תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

"נמשיך להילחם עד שנקבל את המעמד שמגיע לנו" – יערה יצחקי יו"ר ארגון השחקניות וקפטנית נבחרת ישראל מסכמת שנה להקמת הארגון

"נמשיך להילחם עד שנקבל את המעמד שמגיע לנו" – יערה יצחקי יו"ר ארגון השחקניות וקפטנית  נבחרת ישראל מסכמת שנה להקמת הארגון

מאת חגי פלק
השבוע עברה שנה מאז החליטו שחקניות ליגת העל ונבחרת ישראל להקים ארגון שחקניות שיקדם את מעמד השחקנית הישראלית. מאז ובלי קשר למשבר הקורונה, עבר הארגון הרבה מאד תהליכים – חלקם בירוקרטיים וחלקם מקצועיים, קיבל הכרה ושותפות מלאה עם ארגון השחקנים עם נציגות שווה, הגדיל את כמות מספר השחקניות בשתי הליגות הבכירות, והדבר הכי חשוב – התחיל לקבל הכרה ממוסדות המדינה שהבינו שהשחקניות לא מתכוונות לשתוק ולוותר על זכויותיהן. השחקניות זכו בחודש האחרון לגיבוי מלא מיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו שתומך בהן ומתכוננות במרץ לקראת שנת פעילות מאתגרת ומעניינת
נפגשנו עם יערה יצחקי בין פעילות בארגון, שיקום אישי ואימון קבוצת הקט-סל שלה בגני תקווה כדי לסכם את השנה..
אז מאיפה נתחיל – מההתחלה או מהסוף.. איך את מסכמת את השנה הזו?
"הצלחנו לאגד את כל שחקניות שתי הליגות הבכירות, ובימים הקרובים נבצע רישום מסודר של כל השחקניות. יש לנו נציגה בארגון – לי קפיטולניק שתהיה אחראית על הליגה הלאומית. הצלחנו להרים את החשיפה התקשורתית הן של השחקניות הישראליות ובכלל של הכדורסל הנשי.
בתחילת הדרך הצבתן לעצמכן הרבה מטרות ויעדים ואז הגיעה הקורונה. האם היא גרמה לעצירה או דווקא קידמה את השאיפות
"גם וגם. הצלחנו להיפגש עם המנהלת לגבי שיתוף פעולה שנעצר בגלל הפסקת הליגה וחוסר התקצוב. לצערנו הקבוצות מבינות שצריך אסטרטגיה שיווקית, אבל הן לא מבינות שהן צריכות להביא את המשאבים לכך יחד עם המנהלת. נפגשנו עם איגוד הכדורסל בזמן סערת ליגת הנ.ב.א ג'וניור והצלחנו לקבל הבטחה מעמירם הלוי וטל נתן שבעונה הבאה תתקיים ליגה כזו גם לבנות. קיימנו ביקורים במחלקות הנערות בפריפריה כדי לשמוע מה אפשר לשפר ואיפה אפשר לקדם, וקיימנו שני אימונים ופעילויות  לשחקניות צעירות דרך ה'זום'. אני שמחה מאד לספר שלאחר הבחירות לארגון השחקנים יש לנו שיתוף פעולה הדוק ושיח מעולה עם נציגי השחקנים – עם עודד שעשוע היו"ר, וגם שיחות אישיות עם שחקנים בכירים דוגמת גיא פניני, בר טימור ועוז בלייזר שמבינים את מצבנו ואת השאיפות שלנו".

 

אז מהמקום שאת נמצאת בו כרגע, אמנם לא כשחקנית פעילה אבל כזו שדואגת לחברותיה האם מעמד השחקנית הישראלית נשחק? האם יש בכלל מעמד?
"לא צריך להתחבא. המעמד הוא שחוק. אנחנו שמנו את הדברים הפשוטים על השולחן. להאריך את הליגה מארבעה חודשים לשמונה חודשים. להגדיל את כמות השחקניות הצעירות ובכלל בליגת העל, לייצר ייצוג נוסף במפעלים האירופיים של קבוצות ישראליות כדי שהענף וגם הנבחרת תוכל להתקדם משמעותית".
לפני חודש יערה השתתפה בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה ונשאה בו נאום מרגש לגבי מעמד הספורט הנשי והכדורסלנית הישראלית שעשה הרבה הדים. הדיון הבא אמור להיערך בשבוע הבא וכאשר נדע את התאריך המדויק נפרסם בהקדם.
יערה: "אמור להיערך דיון נוסף בשבוע הבא. אני מקווה מאד שהדברים ייראו אחרת בו'.
האם יש שינוי ביחס של מנהל הספורט לאחר הדיון הקודם?
"בהחלט. קיימנו פגישה עם ראש המטה של השר, גיא גוטמן ששמע את טענותינו ואמר שהם מבצעים בדיקה מקיפה של הנתונים ועושים חריש עמוק בכל מה שקשור לתמיכה בספורט הנשי. אני דווקא יצאתי מאד אופטימית מהפגישה הזו ואני מאמינה שאחרי הרבה זמן יש דו שיח. גם יועצת השר הקשיבה לנו".
היה לכם איזשהו נתק עם מנהלת ליגת העל והעומדת בראשה הילה קניסטר בר דוד. איפה הדברים עומדים כעת?
"לא נתק, פשוט לא התקיימו מספיק פגישות. המנהלת תקועה בגלל בעיות תקצוב מצד משרד האוצר ומשרד הספורט ואני מקווה שזה ייפתר בהקדם בלי קשר לדיון בכנסת. בלי קשר- אנחנו נדרוש להיות חלק מקבלת ההחלטות הניהוליות והמקצועיות בכל מה שקשור לליגת העל".
ראיתי שנוצר איזשהו שיתוף פעולה עם ארגון המאמנים/ות
"כרגע מדובר בשלב ראשוני ובעוד גוף שתומך בנו. אני לא ממש מעורה בפרטים אבל אני חושבת שמבחינת חשיבה של שיתוף פעולה בין מאמנות לשחקניות זה צעד חיובי".
במהלך הפגישות שעשיתי עם יערה היא בהחלט התגלתה כטיפוס מכוון מטרה ולא מתכוונת לעצור בשאיפות שלה כיו"ר הארגון ולקידום השחקנית הישראלית. שאני שואל אותה איך הולך להיות השבוע האחרון של השנה הזו ומה צופן העתיד היא עולה להנחתה: "אני מטבעי לא טיפוס אופטימי, אלא ריאלי, ולכן אני מתייחסת כמוך לעובדות בשטח. לא יכולתי לשבת יותר ולחשוב שמישהו ידאג לנו, אז החלטנו לדאוג לעצמנו. ליגת העל צריכה להיות חלון הראווה של השחקנית הישראלית הצעירה ובמקום שהילדות יישבו בבית או יסיימו אימון וילכו הביתה, הן צריכות לקבל השראה מהקבוצה הבוגרת שלהן. אם בליגת העל לגברים קיים אחראי קשרי קהילה, גם בנשים צריך להיות כזה. אם המנהלת דורשת שבכל קבוצה צריך להיות אחראי מדיה, אז הקבוצות צריכות להתייחס לזה במקצועיות, ושאותו אישיות תגרום לפרסום המידע לשחקניות הצעירות, להבאתן למשחקים וליצירת עניין ושיתוף פעולה עם הקבוצה הבוגרת והשחקניות שלה – עם דגש על השחקניות הישראליות. הקול שלנו צריך להישמע – אנחנו נאבקות פה על סדר העדיפויות – כרגע הוא לא לטובתנו, אבל אנחנו נמשיך להילחם עד שנקבל את המעמד שמגיע לנו".

Leave a comment