תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

מסעה של אופיר לביא חזרה ארצה

אחרי שהליגה בצ'כיה בוטלה, אופיר לביא חוזרת לארץ ומצטרפת לרמה"ש לפחות עד תום העונה, אבל זה יקרה רק אחרי שתצא מבידוד אליו נכנסה בגלל התנאים המפלים בין ספורטאים ישראלים לזרים של משרד הבריאות. ברמה"ש כיום יש 3  מובילות כדור כאשר אחת מהן היא זרה. לנוכח המציאות הקיימות בשוק הזרות כיום, לא נתפלא אם תגיע זרה אחרת במקומה של ג'קי יאנג, שהציפיות ממנה היו גבוהות אך מצבה הגופני/מנטלי לא ברור. ראו התייחסות לתחלופת הזרות הגבוהה בליגת העל בסוף הכתבה.

מאת: wpbasket

צילום תמונה ראשית: אופיר לביא במהלך מחנה בארה"ב

אופיר לביא (24, 1.61) מתל עדשים, חוזרת לאחר חצי שנה לארץ ולליגת העל, לאחר שבצ'כיה הוחלט לבטל את הליגה השנייה בה שיחקה בחצי השנה האחרונה (בקבוצת ק.ק ברנדייס, עיירה הסמוכה לפראג). לביא תצטרף לרמת השרון, בינתיים עד לסוף העונה וכעת נמצאת בתנאי בידוד במלונית בירושלים. לאחר שיחה עימה הבנו את מצבה.

לביא קיבלה את ההודעה על ביטול הליגה לפני מספר שבועות, והבינה שתצטרך לחזור לארץ. במהלך השנה היא גם החלה תואר ראשון כללי במכללה האקדמית עמק יזרעאל (דרך הזום), והחזרה לארץ נראתה לה טבעית. לביא בדקה באמצעות סוכנה ערן סלע את האפשרויות העומדות לפניה. בלאומית היא לא רצתה לשחק למרות שהפועל גליל עליון – אחת המועמדות העיקריות לעלייה מאד התעניינה בצירופה. מנגד מכבי חיפה שנראתה האפשרות הכי טובה מבחינתה גם מקצועית וגם גיאוגרפית לא הביעה עניין משיקוליה וכך נסללה דרכה של לביא להצטרף לסגל הישראלי הקצר יחסית ברמת השרון של אלי רבי וטל נתן.

לביא נחתה מטיסת חילוץ מפרנקפורט ביום חמישי בלילה. ראוי לציין כי במהלך העונה היא שהתה בארץ כשלושה שבועות, ושהתה בבידוד עקב חשיפה לחולה מאומתת מקבוצתה, וגם כי אשרת הכניסה שלה לצ'כיה הסתיימה והיא חידשה אותה דרך שגרירות צ'כיה בגרמניה. בשהותה בארץ לביא עברה בדיקה סרולוגית ע"י רופא המשפחה שלה. משום מה בהגעתה לארץ נציגי משרד הבריאות החליטו שלא להכיר בבדיקה זו, ובתעודת המחלים שלה ושלחו אותה למלונית בירושלים. מאותה מלונית אגב שוחרר שחקן חיזוק בשם סמואל המועמד להצטרף לאליצור יבנה מהליגה הלאומית לגברים שהגיע גם הוא רק לפני מספר ימים. מהבדיקות שעשינו מסתבר כי משרד הבריאות מפלה בין תנאי הכניסה של ספורטאים זרים לבין הישראלים, כך ששחקניות זרות שחתמו לאחרונה בליגת העל לנשים (רעננה וראשון בהתאמה) ככל הנראה לא יצטרכו להשתכן במלונית מרגע הגעתן לארץ. סיפור דומה עבר גם כדורגלן מכבי חיפה מוחמד עוואד ששב מפולין ואולץ להשתכן במלונית במשך שבוע וחצי. מי שנמצא במו"מ על שחרורה של לביא מהמלונית הוא רופא המשפחה שלה יחד עם הוריה. עדיין לא ידוע מדוע לא נעשתה פנייה כזו או אחרת לאיגוד הכדורסל, בעיקר לאור העובדה שלביא היא שחקנית הסגל המורחב של נבחרת ישראל, או לפחות הייתה כזו.

לביא סירבה להתייחס להצטרפותה לרמה"ש כל עוד לא תעשה את אימון הבכורה באולם 'אורנים' והסכימה להתייחס רק למצבה הנוכחי: "מה שמעניין אותי כרגע זה לצאת מהבידוד ולחזור לשגרת חיים כמה שיותר מהר. אני מחזיקה בתעודת מחלים ובדיקה סרולוגיה". לפי סעיף 4 בהנחיות משרד התרבות והספורט להגעת ספורטאים לארץ עד ה-20.2, לביא עומדת בתנאים הנדרשים האומרים כי עד לתאריך זה ספורטאים מקצועיים ומלוויהם יוכלו להיכנס לצורך תחרות ובלבד שהגעתם חיונית ואושרה ע"י משרד התרבות והספורט, וועדת החריגים עם אפשרות ערר. לכן תמוה מדוע ספורטאי זר מועדף ע"פ ספורטאית ישראלית שעומדת בכל תנאי הסף.

שימו לב לסעיף 4 שבו מבחינת הניירת אופיר עומדת בתנאי הסף.
התנאים במלונית בה משוכנת אופיר לביא

 

רקע להגעתה של לביא לשחק בחו"ל:

בזכות קשרים מצוינים עם אורן עמיאל שאימן אותה בעמק יזרעאל, ולאחר מכן בזכות פנייה שיצר ערן סלע,  לביא מצאה את האפשרות לשחק בצ'כיה במועדון קטן הסמוך לפראג (לאחר בחינת מספר אפשרויות נוספות במדינה).  אחרי עונת מלפפונים מורכבת בארץ אשר גם כללה אי הגעה לסגל אולימפי לנבחרת עקב נסיעות (לביא ושהד עבוד ומרים חנון) לדבריהן. לביא הספיקה לשחק בפראג לפני שנסגרה והיא סיימה עם ממוצעים של 8 נק' ו5.4 אס'.

העונה יחד עם חלק מחברותיה המשחקות במכללות, לביא כבר לא הייתה בין השמות שמועמדות להיכנס לסגל בחלון נובמבר לנבחרת כמו גם שחקניות נוספות שהיו חלק ממנו בקמפיין של העונה שעברה. לכן מדובר בהחלט בצעד מפתיע מבחינתה של רמה"ש ומי שמנהל אותה – אלי רבי בצירופה של לביא לסגל שלו, לאחר שבחר ברכזת שלו דניאל קארש להיות הרכזת העתידית של הנבחרת הלאומית. כנראה שהבעיות המקצועיות ברמה"ש גברו על כל דעה שהייתה למאמן הנבחרת הלאומית על לביא. את הבעיות בקו האחורי של רמה"ש ראינו במשחקים האחרונים ובמיוחד במשחק ממנו נעדרה ג'קי יאנג ובו הצליחה רמת השרון לשחק הרבה יותר קבוצתי ולנצח את הרצליה בבית.

מאמן הקבוצה טל נתן שאימן את לביא בנבחרת הקדטיות וכראש האגף המקצועי ליווה אותה בנבחרות הצעירות (הייתה קפטן נבחרת העתודה באליפות שהתקיימה בארץ ב-2017):

"אני מאד שמח שאופיר אתנו ושחזרה לארץ לאחר השהות בחו"ל ומקווה שהיא תצא כמה שיותר מהר מהבידוד ותחזור לשגרת חיים נורמלית ולאימונים סדירים".

העונה במיוחד לנוכח קורונה, עם הכנה לא אידיאלית המובילה לפציעות, ואלטרנטיבות כדאיות (כוכבות שישבו בבית מוכנות להגיע כעת בזול, כדי להכנס לכושר לקראת ה WNBA), תחלופת הזרות בליגת העל הרימה הילוך. היעדרות של זרות היא דבר קריטי עבור הקבוצות בליגת העל אז למה שלא יהיה ניתן להביא זרה או שתיים נוספות לספסל? 

למה כן?

כי כשזרה נפצעת/עוזבת, מיד  יהיה לה תחליף וקבוצות לא יהיו נתונות להר של קשיים לוגיסטיים וכספיים הכרוכים בהחלפתה במהירות הבזק.

כמה זרות ישחקו?

אפשר להישאר עם 3 באותו זמן,  אפשר להחליט על 2 וגם על 1 העיקר שיהיו זרה אחת או זרות  על הספסל.

למה שיעשו את זה אם זה עולה יותר כסף?

חסר זרות עם קריירת מכללות מסוג mid D1 ומעלה מצוינות אשר נקטעת להן הקריירה בהיעדר המשכיות ושיהיו מצוינות לליגה שלנו? אלו כמובן יסכימו להגיע בשכר נמוך עבור ההזדמנות, שלא נדבר על רמת התחרות הגבוהה שתהיה באימונים ורמת הליגה שתעלה עקב זרות אשר ישחקו 27 דק' ולא 38 דק'.  קבוצות צריכות להביא 2 רוקיות מהסוג שרואים כיום בארץ ועוד 2 מהסוג שמדובר. שחקנית משחקת פחות ונכנסת בהדרגה לעניינים תהיה בעלת פחות סיכויים להיפצע.

מה זה משנה הרי גם ככה בשלב כזה או אחר קבוצות יחוו פציעה כלשהי ואז הקושי יתאזן בליגה….

בואו ניקח את העונה הנוכחית לדוגמא, פתח תקווה ורמת גן הן הקבוצות היחידות שלא עברו שינוי. הן אמורות לפי ההנחה הזאת, לעבור שינוי לטובה או לרעה בשלב כלשהו, ככל שמתקדמים לשלבים המכריעים, מדוע הן צריכות להרוויח/להיענש בתזמון הכי לא מתאים? בשלב שכבר לא ניתן לשנות?

זה ייפגע בשחקנית הישראלית?

להיפך, כמות הישראליות על הפרקט תישמר אבל הסיכוי שלהן להשתפר במהלך העונה יגדל כי פערי הרמות לא יהיו גדולים כמו היום. תדמיינו, ישראלית מול קלעית המובילה בקונפרנס אמריקה איסט מאשר מול קלעית המובילה בדאלאס  מה- WNBA.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment