תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

כבוד הדדי – ראיון עם שוהם שניר, מנכ"ל איגוד השופטים

תחקיר שני בסדרה לקידום הכדורסל הנשי.

בתמונה – נטלי גליוק בפעולה (צילום: באדיבות איגוד הכדורסל). איגוד השופטים פונה לאגודות בבקשה לנתב את השחקניות לדרך השיפוט ככל שניתן – הדבר יתרום מאוד לענף. במאמר, כלים לקידום ההתנהלות בין מאמן לשופט ויישום פתרונות ארוכי טווח בין אגודות לאיגוד השופטים.

לאגודות הכדורסל הנשי ולחלק ממאמניו היו טענות כנגד אופי שיתוף הפעולה עם איגוד השופטים והתנהלות השופטים במקומות מסוימים. מנכ"ל איגוד השופטים שוהם שניר הודף את הטענות בנחרצות ומדגיש: 'מה שלא מדווח ולא נשלח כתלונה, לא ניתן להתייחס אליו בצורה רצינית. ניתן להעלות סרטונים אבל לוודא שעריכה מגמתית לא עושה "שיימינג" לשופט. כי זו, האשמה חמורה מבחינתי".

מאת ענבר טנא אוריון וחגי פלק  

הכדורסל והכדורסל הנשי בפרט נמצא כרגע בצומת דרכים עקב מגפת הקורונה. זמן טוב לבדוק האם דברים יכולים להשתנות שהמשבר יחלוף, והאם כאשר יחזרו לשחק פה כדורסל – בשנה הזו או בעונה הבאה הדברים שהיו מנת חלקנו – לטוב ולרע, יישארו או יחזרו שוב בלי שום ניסיון לתקן אותם או לשפר אותם.

רק בעונת המשחקים האחרונה קרו מספר מקרים לא שגרתיים שהכעיסו מאד את מנהלי ומאמני קבוצות הנשים מבחינת התנהלות איגוד השופטים. נסייג גם ונאמר שמעיון בהחלטות בית הדין המשמעתי גם שופטים זכו להתנהגות גסה עד חריגה מצד מאמנים, ובית הדין לא טמן ידו בצלחת והעניש בחומרה את מי שפעל באלימות מילולית ואף פיזית כנגד שופט אחד או שופטים, כאשר נדרש לכך. 

מהבדיקה שערכנו, המקרים הבולטים ובמיוחד בעונה הזו ובעונות קודמות קורות דווקא בליגות הבוגרות לרבות בליגה הלאומית לנשים שאמנם לא מוגדרת כליגה מקצוענית אך מהווה מבחינת האגף המקצועי באיגוד הכדורסל כקרש קפיצה לשחקניות צעירות בדרך לליגה הבכירה, ובמה נוחה לשחקניות ותיקות יותר שמשלבות את הכדורסל עם מקצוע. 

איגוד השופטים משיב לטענות המאמנים והאגודות

לנוכח הטענות הרבות פנינו למנכ"ל איגוד השופטים, שוהם שניר שמכהן בתפקידו מזה 13 שנה. במהלך השיחה שניר מדגיש כי 'אני בעד שיתוף פעולה לאורך כל העונה גם במקרים חיובים וגם כאשר יש טענות כאלו ואחרות ואין לי בעיה להתייחס אליהם בצורה תקשורתית. זו פעם ראשונה שפנו אלי בצורת התחקיר שאתם עושים. אני כן יכול להגיד שעלינו מספר פעמים ב'מגרש פתוח' בערוץ הספורט להתייחס לנקודות שיפוט שעלו בליגות המקצועניות".

ביקורת מנהלתית 

לאי שיבוץ שופטים בגליל העליון עונה שניר: "אנחנו מנהלים 30,000 משחקים במסגרות שונות לרבות מכללות, מקומות עבודה, טורנירים וקהילות כאלו ואחרות וכמובן מפעלי משרד החינוך. אם מתוך זה ל-35 משחקים בעונה לא מגיעים שופטים אני יכול לחיות עם זה. זה קורה בכל הליגות ולא רק בליגה הלאומית לנשים. הכי קל לצעוק זילות שמדובר בליגה נחשבת. נכון ששופט צריך להגיע בליגות הלא מקצועניות עד חצי שעה לפני, אבל יש אילוצים כמו שהשופט מגיע ממשחק קודם, או נתקע בפקק כפי שקורה גם לקבוצות שמתעכבות וגם שופטים נאלצים לחכות להם. אני יכול להגיד בצורה ברורה – שופט שמאחר למשחק ללא סיבה מוצדקת, נקנס".

שניר מפריך את האמירה כי: עקב מחסור בשופטים אין טעם להתלונן וכי לאיגוד אין את היכולת להביא שופט אחר. תשובתו היא: "אין בעיה של כח אדם בשיפוט ואין מחסור כלל וכלל". כמו כן לנושא השופטים הצעירים עונה כי גיל אינו משקף וותק וכי יש מאמנים שעושים קורס בגיל 16.

שניר דוחה את האמירה כי שופטים מסוימים מגיעים למגרש ביתי מסוים באופן קבוע. וגם מסייג מבחינה זו – "לא נתקלתי מעולם בסירוב של שופט לשפוט במקום שלא נראה לו מסיבה לא מקצועית. אני אחראי להתנהגות הארגונית של השופטים מבחינת הגעתם יחד עם מנהלי המרחבים. שופט שמתנהל בצורה לא טובה יורד מבחינת כמות השיבוצים שלו. הוא לא נקנס ולא מפוטר, אבל הוא גם לא מרוויח. לשופטים יש קוד התנהגות אתי והם יודעים שאם יחרגו ממנו, הם לא יוכלו לשפוט יותר".

ביקורת מקצועית

בשיחה עמו, שניר פירט לגבי אופן הטענות על הרמה המקצועית של השופטים לרבות בכדורסל הנשי ופתח בכך ש "יש לנו אדם שעוסק בשיפוט של ליגות הנשים ובכדורסל נשים. יש לנו כיום את נטלי גליוק כשופטת בינ"ל ששופטת בליגת העל לנשים והלוואי ויהיו לנו עוד שופטות. עד שנטלי נהייתה שופטת היה חלל גדול מאד מאז פרישתה של רותם יזרעאלי שהגיעה עד לליגה ארצית גברים. אנחנו מחפשים בנרות עוד שופטות. קצת קשה לקחת בחורות שהן כבר עם קריירה ומשפחה אבל אנחנו לא פוסלים את זה. כמובן שכל מועמד שמגיע לקורס שופטים עם עבר כשחקן יש לו יתרון על מועמד שלא מהענף". לגבי אחידות בשריקות מסוג טכני/בלתי ספורטיבי ומתי אפשר להכנס למגרש וכו'… עונה שניר כי ההחלטה נעשית בהתאם לאופי של המשחק ובהתאם לסגנון שיפוט של השופט. "כפי שיש סגנון אימון למאמן כך יש גם סגנון שיפוט לשופט" מוסיף, "אם יכולנו לשכפל את השופט המושלם היינו עושים זאת".

איך אתה מתייחס לטענות החריפות של רמה"ש למשחקה במג'דל כרום?

שניר מחלק את התייחסותו לעניין זה למספר חלקים. "ראשית התשובה לגלית מוסאי בדבר הסרטון הייתה בכך שהסרטון היה ערוך ולא מצולם בזווית מלאה שבה ניתן לראות את כל המגרש, וזה עוול גדול לשופט. הסרטון הזה היה על גבול השיימינג וזו מבחינתי האשמה חמורה. אני גם דוחה את העניין הזה של 'שופט שבא לגמור משחק וללכת הביתה' – השופט הוא שליח ציבור ואמירה כזו היא פגיעה אישית בו".

 שניר ממשיך ואומר לגבי אופי הגשת תלונה: "בא כוח האגודה יכול לשלוח מכתב מפורט אבל אין צורך להיות מגמתי". בתשובה לטענה שנמנעה ממאמן אפשרות לגשת למזכירות הוא עונה: "אם קרו מקרים כאלו, יש תלונות שצריכות גם להיבדק באיגוד הכדורסל שבתקנון שלו מפורט לגבי נציג קבוצה יריבה במזכירות, צילום המשחק. אם הדבר לא נעשה זכותם להתלונן באיגוד והנושא יטופל". לגבי אמירה שנאמר למאמנ/ת משופט : "מה שלא תעשה/י פה לא תנצח/י" עונה כי הדבר חמור מאוד ויש לדווח על כך.

לגבי השאלה מדוע שמות שופטים שמוזכרים בפסקי בית הדין המשמעתי נמחקים לעומת שמות המאמנים, שחקנים ובעלי תפקידים לשוהם לא הייתה תשובה ממשית – "זה נושא שלא בסמכותי אלא רק בסמכות איגוד הכדורסל והאגף המשפטי". 

תיקון מקצועי

כפי שכבר נכתב בעבר באיגוד השופטים יש ועדה מקצועית שבה יושבים שופטי עבר ואנשי מקצוע ומיוחסת לכל ליגה בנפרד. שניר מסביר: "אנחנו מעדיפים שלא יהיה שופט בכלל, מאשר שיהיה שופט רע. יש לשופטים השתלמויות בכיתות, הדרכה על מחשב והדרכה על המגרש, יש המון השקעה מבחינת משאבים בנושא החניכה והלמידה כי החוקה כל הזמן משתנה ויש תמיד מקום לשיפור. אני מסכים מבחינת החוקה שלכל ליגה יש את החוקים שלה וצריך שכל שופט יתאים את עצמו לליגה ולרמתה. מנגד בליגות מסוימות כמו ילדות וקט-סל גם המאמנים צריכים לכבד את החוקה, ללא ללמד חסימה כזו או אחרת, ושמירה אזורית או נסוגה ולכבד את המקצוע כפי שהם רוצים שהשופט יכבד אותם".

שניר אוכף את ההחלטה של הוועדה המקצועית. לא מוטלים קנסות על שופטים אך יש מניעה משיבוץ עד שאני מרגיש שהם מוכנים לחזור. טיפול במקרים כאלו מופקד בידיי ואין שיטת תיקון קולקטיבית לכל השופטים שטעו. "בדיוק כפי ששחקן אחד צריך לעבוד על הקליעה לשלוש ושחקן אחר על החדירה, אימון ותיקון השופטים הוא אינדיבידואלי ונתון להיקף הבעיה". אני חוזר ואומר – לא תהיה פעולה נקמנית לקבוצות ואם תהיה כזו, השופט יועזב לאלתר. יש צילומים, יש ביקורות גלויות וסמויות.

התנהגות לא הולמת תטופל בחומרה 

על הטענה ששופטים באים במגע עם אנשי קבוצה כמו חיבוקים ושתיית קפה בחדר ההלבשה, או טענה ששופט בכיר מסגל א' שפט אשתקד מספר משחקים לא מבוטל לפי בקשה של שחקנית שהנה גם מאמנת שוהם לא מתחמק ועונה: "חבל ומצער אותי מאד שאני לא יודע מזה. יש הנחייה שזה לא יקרה, אבל אני לא יכול להתייחס אם המידע לא מונח לפני. אם יש דברים חריגים צריך לדווח על זה במיידית. אני מבטיח שכל התנהגות לא הולמת של שופט מכל סגל שהוא תטופל בחומרה".

שיבוצים בליגות הבכירות

על הטענה שאותם שופטים מגיעים לשפוט באותו מקום (מג'דל כרום כאוכב וגליל) שוהם עונה בפירוט: "קודם כל אותם שופטים ששפטו במשחק המדובר לא מתגוררים ביישוב, ואחד מהם כלל לא מתגורר באזור. כנ"ל לגבי המקומות שהזכרתם.  נדיר מאד ששופט יגיע לאותו אולם 3 פעמים רצוף מבחינת השיבוץ. אני דוחה על הסף את ההאשמה לגבי השיבוצים באזור הצפון כי אני מכיר מקרוב את דרך הפעולה של יוסי שקד מנהל האזור. אני יכול לספר שלפני הפגרה שנכפתה קיבלנו מכתב מאגודה מסוימת שהם לא מעוניינים לקבל שופטים תושבי המקום. אם יבוא מישהו שיוכיח לי שהיו פעולות נקם נגדו, שופטים יוזמנו לשימוע וחלק ישוחררו לדרכם". 

מה לגבי משחקים מכריעים?

"מנהלי המרחבים יושבים על טבלאות האיגוד ולוחות המשחקים כדי לשבץ במשחקים מכריעים על אליפות, גמר-סל או מאבק הישרדות שופטים מנוסים יחד עם שופטים זוטרים. זה חלק מהמחויבות של השופטים הבכירים והמנוסים לשפוט בליגות הצעירות באגודות מסוימות. העברנו את תחושות האגודות שנעשה קיזוז לאחר תלונה; "האיגוד שולח שופטים טובים לאגודה בכל המסגרות לאחר התלונה בניסיון לפצות את האגודה באופן הזה". שניר דוחה את האמירה ואומר כי הדבר אינו גורע מהתלונה וקבלת מענה ראוי. "אין פה שום קיזוז ואני דוחה על הסף את האמירה הזו".

לסיכום – איך מתקדמים מכאן?

"קודם כל אני מקווה שהליגות יחזרו לטובת כולם – השחקנים, המאמנים והשופטים וכמובן שנחזור בריאים ושהמשבר הזה יגרום לכולנו לחזור לכבד אחד את השני כי כולנו באותו ענף. במידה ויהיו בעתיד טענות כאלו ואחרות, אני יותר ממוכן לקבל פניות מסודרת בכתב יחד עם תיעוד המשחק במידה ויש, ולהתייחס אליו בצורה הראויה ביותר".

שיפוט כדורסל מתקן את עצמו תוך כדי תנועה. אם לא מגישים תלונות השיפוט לא ישתפר. מאמנים, אתם לא צריכים לספוג שיפוט רע במקומות מועדים, תצלמו תקליטו תסריטו ותשלחו תלונה מסודרת ועניינית. רצוי שהבקשה תוגש ע"י איש שטח שיודע במה מדובר. לקובלנה צריכה להיות כתובת שתתקבל ממנה מענה ראוי גם כן. מקווים לראות את התוצאות בשטח כבר בעונה הבאה!

שוהם שניר מזמין את מאמני הקבוצות למפגש על מנת לקדם את התקשורת ולדחות את החששות, ככל שיהיו, אשר כרוכות בהתנהלות מול האיגוד. ובקרוב הפרטים.

שוהם שניר, מנכ"ל איגוד השופטים

Leave a comment