תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

רחובות המוצלחות

במכבי עירוני "טופז" רחובות, פעילות מבתי הספר לכדורסל ועד לגיל בוגרות, למעלה מ- 350 שחקניות. הכוח שעומד מאחורי המפעל הזה טמון בשיתוף הפעולה העצמתי של שלוש נשים: אינה בוטנקו, נעמי לנגפורד ורות זלוף. בוטנקו, מנהלת מקצועית, בעלת עבר עשיר בתור שחקנית צמרת בארץ ובחו"ל. לנגפורד, מאמנת ראשית ויד ימינה של בוטנקו וזלוף, אחראית על קשרי הקהילה, יחסי הציבור ו"אמא" לשחקניות. המועדון ראה הצלחות גדולות לפני מספר שנים כאשר הקבוצה מעפילה לליגה הלאומית מספר פעמים אך לא מצליחה להשיג תקצוב והיא נשארת מעצמה בליגה ארצית – דרום. הלחימה על תקצוב, על שעות האולם ולנוכח התחרות מהערים הסמוכות, לא גרמו למנהלות להתייאש להפך, הן רק הולכות וגדלות במספרים.

מאת: ענבר טנא אוריון וסולומון ארונוב

המשיכה שלי לרחובות התחילה כאשר מצאתי את עצמי במשחק צמרת בליגה הארצית לגברים: רחובות אירחו את מעלה אדומים. בדרך הספקתי מצד אחד להתעדכן עד כמה רחובות בגברים היא "מעל הליגה" ומצד שני לחזות בשלטי חוצות המפארים את הכדורסל הנשי בעיר. הדבר הרגיש תמוה, הרי בליגת העל לנשים לא רואים שלטי חוצות, אז בארצית? בטח יש להם שיתוף פעולה הדוק עם מחלקת שילוט בעירייה כך חשבתי לעצמי ומיהרתי ליצור קשר עם נעמי לנגפורד, אחת האחראיות על המפעל. הפניה ללנגפורד נעשתה בהתלהבות, קיוויתי לבשר לעולם שיש קשר הדוק בין עירייה לספורט נשי למען הקהילה ובתקווה שעוד ילמדו מכך אחרים. תשובתה של לנגפורד העציבה אך גם שימחה, מסתבר ששלטי החוצות הן תוצר של יוזמה פרטית של זלוף מול ספונסר שהוא בעל עסק לשלטי חוצות. אין דבר העומד בפני הרצון. לסיכום, באותו הערב, חזיתי במשחק גברים במתקן מרשים, עם סגל נוצץ, ספסל עמוק וקהל "מוטרף" אבל הלכתי הביתה עם "טופז" בלב.

מכבי "טופז" רחובות הוקמה בשנת 2008 ע"י אינה בוטנקו. הקבוצה קרויה על שם טופז אבן חן קליין, שנספתה באסון הכרמל ומשפחתה מתומכיה הגדולים של המועדון.  בוטנקו, שעלתה לישראל לפני כ-27 שנים, היא בעלת עבר מפואר בנבחרת אוקראינה, מולדובה ודינמו קייב. בישראל שיחקה ברמלה(אליפות),רמת חן, בני יהודה ורמת השרון. בוטנקו מתארת את תקופתה בליגת העל כלא פחות מ- נוצצת: "שיחקנו באותה תקופה כל השחקניות המדהימות: לימור מזרחי, אינה גורביץ, ענת דרייגור, לירון כהן, תמר מעוז וויקה רודובסקי וכן הלאה וכן הלאה".

בתמונה מטה: בוטנקו גוזרת רשתות בתור מאמנת שחקנית בעונת 2014/2015 כאשר רחובות מעפילה לליגה הלאומית. בעונתן היחידה בלאומית, רחובות מסיימות במקום החמישי אך נאלצות לחזור לליגה הארצית מסיבות כלכליות, כך נותר המצב מאז.

מעטפת חמה ומשפחה תומכת הם המאפיינים שבלטו כאשר התבקשו השחקניות לתאר את המועדון. לצד שחקניות בעלות ניסיון רב כמו בוטנקו ולנה אוסאדצ'י (הידועה בכינויה "לנה סבתא"), תמצאו כישרון צעיר והנוסחה המשפחתית הזו עובדת.

הרכב משפחתי בבוגרות: מימין: נעמי לנגפורד, מאיה עגיב, יעל בורוכוב, גיל שגיב ורות זלוף.

בוטנקו, לנגפורד וזלוף מייצרות יום-יום אווירת מצוינות ונלחמות על הזכות לתנאים אשר הולמים את רצינות הצוות המקצועי. בנוסף לעבודה המקצועית, הצוות עמל על מטרה נעלה אחת יותר – שיתופי פעולה והבאת קהל למשחקים. 
לעבודה מצטרפות השחקניות הצעירות באגודה, שכל אחת מהן אחראית על פינה משלה בכל עניין השיווק ובעיקר ברשתות החברתיות. היעד היה תמיד לשמור ולהדק את הקשר בין הקהל לבין המועדון. 
יתרה מכך, הצוות מייצר שיתופי פעולה בין ארגונים בעיר לבין המועדון. לדוגמה, עמותת "הרצון המנצח" – עמותת עזר לאנשים עם מוגבלויות, הם "דואגים להשתתף בכל פעילות ונוכחים הן במשחקי החוץ והן במשחקי הבית" מספרת לנגפורד. 

מכבי "טופז" רחובות במשחקי המכביה בבודפשט

ב- "טופז" רחובות, יוצרים מעטפת רחבה לשחקניות צעירות גם במידה ויחליטו לפרוש ממשחק פעיל. על מנת לשמר את האיכויות של השחקניות בתוך הענף, המועדון שולח את הנערות לקורס מדריכי כדורסל במימון מלא – תוך כדי שהצוות המקצועי עמל מאחורי הקלעים על מציאת תומכים כספיים למהלך. לאחר שמסיימות את קורס המדריכים, ממתין להן מקום השתלבות ואימון באגודה. 

בוטנקו על הקווים

"השנתיים האחרונות לא היו פשוטות ומלאות בעבודה אינטנסיבית מסביב לשעון" מספרת לנגפורד. אלו השתלמו כאשר הצוות יכול להתגאות, במבחן התוצאה, בשילוש של מספר הבנות במחלקה – מ-100 ל-300. כמו כן, הרוב המוחלט של השחקניות בקבוצת הבוגרות מורכב משחקניות בית. 

יחד עם כל העבודה הקשה והחתירה למצוינות האגודה נתקלת בלא מעט קשיים. הצלחה מקצועית לא פגשה את התגמול הראוי ומכבי "טופז" רחובות מוותרות על עליה מסיבות כלכליות ולמרות שעלו מהמקום הראשון. "הקצאת המשאבים איננה שווה בלשון המעטה בין המינים", אמר אחד ההורים שבחר לא להיחשף אך מוסיף "יש פער אדיר בין כמות האימונים שהבנים מקבלים לכמות האימונים שאנחנו מקבלות באולם, הבת שלי נאלצת לפעמים להתאמן יחד עם 30 שחקניות באולם אחד יחדיו".  בתגובה בוטנקו מסכמת באסרטיביות "אנחנו לא מוותרות וממשיכות להילחם על מנת לממש את המקום שמגיע לנו". 

לנגפורד על הקווים

בתגובה, החברה העירונית ברחובות, סיפקה לראשונה משרד לניהול המקצועי של המחלקה ובנוסף נעשו צעדים לקראת הקצאת אולם בית למחלקת הנשים.

כולנו תקווה שהקבוצה הלוחמת של בוטנקו לנגפורד וזלוף תמשיך להצליח ושכבר בעונה הבאה, יפגשו את תמיכה והשוויון הראויים להן אחרת, מי שיקצור את פירות עבודתן של הצוות, יהיו נס-ציונה, ראשון לציון ויבנה.

 
 תמונות – באדיבות המועדון.

הצוות בתמונת השער מימין: יעל בורוכוב, אינה בוטנקו, נעמי לנגפורד, רות זלוף ושחקנית הבית רז פינקו.

Leave a comment