תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

רוני מנצ'ל ועמרי צירלין – מכדררים זוגיות

מזה קרוב לעשור, מנצ'ל 26, וצירלין, 33, חיים את האהבה שלהם לכדורסל אחד לצד השניה. היום הם נשואים מזה שנתיים וחצי, מנצ'ל, שחקנית מקצוענית בכירה באליצור נתניה שבליגה הלאומית וצירלין, מאמן מכבי חיפה בליגת העל (עונה ראשונה), והם צומחים יחדיו בהישגיהם בענף. צירלין אימן במשך ארבע עונות את מכבי חיפה בליגה הלאומית עד לעלייה הנכספת לליגת העל העונה. למעשה, שתי עונות שיחקו אחד נגד השניה, עונה אחת מנצ'ל הייתה בגליל העליון ועונה שניה בנהריה.

איך זה היה לשחק נגד בן הזוג שלך?

מנצ'ל – "זה היה בסדר כי על הנייר הקבוצה שלו הייתה יותר טובה אז התמודדנו עם זה טוב"

מה אומרים בבית אחרי משחקים כאלו שאת תמיד מפסידה?

"ספציפית אחרי משחקים כאלו לא מדברים הרבה ונותנים לזה לעבור וכן, תמיד הפסדנו".

כיום צירלין מאמן ליגת העל ואחרי מאבקים ממושכים בקיץ שנגעו לתקציב הקבוצה, הוא מוכיח שהיה שווה להתעקש. מכבי חיפה היא קבוצה חדשה בליגת העל והיא במרחק של ניצחון אחד מהגעה לפלייאוף. את גרעין השחקניות הישראליות צירלין הצליח לשמר ויחד עם 3 זרות כשאחת מהן היא אלכס הארדן המוצלחת, הם מפתיעים את הליגה.

שאלתי את צירלין, אם זאת לא הייתה העונה הראשונה שלך לדעתך הייתם מגיעים רחוק יותר?

בהחלט הוא עונה, " הרבה מדי שכר לימוד נאלצנו לשלם עד שהתחלנו לנצח, הניצחון נגד אשדוד הוא זה שסלל לנו את הדרך ואז ידענו שיצאנו מהמשבר."

הניצחונות השני בגודלו היה נגד הפועל רשל"צ, פנינו לצירלין כדי להבין מה עובד במכבי חיפה והוא ענה: "הישראליות שלנו עשו עבודה מצויינת על הישראליות שלהן, הספסל התגייס למטרה וכולן שיחקו. הטקטיקות הוחלפו עד שמשהו עבד. כמו כן ידענו על מה להתעקש גם כשנדמה שהדברים לא עבדו". אכן, ניתן לראות, כי צירלין לא מפחד להעלות את הישראליות הצעירות, חלוקת הדקות מאוזנת ואפילו תמר זינגר שהחודש מלאו לה 16 יש לה תפקיד בקבוצה. אמרנו לצירלין, ממש לא ברור מאיליו לשתף ילדה בת 15 והוא עונה "אני מעלה את תמר כי היא עונה על הקריטריונים שאני צריך, מובילת כדור, הגנה ואחריות. היא מבינה את המשחק והגיל לא משנה" עוד צירלין מוסיף, כל הישראליות שלי לא מפתיעות אותי כלל וידעתי למה הן מסוגלות. באולם הביכורים שבחיפה מתייצב קהל של 100+ צופים וכנראה שנוצר חיבור עם השחקניות המקומיות.

מנצ'ל מתארת את רגעי השיא בקריירה שלה: "עליה לנערות א' לאומית ועליה לליגה לאומית נשים. את שניהם השגתי עם מכבי חיפה בזמנים שהאגודה לא נתנה מענה להרבה מהצרכים שכיום נותנת. אני לדוגמא, מכתה ו' שיחקתי בנערות א' כי לא היו קבוצות לא לילדות ולא לנערות". שאלתי אותה, הייתה תחושה שיכלת להגיע יותר רחוק עם הכדורסל? והיא עונה:

"ללא ספק. באותם זמנים להיות מהצפון היה מאוד בעייתי והייתי מרגישה את זה בכל זימון לנבחרת. תמיד היינו מהצפון אני, מרים (חנון), שהד (עבוד) ומיתר (אסולין). בואי נגיד שהלוואי שבזמנו היו לי מאמנים כמו עמרי". המשכתי לשאול, מתי הבנת שצירלין הוא מאמן מסוג אחר?

"מהרגע הראשון. האכפתיות שלו היא מעל הכל והיום כשאני חיה איתו אני בכלל מבינה עד כמה. הוא חי את הכדורסל 24/7 כן, זה כולל לילות".

שאלתי, חושבת שהוא היה מצליח להסתדר עם אישה שהיא לא מהענף?

"בטוח שלא. בדיוק כמו שלי היה קשה להסתדר עם מישהו לא מהענף. לכי תסבירי את העצבים שאת חוזרת ממשחק או מאימון למישהו שלא מבין"

שאלנו את המאמנת של מנצ'ל באליצור נתניה, גליה אורבך לתאר את רוני בתור שחקנית והיא עונה, "רוני שחקנית מיוחדת, אוהבת, חיה ונושמת כדורסל. שונאת להפסיד אפילו בקליעות בחימום היא רוצה לנצח. מסוג השחקניות שיחטיאו 7 וישימו את השמינית כשהיא הכי חשובה 20 שניות לסיום. כייף לאמן את רוני היא חיובית וזה מדבק לכל הקבוצה. התכונות האלו נדירות בעיקר כיום עם דור שבעיקר מעניין אותו מה הוא יכול לקבל במקום מה הוא יכול לתרום. רוני לא מפספסת אימון גם כשחולה ופצועה."

הזוג מנצ'ל צירלין הם חברי קיבוץ יגור, קיבוץ ילדותו של צירלין. בגיל 16, כששיחק צירלין בנוער של הפועל נשר, הבין ששחקן הוא לא יהיה ואימון היא דרכו היחידה. לפני הצבא ניצל את הזמן להיות עוזר מאמן באותה קבוצה ושיחק בבוגרים של הפועל גוש זבולון. קורס מדריכים עשה במהלך הצבא וכשהשתחרר ניהל את מחלקת הנוער ביגור. זאת היתה הזדמנות נהדרת עבור צירלין ללמוד איך לאמן "כל הטעויות עשיתי שם" הוא אומר. ב-2011, המאמן מגוש זבולון משך את צירלין למכבי חיפה לטבילת אש ראשונה בתור מאמן קט-סל בנות. צירלין מוסיף ואומר ש"חייבים להתחיל מלמטה, לא מאמין בקיצורי דרך". באותו הזמן, מנצ'ל הייתה שחקנית נערות א' וארצית במכבי חיפה. המנהל המקצועי בזמנו רצה שהשחקניות יקחו חלק בקבוצות הצעירות וציוות לצירלין את מנצ'ל בתור עוזרת מאמן. בסיום העונה בקיץ ההוא של 2012 הם התחילו לצאת ומנצ'ל בת 18. בעונה שלאחר מכן, צירלין עזב כי לא חשב שזה ראוי לאמן באגודה בו משחקת חברתו אך באמצע העונה, המנהל המקצועי עזב וצירלין נמשך בחזרה לאמן נערות א' במכבי חיפה כשמנצ'ל משחקת כחריגת גיל. מפאת המצב, דאגו להביא עוד מאמן בשביל מנצ'ל.

רציתי לדעת איך מנצ'ל הגיעה לענף הכדורסל מכיוון שהענף לא נגיש לכולן ובייחוד לא אז. מנצ'ל מתארת את עצמה כ"טומבוי", "למזלי היה חוג כדורסל בבית ספר, המורה שם ראתה אותי ודחפה אותי ללכת לליגה במכבי חיפה". למנצ'ל אח גדול בן 33 נשוי+2 ואחות גדולה שנהרגה בפיגוע במסעדת מצה בחיפה כשהייתה בת 8 והיא רק בת 22 "אחותי הייתה אמורה להיות בת 38 היום" מוסיפה.

כיום מנצ'ל היא סטודנטית שנה רביעית ואחרונה לסיעוד (בית ספר לאחיות) ובביתה מדברים רוב הזמן על כדורסל: "בבית שלנו ערוץ הספורט פתוח 24 שעות".

Leave a comment