קשרים רבים עם ארה"ב תוך רצון שבסופו של דבר אני אחזור לאמן שם. זה כולל מאמני מכללות מאמני AAU (ליגת נערות), מאמני prep school ומאמני ג'וניור קולג'. "אבא שלי תמיד דחף אותי לשמור על קשר, הוא לא ידע עד כמה הוא צדק". כשיובל (שחם) יצר איתי קשר, הוא לא ביקש שאביא לו לקוחות, הוא חיפש שותפה אמיתית שתחזיק לשחקניות את היד לאורך כל הקשיים. ברור לי, שאם צריך, אני אהיה גם אמא וגם אבא של השחקניות ובייחוד כשהן בתחילת הדרך והרחק מהבית. חשוב לי שתהיה להן חוויה חיובית ואף יותר טובה משלי והכל מתחיל במציאת המכללה הנכונה. אני עברתי מה שהן יעברו ולמזלי, הכרתי את משפחת לוסטגרטן (דרך בית חב"ד) אשר הייתה לי למשפחה מאמצת ועזרו לי מאוד להתאקלם, להתאושש ולהיבנות כל יום מחדש. אני מאחלת לכל השחקניות שלי בסיס חזק כמו זה שהיה לי בויבר סטייט.

"בגלל הקורונה, לא טסתי אליהם ליוטה הקיץ, אבל אנחנו מדברות (ירדן ועמית) בסקייפ שעות ואני קרובה אל המשפחה שלה מאוד".

דנן עם משפחת לוסטגרטן. אלבום פרטי

אז למה עברת מכללה?

תאמיני או לא, הייתי חמישייה, שיחקתי המון, אבל לא היה חיבור מקצועי עם המאמנת הראשית ועם השחקניות לצידי. בנוסף לזה, מזג האויר ביוטה מאוד השפיע עלי והרגשתי שאני אוכל להשיג יותר בתנאים אחרים. אומנם ויתרתי על הבסיס עם משפחת לוסטגרטן אבל צלחתי את ההתחלה בזכותם. באקרד שבפלורידה לא רק הצלחתי אלה ממש פרחתי ובקיצים בכלל ולא שבתי ארצה. המעבר תורם לי עכשיו, במידה ומישהי תרצה לעבור מכללה אדע לייעץ לה.

דנן הצעירה במדי ויבר סטייט. באדיבות אתר המכללה.

 

אז בואי ניגש לעניין מה אתם עושים בעצם?

בשלב הראשוני אנחנו מבינים ביחד ברמה המקצועית לאן צריך לכוון ומהי האישיות שעומדת מולנו. ההתאמה בין השחקנית למכללה היא קריטית. יש 3 דיויז'נים שבהם מאות מכללות, ג'וניור קולג'ים ופרפ סקולז. הדבר תלוי ברמה הלימודית וברמת החשיפה הנדרשת להגיע למטרה הרצויה. לא בכולם תהיה מלגה מלאה. לנסוע לקיץ עם קבוצת AAU נודדת שגם אליהן יש לנו קשרים הוא מומלץ, אבל לא נכנסים לאנשים לכיס ומבינים שהדבר לא זול.  לאחר מכן אנחנו מכינים לשחקנית PROFILE PAGE   המציג את השחקנית למגייסי המכללות בצורה הטובה ביותר ובצירוף סרטונים. המטרה לגרום להם לרצות לראות משחק שלם. אם יש היענות נוצרת מערכת יחסים שלמה אשר מבוססת על ביקורים, מעקבים, ראיונות עד להחלטה. במהלך הזמן הזה אנחנו מלווים גם את השחקנית בארץ, עושים מה שניתן כדי לקדם את השם שלה בעולם הרקרוטינג ולוודא שלא תעבור על חוקי ה-NCAA. אז מתחיל התהליך הלוגיסטי.

כשנה תידרש להסדיר את נושאי הקבלה: מבחנים, ויזת הסטודנט והתנהלות מול צה"ל במידה וחובת השירות לא מולאה. מדובר בהתנהלות באנגלית מול מוסד להשכלה גבוהה. למידה למבחנים באנגלית עד לרמה ההגשה ואף לרצון לשפר תוצאה אולי כדי להתקבל למוסדות בעלי סף גבוה יותר של קבלה. מכאן לבירוקרטיה של משרדים ממשלתיים, שגרירויות וכיוצב.

 

ועכשיו לשאלה שכולם רוצים לדעת, כמה זה עולה ומי משלם?

אסור למכללות לשלם לסוכנים דבר ראשון. מי שחושב אחרת מדובר בעבירה על החוק.

שחקנ/ית ישלמו אחוז מסוים שנגזר מגובה המלגה שהן יקבלו דרכנו ואנחנו מתחייבים על 70% מלגה לפחות.

 

זה הגיוני ששחקניות יכולות להיות מגויסות למכללות כבר בגיל 13?

גיוסים הם חלק בלתי נפרד מהצלחה של מכללה ולכן, מכללות מנסות "לצאת לצייד" לפני כולן כדי שיהיה להן יתרון על מכללות עם שמות גדולים יותר. למכללות הגדולות, פוטנציאל גדול יותר לסגור את השחקניות שבהן מעוניינות. כדי לגייס כיתה שהיא יותר טובה מקודמותיה, מכללות יחלו לקיים קשרים עם השחקניות בשלב מוקדם, מוקדם מאוד. כדי להצליח בזה, הם צריכים לראות פוטנציאל בגיל צעיר ולהמר בהתאמה על איך רואים את אותה שחקנית משתלבת במערכת שלהן בעוד 2-5 שנים. מכירה לא מעט שחקניות אשר גויסו בגיל 13. טיפוח הקשר הוכיח את עצמו כאשר חלקן שמרו אמונים לאותה מכללה ולא התפתו למכללות גדולות יותר כאשר ההצעות מהן התחילו להגיע בשלב מאוחר יותר. אנו ב UVISION  ממליצים להיחשף כבר בגילאים האלו כי המכללות מחפשות, והן באופן ספציפי מחפשות ישראליות. לא נמליץ להתחייב בגיל 13 אבל בהחלט חשוב להיכנס למשחק מוקדם כדי לפתוח כמה שיותר אופציות לעת ההחלטה.

דנן הקלעית במדי אקרד. באדיבות אתר המכללה

 

למה מחפשים ישראליות?

אנשי הקשר שלי אומרים לי "תביאי לי עוד שחקניות כמוך". אני בן אדם חם שמתחבר בקלות לאנשים, אותו כנ"ל ניתן לומר על שחקניות כמו שהד עבוד ומרים חנון שהצליחו במכללות גם בגלל שיש להן את התכונות האלו. המאמנים אוהבים את הגישה הזאת – קל לעבור מכשולים כשאת תמיד חיובית. מדינה חמה אנשים חמים כך אני מאמינה היא הארץ שלנו והדבר עוזר להסתגלות.

 

אם בנבחרות היו אנטי מכללות איך הגעת לאן שהגעת בזמן שלא הייתה עזרה בתיווך כמו היום?

כן. כשאני הייתי בנבחרות הצעירות, היינו שמים ידיים ואומרים –  לא ללכת למכללות!. מזלי שיש לי את אבא שלי. יש סרטון שלי מכתה א' שהוא אומר לי אם לא תעשי שיעורים באנגלית איך יקבלו אותך למכללות? אני התחלתי את המסע שלי בכתה א' בזכותו וזה נתן לי יתרון ונחישות. אחרי שדיברנו על מכללות דיברנו שאני אהיה שחקנית של אליצור נווה דוד רמלה. זה היה אחד מהשניים (צוחקת).

דנן. גם הייתה במכללות וגם שיחקה ברמלה. באדיבות מנהלת ליגת העל.p

כששיחקתי בחולון כשהייתי בי"ב שיחקתי עם שחקנית זרה אשר הכירה אותי למאמנת שלה בלואיוויל. המאמנת עקבה אחרי גם באליפות אירופה וגם באליפות עולם (ISF   של התיכונים) ואחרי החשיפה הזו היו לי הרבה הצעות. החלטתי ללכת לויבר  סטייט על סמך המלצה מאותה שחקנית על עוזרי המאמן וזהו. למרות שלאחר מכן עברתי מויבר סטייט לאקרד (D2), אני לא מתחרטת שהלכתי לויבר אפילו לא לשנייה. זאת הייתה הדרך שלי וכל מה שעברתי היה חשוב ותרם לי. עכשיו יש לי הבנה בשני הדיויז'נים.

זאת חשיפה. דנן במעמד אליפות העולם לתיכונים. אלבום פרטי.

 

ומה תגידי לכל מי שיבקר אותך שאת לא שחקנית מקצוענית בגלל שאת עוסקת בעוד תחומים?

מי שמכיר אותי יודעת שאני פורחת כשיש לי עוד עיסוקים בחיים. אני "רעבה" כל הזמן והעיסוקים משאירים אותי חדה. בחרתי באפיקים שמשיקים לעבודתי כשחקנית, מעשירים את הידע המקצועי שלי ומשרתים את אורח החיים הספורטיבי שלי. כמו כן, שיא הפעילות בתיווך למכללות נעשה אחרי העונה המקצוענית שלי – עם סיום העונה במכללות, ומעבר לזה, לא מעסיקה את עצמי במחשבותיהם של אחרים.

 

כמה תחרות יש בתחום שלכם? האם צריך רישיון כדי להיות סוכן?

לא צריך רישיון. מדובר בקשרים והבנה של מה המגייסים מחפשים (שחם גר 4 שנים בסמיכות למכללה הנחשבת נוטרדם, בעת שסיקר אנביאי עבור אתר אינטרט ידוע, וככה פיתח את קשריו). בשוק התיווך למכללות בכדורסל יש מספר יועצים אנחנו שואפים להיות משהו יותר  גדול מזה. UVISION  הולכת להתפתח ככל שניתן בתחום הזה ומעבר לכך, מייבאת ידע לארץ מארה"ב בכדי להוציא גם אנשי מקצוע לעסוק בתחום הכדורסל בחו"ל.

 

לסיום, פנינו לשחקנית דנית-ישראלית שני עטר שאמורה להתחיל ג'וניור קולג' בעונה הבאה     (Palm beach state) והיא מפרטת למה בחרה במסלול הזה:

מי שאין לה SAT (מבחן הקבלה המקביל לפסיכומטרי שלנו) יכולה לנסוע ל- Prep School או לג'וניור קולג'. אני באופן אישי נסעתי לשם בשביל החשיפה למכללות בדיויז'ן 1.

מכיוון שהחלטתי על מכללות בשלב מאוחר יחסית, לא נחשפתי מספיק כדי לקבל הצעות נכונות מדיויז'ן 1. לעבור מכל מכללה אחרת לדיויז'ן 1 זה יותר מסובך ולכן החלטתי על ג'וניור קולג' (נועד לשנתיים – על חשבון הארבע של המכללות).

"הג'וניור קולג' שבחרתי משחקים בדיויז'ן הראשון, אני אהיה על מלגה מלאה, ויש להם רמת מתקנים גבוהה. ידעתי שאני אשחק שם בוודאות מההתחלה ושאני אהיה במזג אוויר טוב בפלורידה. נעזרתי במאמן עם קשרים ששלח את הקליפים שלי לכ-50 בתי ספר. בסופו של דבר קיבלתי 20-30 הצעות שהיו יותר רציניות מהאחרות.

העצה שלי לכל מי שמחפשת: לבחור מוסד שעונה על רוב הדרישות שלך, הוא לא בהכרח יהיה במיקום הכי טוב או עם אחוז המלגה הגבוה ביותר. ללכת למקומות שיש בהם את רוב הדברים שאת רוצה. כמו כן להיתמך ע"י מישהו עם קשרים ושהוא נטול מאינטרסים לקדם מכללה כזו או אחרת."

עטר מתכוננת. אלבום פרטי

*הבהרה – במקביל לבנות שמשרתות ועובדות לקראת יציאה לקולג׳ לאחר השירות, יש את הבודדות שיוצאות לפני שירות צבאי באמצעות מעמד העילוי בצה"ל. המעמד נוצר ב 2002 והוענק לראשונה לשחיינית עדי ביכמן ולכותבת שורות אלו בשנה לאחר מכן. הנ"ל מאפשר דחיה של השירות הצבאי (כל שנה מחדש) עד לסיום התואר בחו"ל. לאחר מכן, תידרש העילוי לשוב לשרת.

Leave a comment