תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

עכשיו תורי – חמודי מנע הצליח להוביל את מג'דל כרום לעונה מעבר למצופה. עכשיו הוא רוצה למנף את ההצלחה

לאומית נשים
עכשיו תורי – חמודי מנע הצליח להוביל את מג'דל כרום לעונה מעבר למצופה. עכשיו הוא רוצה למנף את ההצלחה

מאת חגי פלק

צילום תמונה ראשית: panet

שנפתחה עונת 2019/20 לא רבים האמינו שהפועל מג'דל כרום שהעפילה לליגה למרות הפסד בגמר הגמר סל לרעננה עונה לפני כן ובעקבות ויתורן של קבוצות אחרות, תצליח לשרוד בליגה על חשבונן של קבוצות אחרות עם ותק וניסיון רב יותר. אבל ככל שנקפה העונה מג'דל כרום הוכיחה שהיא כאן כדי להישאר ועשתה זאת בזכות עם ניצחונות ביתיים מרשימים וגם נתנה לא מעט פייט לקבוצות הצמרת.

מאחורי הקבוצה הזו עומד חמודי מנע (44), שנולד וגר ביישוב שנמצא בין גוש שגב לכרמיאל, הספיק לרשום עונה אחת בליגת העל במדי מכבי מוצקין בה לא ממש שיחק, ואת הקריירה שלו כשחקן עד שנפצע עשה בעיקר בליגה הלאומית והארצית. שהבין שלא יוכל יותר להשפיע כשחקן, פנה לתחום האימון והחל לאמן גם ביישובו, וגם בהפועל כאוכב אצל חברו נג'מי נג'מי. משם הוא הספיק גם להתקדם למאמן במסגרת הפרויקט שהוקם בשנים האחרונות לטובת הבנות המצטיינות של המגזר הערבי, וכמו בשתי הכתבות הקודמות שעשינו, גם הוא מקווה לראות כמה שיותר שחקניות מהמגזר בנבחרות הצעירות שילכו בדרכן של מרים חנון ושהאד עבוד עד לסגל הלאומי.

במקביל חמודי גם מנהל חמות למוצרים אורגניים לספורטאים ביישוב.

חמודי – עשינו קורס מאמנים ביחד. איפה נעלמת ואיך הגעת בכלל לאימון נשים?

" מאז שהייתי שחקן נבחרת הנוער  חלמתי להיות כמו המאמנים שאימנו אותי בזמנו, ולאמן קבוצות ברמות גבוהות, עד שבשנת 2009 נפגעתי בשתי חוליות בצוואר עמוד השדרה והפסקתי להיות שחקן אז התחלתי לשנות מסלול משחקן למאמן. החלטתי לבחור באימון נשים כי במגזר לא הייתה תמיכה לקבוצות נשים כמו שיש לגברים. עשיתי קורס מאמנים באוהלו אצל משה גרשון ושגיא רטנר ומשם התחילה קריירת האימון שלי. אימנתי את מרבית הבנות אצלנו מגיל קטן וגם בכאוכב ולא רציתי לוותר עליהן".

מג'דל כרום כאמור מזוהה כמו רבים מיישובי המגזר עם ענף הכדורגל. הכדורסל קיים ביישוב רק משנת 2008 וחמודי החל את דרכו באימון משנת 2011. הקבוצה הצליחה תוך שנה לטפס מליגה א', דשדשה מספר עונות בארצית, שיחקה שנה אחת ללא הצלחה בלאומית, ולפני שנתיים הצליחה לחזור ולדברי חמודי – 'אנחנו כאן כדי להישאר'.

מי השחקניות שבסגל הקבוצה שגדלו במועדון מגיל צעיר ועשו את כל המסלול עד לבוגרות

"כל הבנות הן סגל מקומי מהבנייה שלי בעיקר. אנחנו עד העונה הזאת לא היה לנו רכש רק השנה צירפנו את עדן מצארווה ועלית כהן".

האם לדעתך  הכדורסל עזר לעצב את. האופי של השחקניות ומה ההישגים שלהן מחוץ לפרקט?

"בטח שזה עזר מאוד. הבנות כבר עם בטחון עצמי אדיר שלא היה מקודם .  רובם לומדות באוניברסיטאות  שונות חוץ מאסמהאן חמדאן  שהיא מורה לגיל רך ואמא לחמישה,  וסוזאן עובדת במועצה ואמא לשניים".

מה רמת ההשקעה של הבנות איך זה  בא לידי ביטוי?

"כולן רציניות אפילו בזמן הקורונה הן מתאמנות לבד . גם כן אני עוזר להם בדוגמאות של כל מיני אימונים שישאירו אותן בכושר ובעניינים".

השבוע יצאו חמש משחקניות המועדון – כולן בנות משפחת חמדאן ביישוב, כמו רבים מספורטאיות וספורטאים ברחבי הארץ להפגין למען הסרת ההגבלות על קיום אימונים לספורטאים תחרותיים. מסתבר שכמו תמיד- בספורט יש שוויון, והוא מחבר בין כולם בלי הבדל כלשהו.

אסמאן, סוזאן, רואן, סמיה ואסיל בדראן שחקניות הקבוצה בהפגנה למען חזרת פעילות הספורט השבוע – צילום: באדיבות הפועל מג'דל כרום

בשתי הכתבות הקודמות שעשינו על המגזר נוכחנו לדעת על הקשיים העצומים בהם קבוצות הספורט הנשי נתקלות. בנצרת הכדורסל כאמור נמצא בתחתית סדר החשיבות. בכאוכב אמנם יש גאווה עצומה להצלחת המחלקה הנשית, אבל הכדורסל עדיין לא מצליח להתחרות בכדורגל והקבוצה חיה מתקציב סטנדרטי ומתרומות. גם במג'דל כרום – יישוב שכמובן אפסי ביחס לעיר הגדולה במגזר, ועדיין קטן  מבחינה מקצועית והישגית מכאוכב יש את הקשיים וההתמודדות שלו כדי לשרוד בשני ההיבטים.

מה החזון של המועדון מי הנפשות הפועלות חוץ ממך?

"החזון שלנו שיהיה לנו מועדון כדורסל ברמה גבוהה ושנייצר שחקניות מתאימות לנבחרות ולליגות המתקדמות של ישראל. יש לנו צוות הנהלה מקצועי שבאים לקראת המועדון והשחקניות .הם כל הזמן עובדים על זה לקדם את המועדון, ראש ההנהלה חיר בדראן והעוזרים שלו מוחמד מנע ופיראס סלאמה".

בשביל לייצר המשכיות, ולהגיע לרמות הגבוהות צריך משאבים שיעזרו למועדון כמו שלך לצמוח מקצועית וכלכלית. על איזה מימון אתם מתבססים?

"אנו מתבססים בעיקר על התקציב שמקבלים מאיגוד הכדורסל, אתנה,  ומה שנותנים גם ממחלקת הספורט במועצה המקומית".

לאחרונה דובר על שידורי ספורט של ממשחקי הלאומית גברים וליגת הנוער. כעת מנסים ליזום גם שידורים ממשחקי ליגות הנשים. השנה בלאומית נשים ישנן כבר מספר קבוצות שהחליטו לשדר את משחקי הבית שלהן באמצעות הרשתות החברתיות והאינטרנט. מי שעשתה זאת ראשונה כבר בעונה שעברה היא מג'דל כרום בשידורים באמצעות דף הפייס-בוק היוקרתי שלה שגרר עשרות אם לא מאות צפיות.

הצלחתם לעשות מה שהרבה קבוצות אם בכלל לא עשו – לשדר את משחקי הבית שלכם באינטרנט כולל ראיונות. ספר קצת למי שלא נחשף על החגיגה במשחקי הבית – מי אחראי על זה, איך זה מתבצע והאם יש כוונה למנף את זה?

"יש בכפר כמה אתרים בפייס-בוק לשידור כל מה שקשור לכפר. הכתבים באים מיוזמתם. אנחנו בכפר כולנו מכירים אחד את השני וזה בא כדי לתמוך בקבוצה.  יש לנו קהל נפלא ונדיר שאוהב את הקבוצה גם במדרגות וגם מאחורי המסכים. ויש אלה שמלווים את הקבוצה גם למשחקי חוץ. הבאנו מעל 100 אוהדים למשחק חוץ בתל אביב והיו עוד שני משחקים עם כמות לא מבוטלת".

קהל מגוון במשחקי הבית במג'דל כרום שמגיע בחלקו גם למשחקי החוץ. צילום: חוסאם אסעד אטריס

אחרי שנת הבכורה בליגה שהסתיימה בהישרדות, האם אתה מרגיש שהבנות המקומיות צברו ניסיון בדרך לקפוץ עוד מדרגה מבחינה הישגית?

"בוודאי. והיום הן נלחמות להיות בצמרת ולשחק בליגות המקצועיות בישראל, ואני מאמין שביחד נצליח ונגיע רחוק".

בתמונה: ג'ואן מוחמד, עדן עודה, שדה כנעאן, רואן חמדאן ואיה אבו רוסתאם – "עשו התקדמות עצומה". צילום: חוסאם אסעד אטריס

כאמור – חמודי לא מסתפק בהצהרות. במסגרת תפקידו כמאמן בפרויקט הנבחרות הצעירות של המגזר הערבי לגיוס כישרונות המתקיים בכאוכב הוא מנסה בכל דרך לדחוף אם הבנות הצעירות מהמועדון שלו שיצליחו איכשהו להתברג גם הן לסגלי הנבחרות הצעירות השונות ולא חסר שמות: "הייתה לנו כבר את איה אבו רוסתום  בנבחרת הנערות,  אבל היא הייתה עדיין צעירה והיה לה קשה עם השפה בגלל זה היא לא המשיכה. הייתה גם ג'ואן מחמד שהגיעה לסוף המבחנים והייתה מה 18 האחרונות (זרקור עם ג'ואן מוחמד יפורסם בשבועות הקרובים). אני מאמין שיש לי כבר שחקניות שמתאימות לשחק בליגת על".

חמודי במרכז עם בנות פרויקט המגזר הערבי במהלך סיור בנצרת. 'מאד חשוב לי להמשיך בפרויקט הזה ולהביא עוד בנות לנבחרות'. צילום: איגוד הכדורסל

לסיום –  האם תמשיך לשלב את העבודה במג'דל כרום יחד עם העבודה בכאוכב ובנבחרת המגזר הערבי של האיגוד? מה השאיפה הכי גדולה שלך בתור מאמן?

היום אני רק במגד אל כרום ..החלטתי לשים את כל כוחותיי במקום אחד ונצליח ביחד. היה לי כיף לאמן בכאוכב את הנערות אבל ברגע שעלינו ללאומית זה לא מסתדר. עדיין יש לי כבוד גדול למועדון שם ואנחנו ביחסים מעולים. בקשר לנבחרת המגזר כן כני ממשיך כי אני רוצה להיות מעודכן ברוב השחקניות שיש להן פוטנציאל, ומן הסתם לראות כמה שיותר בנות מגיעות לסגלי הנבחרות ואפילו מייצגות אותנו באליפות אירופה.

השאיפה שלי לעתיד היא שאאמן בליגת על ואני מאמין שאגיע לזה בקרוב".

Leave a comment