תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

מחלקות הנערות של קבוצות ליגת העל, תמונת מצב אל דור העתיד – חלק א'

משבר הקורונה המתמשך וחופשת פסח המתקרבת שאחריה צפויה להתקבל ההחלטה לגבי המשך העונה או פתיחת העונה הבאה נתן לנו הזדמנות לקבל תמונת מצב על מחלקות הנערות במועדוני ליגת העל ואיך הכדורסל הנשי ימשיך בפס הייצור של הדור הבא. בתמונה – השאיפה, הכבוד הראוי לשחקנית העל,אולם מלא באוהדים במשחק יורוליג נשים ולירון כהן אחת שלנו. הדור הצעיר חייב להיות מעורב עם הקבוצה הבוגרת כדי למלא את היציעים ולסחוף את יתר האוכלוסיה לכדורסל הנשי.

מאת חגי פלק

אחרי שנגענו במניעת פציעות, וגם השתדלנו לענות לפניות האגודות לגבי איגוד השופטים הגיע הזמן לקבל תמונת מצב על מחלקות הנערות במועדונים בשתי הליגות הבכירות. לא קיבלנו את כל התשובות ואנחנו בטח לא אלו שיפתרו את כל הבעיות, אבל המצב היום די סביר, ואין סיבה שעם תכנית פעולה עתידית נכונה לאחר תום המשבר, ושיתופי פעולה בכלל הגופים, המועדונים יכולים להמשיך לייצר את דור השחקניות הבא. מאחר ותקציב המדינה לא אושר עדיין, החלטנו לא לגעת בנושאים התקציביים ונתנו לכל מועדון להסביר את התנהלותו המקצועית והארגונית כאחד בין קבוצת האם לקבוצות הצעירות.

השאלות המרכזיות בתחקיר היו:

האם מחלקת הנערות במועדון שייכת לניהול המשותף של המועדון?

האם קיים שיתוף פעולה ארגוני ומקצועי

איך בא לידי ביטוי שיתוף הפעולה החברתי (צפייה במשחקי ליגת העל, פעילות בקהילה ואימונים משותפים)

שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית ובתי הספר

מכבי בוני בנין רעננה

מכבי בוני בניין רעננה
מנהל מקצועי: לירון שרף (אלבום פרטי)

מכבי רעננה, היא יצרנית שחקניות משמעותית לנבחרות ישראל לאורך הזמנים. היום, בנבחרת הנערות 7 שחקניות מרעננה. ניכר שהדור החדש מחזיר אותן לימים היפים שבהם לירון כהן שהגיעה לתיכון אוסטרובסקי מירושלים, ונילי נאתכו ז"ל שהגיעה מכפר כמא. השבוע מלאו 20 שנה לאליפות הראשונה ולדאבל הראשון של העיר בתיכוניים. מאז עברו הרבה מאד שמות הן במחלקת הנערות עד לקבוצה הבוגרת על גלגוליה השונים כ'בנות השרון' וחזרה למקורות. בשנים האחרונות הצמיחו יוני דנישבסקי ואורן לם דור מוכשר שזכה בכל התארים האפשריים וחלקו נטל חלק גם בקבוצה הבוגרת: האחיות תירוש, מורן ספיר, שי אלון (בחיפה כיום), שלי סירקיס, ליאור גרזון (רמלה), ליעד אורבך (עברה להרצליה), ואיילה רוט שהגיעה בגיל 15 מפרדס חנה, ובשנה האחרונה נטלו חלק נועה גבעון השמיניסטית וירדן גרזון השביעיסטית במשחקי ליגת העל ואנו מקווים לראות יותר שחקניות בית מתברגות לעמדות מפתח בליגת העל.

מנגד המחלקה עברה שינוי בהחלטת הרשות המקומית שמינתה את יוסי אלקבץ למנהל המחלקה  ולאמן בה והחזירה את לירון שרף לשמש כמנהל המקצועי של המועדון ומאמן תיכון אוסטרובסקי. שרף לקח על עצמו את שתי הקבוצות הבכירות של הנערות (קבוצת הנערות א' משחקת בליגה הלאומית) וגולד את קבוצת הנערות א' השנייה. למרות עזיבתם של אנשי צוות רבים ברעננה הצליחו השנה במאמצים רבים לשמור על מה שהיה, לזכות באליפות התיכוניים, להוביל בבטחה את ליגת הנערות א' ולהעפיל לגמר גביע המדינה בנערות א' וב', ולהיות קבוצה משמעותית בליגה הלאומית.

שרף ואלקבץ מפרטים על השינוי שעברה המחלקה השנה: "מבחינת הרשות שני גופים שעובדים בשיתוף פעולה, אסור היום בכדורסל שהכול יתנהל תחת אותו גוף. ברמה המקצועית כפי שצוין – נועה גבעון וירדן גרזון שיחקו בליגת העל, שאר הסגל השתלב יפה בליגה הלאומית, ושחקניות הנערות מ'אוסטרובסקי' גם נטלו חלק באימונים רבים של ליגת העל השנה".

שרף לא מתחמק מנושא העומסים שגם גרמו לחלק משחקניות הנערות א' שלו (אמי רינת, לוינשטיין, אגמי, גבעון ועמית כהן) להיעדר או לוותר על משחקים מסוימים: "אין ספק שרמת העומסים היא נושא כאוב. הבנות שלנו ששיחקו השנה ב-3 מסגרות חוו עומס מטורף. נאלצנו לווסת עומסים ונתנו לא מעט חופשים. שיחקנו גם עם העומסים של השחקניות והיו משחקים שנאלצנו להעלות שחקניות מהנערות ב' לנערות א'.  יש לנו פיזיותרפיסטית צמודה וגם ניתן מענה מקצועי ורפואי מעבר לכך לשחקניות ברמה האישית". שרף מדגיש את חזון המחלקה: "אנו מכוונים להמשך שיתוף פעולה של מחלקת הנערות עם הבוגרות ושכמה שיותר שחקניות ישחקו בביתם ברעננה גם בגיל נערות וגם שיסיימו גיל נערות.

מנגד למרות שילוב שחקניות הבית בקבוצה הבוגרת, נראה שהקבוצה לא זוכה לחשיפה גדולה. באחד המשחקים בהם נכחנו נכחו לא יותר מ-12 איש ביציע. מנגד במשחקי התיכוניים ובמשחקי הנערות בחט"ב השרון מגיע קהל רב למשחקים כך שהדבר תמוה. לא ניכר כי הבוגרות נמצאות בשיתוף פעולה מול בתי הספר ומול הנערות. לא ניכר שהעירייה עושה מאמצים להכניס את הבוגרות לתודעה העירונית.

לאור העומס  של המחלקה במסגרות השונות, החליט הצוות המקצועי להוציא את הבנות למחנה אימון מקצועי וחברתי בחופשת החנוכה בחו"ל וכ-50 בנות מהקבוצות הבכירות יצאו להתרעננות יחד עם מאמני המחלקה. במועדון מקווים ששנה הבאה יחזרו לפעילות קהילתית מלאה כחלק מהתוכנית השנתית.

הפועל ראשון לציון

את העונה של המועדון מעיר היין ניתן לחלק לשניים. כתוצאה מחובות עתק של ההנהלה הקודמת בראשות היו"ר רועי סבג, נאלצה הקבוצה הבוגרת לרבות המחלקה הצעירה לפתוח את העונה באיחור רב כאשר זיו ארז המנהל המקצועי לקח על עצמו את הניהול הארגוני והמקצועי באמצעות משרד עורכי הדין גרנות ועו"ד ישראל בכר וקורל הראל שמונו להיות האחראים על תקצוב המועדון. ארז הצליח בחזון שהציב לעצמו – לשחק בליגת העל אך ורק עם שחקניות שגדלו במועדון בתוספת זרות, והקבוצה רשמה את עונתה הטובה ביותר מאז העפילה לליגת העל – העפלה לחצי גמר הגמר-סל כאשר הבולטות בשורותיה הן בוגרות המחלקה –

מימין: סלס,אייזנר וקארש מתחיילות (צילום:אינסטגרם של הפועל ראשל"צ)

גילי אייזנר, דניאל קארש החיילות, שבכל סיטואציה אחרת היו נחשבות ל-"פריצות עונה" הן היום כבר נחשבות לשחקניות מובילות לגיטימיות בליגת העל. אלו צפויות להוביל את נבחרת העתודה בקמפיין שיערך בארץ (בכפוף לאישור פיב"א). שחקניות העתודה, ניקול מיכאלי וגאיה סלס, היו שחקניות רוטציה משמעותיות ובקיץ האחרון הצליחו עם אייזנר קארש וברנר (צבא) להשאיר את ישראל בדרג א' בנבחרת הנערות.

ארז בונה על שימור הסגל לקראת העונה הבאה שתמשיך באותה קונסטלציה תחת ניהולו של משרד עורכי הדין: "אם הם לא ימשיכו אני אקח את זה עם עזרת העירייה שתומכת בנו מאוד".

השביעיסטית עדן ציפל, טרם הספיקה להראות את יכולתה בחצי גמר הפלייאוף אבל כבר יש שהכתירו אותה כפריצת העונה בליגה, מבחינת ארז, ציפל "צריכה להגיע הכי רחוק בכדורסל העולמי" כאשר שאלנו על תרומתה לנבחרת הנערות אם לא תתבטל הקיץ. גם שחקניות קבוצת הנערות א' מאי רווח וג'וי אוסיגאווי זכו לדקות בכורה העונה. ארז אחראי על בתי הספר לכדורסל, שם בוחן את הכישרונות הצעירות ומנתב אותן לגימנסיה הריאלית למגמת הספורט ומשם לאגודה. כל נערות א' כלולות בסגל הבוגרות בליגת העל ולכן שת"פ ביניהן מתייתר. ארז קוצר את הפירות לאחר 10 שנים של עבודה ברשל"צ אבל מטרתו הסופית: לשלוח שחקנית לWNBA. ארז טוען, שהדבר יגשר על כל המכשולים העומדים בפני הכדורסל הנשי לבין קהל אמיתי.

לנוכח החובות שהיו גם למאמנים, היחידים שנשארו לעבוד עם ארז במועדון הם המאמנים שעובדים לצדו בגימנסיה הריאלית – ארז רון ואיגי טאובר שמשמש גם מאמן יכולת גופנית. ארז נשאר לאמן גם את קבוצות הנערות א' שהשנה הפסידה בגמר התיכוניים ולא הצליחה להעפיל לגמר הגביע עם זאת, ארז משדר עסקים כרגיל והוא אומר שהוא עוסק רק בהם ויש המשכיות ענפה. זיו מתנער מהכינוי שהם קבוצת סינדרלה ואומר "גם אם היינו משחקים עם אותה קבוצה ביורוליג השחקניות היו יודעות שאנחנו רואים לנגד עינינו רק את המקום הראשון". רגשי הנחיתות מעולם לא חלחלו לקבוצה. שאלנו אם ייקח לשורותיו שחקניות ישראלית שלא גדלה אצלו והוא עונה "אם אראה משהו שמאוד מתאים לקבוצה אני לא פוסל אבל בראש ובראשונה אני מקדם שחקניות מתוך המערכת" שאלתי, לא רק התאמה מקצועית צריכה להיות עם שחקנית שלא גדלה תחת חסותך והוא עונה "נכון, לא פשוט להסתדר איתי".

אם ראינו את ההצלחה של בנות ראשון הצעירות לפני שנתיים שזכו בדאבל בלאומית ומילאו את אולם 'דורות' בקהל רב כמו גם בליגת התיכוניים, הרי שבאולם הישן של גן נחום ולמרות העונה הנהדרת הם כלל לא הצליחו להביא קהל מהמחלקה הצעירה, וגם לא למשחקים שנערכו בבית מכבי מדי פעם למעט בני משפחה וחברים. מספיק היה לבקר העונה במשחקי הנוער והתיכוניים של מכבי ראשל"צ והגימנסיה שזיו ארז משמש בה כמנהל מקצועי כדי להבין את ההבדלים העצומים בכמות הקהל והחשיפה. לכך זיו עונה "השנה היינו עסוקים בבעיות קיומיות אחרות שנה הבאה נתפעל גם את זה נכין תוכנית". אנו תולים תקוות שמהמקום בו צומחות הכי הרבה שחקניות מקומיות העונה, יצליחו לייצר את החיבור עם הקהילה.

זיו ארז (צילום: באדיבות המנהלת)

מכבי עירוני עירוני רמת גן

מנהל מקצועי: גלעד איידנברג (צילום: איגוד הכדורסל/אלבום פרטי)

 

מנהל מקצועי גלעד איידנברג – משמש כעוזר מאמן בליגת העל  

קבוצות הנערות משחקות השנה לאחר הרבה שנים בליגה המחוזית. בי"ס בליך כבר מספר שנים לא מצליח להעפיל לאליפות הארצית. השחקנית האחרונה שיצאה מהמועדון והשתלבה בעבר בליגת העל היא הילה הוניג ששיחקה העונה ברמת השרון בליגה הלאומית. ציינו שר"ג הוכתרה אלופת המדינה (בצל הקורונה)? למה הפערים כל כך תהומיים?

איידנברג: "זוהי שנתי השנייה במועדון ואני ממלא את שני התפקידים – עוזר מאמן בליגת העל ומנהל מקצועי. מכיוון שכך יש שיתוף פעולה בין המחלקה לקבוצה הבוגרת בהתאם לאילוצי הזמן. יש הרבה שחקניות שמשחקות בשתי מסגרות בעקבות מחסור של שחקניות בשכבות הנערות. משחקת שחקנית אחת בנערות א' ובקבוצת הליגה הארצית. יש פעילות משותפות בפתיחת עונה ובמהלך החגים, שחקניות שמגיעות להעביר חלקי אימון בתוך אימוני הקבוצות במחלקת הנערות ומפגשים אחרי משחקים.

"לגבי הרשות אין שיתוף פעולה כלל – אין בית ספר לכדורסל בגלל עניינים פוליטיים, יש מועדון בית ספרי שהוא לא קשור אלינו והוא גם לא מעביר שחקניות לקבוצות הליגה. אין כניסה לבתי הספר".

מכבי אשדוד – בין הכדור לאזעקה מנסים לייצר את השחקנית הבאה

 מנהל מקצועי ארז אלהרר

שתי קבוצות הנערות משחקות בליגות המחוזיות. אשדוד הצליחה לשחק שנה אחת בליגת העל לתיכוניים בימי האחיות ששון אך ירדה אחרי שנתיים. בעיר יש כיום 3 מועדוני בנות ובניגוד לגברים אין איחוד עם באר טוביה השכנה. חוץ מהאחיות שמשחקות היום במכללות, השמות הבולטים שיצאו מהמועדון הם מאי דיין שמשחקת היום בהרצליה, נועה זליבנסקי בת העיר שחזרה למועדון השנה אחרי שיצאה ממנו בגיל 15 לאקדמיה, ומשם לחולון ובני יהודה, וראם נונו שגם היא הייתה באקדמיה וחזרה למועדון לפני שנה. אלכס גיטצ'נקו שגדלה במועדון עברה השנה לרמלה.

אלהרר: " קיים שיתוף פעולה בין הקבוצה הבוגרת לבין מחלקת הנערות הן בצד הארגוני והן בצד המקצועי. הדבר בא לידי ביטוי בחופשת החנוכה והפסח עם פעילות חברתית בשיתוף השחקניות הבוגרות.

רשות הספורט העירונית עושה כל שביכולתה כדי לעזור לנו, ותומכת בכניסה לכל בתי הספר, למעט מנהלים שלא מאפשרים זאת, ולמעשה בבתי ספר אלו אנו מתקשים מאוד בגיוס ילדות למחלקה".

אלהרר מודה שבהחלט נוצר חלל מהדור של דיין וזליבנסקי אך מסייג: "למחלקה שחקניות מאוד מוכשרות, שעברו לאקדמיות שונות בארץ, שהביא לפגיעה קשה בנו. יחד עם זאת יש מספר לא מבוטל של דור חדש של בנות מוכשרות שאנו צופים להן עתיד ברמות הגבוהות. הבנות האלו מקבלות שלושה אימונים + משחק ובנוסף למחלקה יש מאמן יכולת גופנית ואתלטיקה. המוכשרות שבהן אף מתאמנות פעם בשבוע עם קבוצת בנים".

לגבי העובדה שיש בעיר 3 אגודות ובתווך את באר טוביה השכנה ששיתפה פעולה עם קבוצת הגברים אומר אלהרר: "אין לנו בעיה עם באר טוביה. פעם היה רצון לאיחוד אבל הוא לא התקיים. ברור שאם הייתה אגודה אחת בעיר כולם היו מרוויחים מכך מבחינת התנקזות הבנות למועדון אחד, אבל כרגע זה המצב".

אליצור חולון – להחזיר עטרה ליושנה

רועי אייזנברג (צילום: באדיבות המנהלת)

 אין מנהל מקצועי. רועי אייזנברג מאמן ליגת העל ואת קבוצת הנערות א'

החליף בתפקיד אחרי שנתיים את סיוון בלליס . רן ויינגרטן (U14) מאמן את קבוצת הנערות ב'.

המועדון המעוטר ביותר בכדורסל הישראלי שהצמיח אינספור שחקניות, מנסה לבנות עצמו מחדש בשנים האחרונות ואלמלא הפגרה הכפויה אולי היה מצליח להעפיל לחצי גמר אליפות המדינה לנערות א'. בליגת התיכוניים בנות חולון שהביאו את אליפות העולם הראשונה לישראל וגם זכו בה, ושלטו בליגת התיכוניים במשך 15 שנה,  מצליחות בשנים האחרונות להעפיל לשלבים הגבוהים ובעשור האחרון אף זכו באליפות עם לא אחת מאשר ירדן דנן לאחר שזו עברה מראשון לציון. מנגד פס ייצור השחקניות מאז בר גלינסקי שהגיעה לנבחרת הלאומית יחד עם שמות כמו מיכל גילת, שני זר אביב וענבל מיכל ששיחקו בקבוצת הבת בלאומית נעצר ואולי השנה אחרי הרבה זמן יהיו למועדון נציגות בנבחרת הנערות.

יחד עם זאת לא הצלחנו לקבל תשובה אמיתית מדוע נאלצות בנות המועדון לתמרן בין האימונים במחלקה, משחק במסגרת הליגה הארצית בה הצליחו להעפיל לגמר-סל על הכרטיס ללאומית ומשחקי ליגת התיכוניים ללא מאמנים קבועים (בקרית שרת מאמנים רן אשר ואוהד גולדברג).

אייזנברג הסביר בקצרה: "רב השאלות שלך הן טובות ונכונות אבל לא כל התשובות בידיי. הדבר המרכזי שמנחם וידהורן  החליט בעונה האחרונה לעשות הוא לתת לי לאמן גם את קבוצת הנערות א', במהלך העונה התקיימו כמה אימונים משותפים ומספר לא מבוטל של נערות התאמנו בצורה קבועה ורציפה עם הקבוצה הבוגרת,  את התוצאות ניתן לראות כבר בטווח הקצר שרב מוחלט של הבנות רוצות להמשיך עם הכדורסל – חלקן ישתלבו בקבוצת ליגת העל וחלקן בקבוצת הבת בליגה הלאומית במידה ותהיה כזו. אחד הדברים ששימחו אותי השנה הוא זימונן של עדי נורבינד וירין סרג' לסגל נבחרת הנערות כי אני יודע שהן עבדו קשה בשביל להיות שם".

  רמת השרון – מה באמת קורה שם?

מימרן מימין ומוסאי משמאל (צילום: דליה נבעה)

אחד המועדונים שדווקא נתן השנה ביטוי לשחקניות הישראליות הוא א.ס רמת השרון שחרטה על דגלו את קידום הענף ובמה לשחקניות. מנגד לא ברור מדוע במועדון של אורנה אוסטפלד ונעמי קולודני אין אף שחקנית בית אחת. מחלקת הנערות + קבוצת הבת המשחקת בלאומית הן עמותה השייכת לעירייה כאשר קבוצת ליגת העל היא מועדון פרטי בפני עצמו. הדבר היחיד שהיה משותף בעבר הוא שבוגרות המחלקה יכלו להשתלב בקבוצת ליגת העל כמו שנועה שמשי שבחרה השנה בשירות קרבי, נטלה אשתקד חלק באימוני קבוצת ליגת העל אך ויתרה על הקריירה לעת עתה.

תמונה גלית – גלית מוסאי שהקימה את מחלקת הנערות, משמשת כמנהלת המקצועית והארגונית ובעצם הזרוע הביצועית של המועדון יחד עם אמיר מימרן עוזר מאמן נבחרת הקדטיות שמאמן את קבוצות הנערות והילדות מסרה בתגובה: "אין לי שיתוף פעולה עם קבוצת ליגת העל. כל הפעילות הארגונית, המקצועית והחברתית נעשית במסגרת המחלקה שלי בקריית יערים ובאוסישקין. שיתוף הפעולה המקצועי והחברתי נעשה שקיימנו אימוני כושר ע"י שחקניות הלאומית חופית וקסלר ומיטל לוי שהנן מאמנות כושר וכדורסל, פעילויות קבוצתיות משותפות וטורנירים לפי שכבות ע"י המאמנים, ופעילות גדולה של בי"ס לכדורסל שלנו שמאד מצליח". תחת שרביטה של מוסאי שחקניות על כגון: שי דורון נעמי קולודני (המאמנת של הבוגרות בליגת העל היום) וליעד סואץ קרני שעברה לרמה"ש מאבן יהודה שם גדלה. מוסאי מתגלה במחלקה שלה: יש לנו ביה"ס לכדורסל של 250 בנות. יש 10+ קבוצות ליגה, 3 קבוצות נשים במסגרת חובבנית סה"כ 400 פעילות. 3 קבוצות קטסל, 3 קבוצות ילדות, 2 קבוצות נערות ב' (מחוזית ולאומית), קבוצת נערות א' לאומית ולאומית נשים. מבחינת הישגים גם בילדות וגם בנערות א' רמה"ש, למרות העומסים, מגיעות לגמר גביע המדינה. באגודה: ספורתרפיסטית זהבית גל און שמשי ופיזיותרפיסט שי גרינברג מאמן כושר: קננט היילה, יועץ מנטלי לקבוצה ספציפית, תזונאית: רקפת מרכוס. המאמנים עוברים 8 מפגשים עם פסיכולוג. נטורופתית :הדס בן שושן.

גלית לא התייחסה לגבי עתידה של רוני קלינגר, שחקנית נבחרת הנערות שרושמת כבר עונה שנייה משמעותית בליגה הלאומית והאם תקפוץ כיתה בשנה הבאה לליגת העל. מנגד גלית בהחלט גאה על הצלחת חט"ב עלומים בה משחקות שחקניות המחלקה מקבוצת הילדות שהעפילה לפני הפגרה לגמר גביע המדינה ורשמה העפלה גם לגמר המחוזי בו יפגשו את אותה יריבה – הרצליה. בתיכון בו גלית גם כן משמשת כמנהלת מקצועית ההישגים בשנים האחרונות נרשמים בדמות העפלה לחצי הגמר (אליפות אחת עם אביגיל כהן), אך בניגוד למחלקה, התיכון לא מצליח לגייס מספיק בנות ולפיכך סגל הקבוצה קצר ולא עמוק כדי להתמודד על תואר האליפות מול ראשון ורעננה.

חיפה: ממשיכים לצעוד קדימה –

תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏‏לשבת‏ ו‏בתוך מבנה‏‏‏‏
צירלין (צילום: באדיבות המנהלת)

אם אפשר לציין את מועדון שבצמיחה הרי זה המועדון מהכרמל. עומרי צירלין שהחליף בשנת 2013 את יואב קרליקר בניהול מחלקת הבנות, לקח את הכפפה שקיבל מיו"ר המועדון אילן בק והמנכ"ל גילי שוורצמן ומינף את המחלקה הירוקה להגדלת כמות הבנות בבי"ס לכדורסל ולכך שבכל שכבת גיל מקט-סל יש שתי קבוצות. בעונה שקיבל את התפקיד צירלין עוד הספיק לאמן את אשתו רוני מנצ'ל ששיחקה בליגת המשנה גם במדי גליל עליון, נהריה והעונה בנתניה לפני יציאתה לחופשת לידה, עדן כהן שנמצאת היום בהרצליה,  ואת ענבר זינגר בת דודתה של תמר זינגר שהיא שחקנית ליגת העל הצעירה ביותר העונה (מלאו לה 16 באמצע העונה). שחקניות נוספות שגדלו אצלו ומשחקות בלאומית הן שיר רביב שהושאלה לגליל עליון, אבוני סימיונוביץ' ונור כיוף שעברה השנה לרמה"ש.

צירלין היה המנהל המקצועי הראשון מבין כל המועדונים שהתייחס בפירוט לכל השאלות שהצגנו ואלו דבריו:

"שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי בכמה מישורים:

1. כמובן שכל שחקניות המחלקה מגיעות למשחקים מה שעוזר לנו מאד לחבר בין הבנות למקצוע וגם לייצר מספרים יפים של קהל במונחי כדורסל נשים. 

2. שחקניות הקבוצה הגיעו במהלך השנה לאימוני בית הספר לכדורסל על מנת לעודד את הבנות להמשיך בכדורסל ולקחת איתן חלק בפעילות מה שגרר באופן אוטומטי הגעה של אותן בנות למשחקים שהיו בשעות נוחות לגילאים הללו.

3. חלק משמעותי מהשחקניות הנשים הינן גם מאמנות במחלקה מה שיוצר מחויבות נוספת של השחקניות להציג סטנדרט של רצינות ומקצוענות ומצד שני יוצר קשר אישי יותר בין מחלקת הנערות לקבוצה הבוגרת.

4. שחקניות נערות א' משתלבות במהלך השנה באימוני הקבוצה הבוגרת ושתיים מהן אף זכו לשחק העונה במשחקי הליגה.

5. השחקניות הזרות שלנו הגיעו השנה למשחקי קבוצות הנערות ב והנערות א בכמה הזדמנויות שונות, אפילו פעם אחת למשחק חוץ.

בנוסף על כל אלה, מכיוון שהבוגרות מתאמנות באותו מתחם עם מחלקת הנערות והאימונים בדרך כלל אחד אחרי השני עקב היותן של 3 שחקניות מאמנות במחלקה הצעירה, בנוסף לעוזר המאמן, נוצר קשר טוב מאד בין השחקניות הצעירות לשחקניות הנשים. 

בנוסף לשי אלון שסיימה שנה שנייה כמאמנת ושחקנית לאורך השנים אנחנו מקפידים על קו של מאמנות שחקניות שיוצרות קשר חברתי ומקצועי בין המחלקה הצעירה לבוגרת.

השנה מאי מלכין, נטע רפאל ותום יובל (עוזר המאמן בנשים למי שלא מכיר) ביחד איתי היוו את הצוות המקצועי של המחלקה. כמו לכל דבר יש יתרונות וחסרונות אבל היתרונות בולטים בהרבה לעומת החסרונות. אני מעדיף להתייחס ליתרונות, על החסרונות אני מדבר עם המאמנות ועם תום בארבע עיניים.

היתרון המרכזי הוא היותן של הבנות מודל לחיקוי עבור הצעירות, הן מרגישות מחויבות יותר כי יודעות שהבנות שלהן מסתכלות עליהן ובוחנות כל צעד ותנועה שעושות. היתרון השני הוא שהמאמנות יכולות לשמש השראה לצעירות למה יכולות להפוך אם יהיו רציניות, יתמידו וישקיעו. זה אחרת לשמוע את זה משחקנית שהייתה ילדה במחלקת נערות בעצמה מאשר לשמוע את זה מכל מאמן אחר שפחות יכול להשפיע. יתרון שלישי הוא שמי שהייתה שחקנית נערות בעצמה הרבה פעמים מבינה את נפש השחקנית המתבגרת הרבה יותר טוב מהמאמן הכי טוב שיכול להיות מהבחינה המקצועית.

הבונוס הגדול  עם הצוות הספציפי שלי הוא שהמאמנות באמת רוצות ללמוד ולהתפתח גם כמאמנות וגם כשחקניות כאחד ולא מתייחסות לאימון כאל עבודה צדדית וזה מפתח חשוב מאד בעניין. אימוני הנשים בדרך כלל בצהריים מה שמשאיר למאמנות את הערב להתעסק באימוני המחלקה, הרבה פעמים ראיתי העונה את תום והמאמנות שחקניות נמצאים במשחקים של קבוצות במחלקה שלא שלהם, כולל במשחקי חוץ של יותר משעה נסיעה וכראש המחלקה זו בהחלט אחת המטרות שהצבתי לעצמי.

בכל מה שקשור לעירייה היא תומכת בנו מאד בכל מה שקשור לבית הספר לכדורסל, מאפשרים לנו גישה נוחה לבתי הספר. מעבר לכך בכל מה שקשור למחלקה התחרותית אני פחות מעורב זה תפקיד ההנהלה בראשות אילן וגילי,  זאת הזדמנות טובה לומר שהשניים הללו מאפשרים לי להתעסק בניהול מקצועי של הכדורסל נטו ולא בניהול של דברים אחרים שגוזלים הרבה זמן ומשאבים מה שמקל עליי להתרכז במה שחשוב באמת.

התחלנו שיתוף פעולה עם בית הספר הריאלי בניסיון לייצר מסגרת כוללת רחבה וטובה יותר עבור הבנות. השנה הנוכחית היא הראשונה של הפרויקט לכן אני עוד לומד את העסק ולאט לאט בטוח שנוכל לייצר מעטפת מקצועית רחבה וטובה יותר".

——————————————-  

עתיד מתוק – בהרצליה למרות חלל בשנים האחרונות יודעים שהשנים הקרובות יהיו טובות מאד  

אחד המועדונים בהם יש שיתוף פעולה פורה והדוק בין הקבוצה הבוגרת למחלקה הצעירה כגוף אחד הוא בני הרצליה. אמנם בשנים האחרונות המועדון שגידל לא מעט שחקניות לא מצליח לחזור לחלק העליון של הטבלה, אבל הוא בהחלט מצליח לקבל תרומה משמעותית מהשחקניות הישראליות שבסגל, גם אם חלקן לא גדלו במחלקה כמו הדר גוטין, הדר רפאל וקרן מוזס. במועדון מייחלים בעונה הבאה לשובה של אופיר בנט שלא שיחקה השנה, ומתגאים בהתקדמות הגדולה של הצעירות טיארה לוין – בתו של המאמן קורי קאר, ליעד אורבך שהגיעה מרעננה אשתקד, עדן כהן שהגיעה מחיפה לפני 3 שנים.

עמית הלמן משמש כמנהל המקצועי של המועדון, במקביל לעבודתו כמנהל חטיבה בחברת הייטק פרטית מסביר את הדרך המיוחדת של המועדון בשנים האחרונות: "שיתוף הפעולה הוא מלא. איזי צ'יניאו הוא מנכ"ל המחלקה מאד תומך בקידום שחקניות צעירות עם דגש על שחקניות שגדלו במועדון. קורי קאר שמאמן את הקבוצה הבוגרת זו העונה השנייה, עובד במקביל באופן אישי עם השחקניות הצעירות שלנו ואני מאד גאה ושמח שהאיגוד לקח על עצמו לתת לו להכשיר את הדור הצעיר בנבחרת U14. הוא גם מגיע למשחקים ומשתתף במחנות שאנחנו עורכים. דוגמא מצוינת לשיתוף הפעולה אצלנו הוא שבמשחק חצי גמר גביע המדינה לילדות הגיעה כל קבוצת הבוגרות – קורי והשחקניות כולל הזרות לצפות במשחק ולתמוך. כמובן שבמהלך העונה הבנות הצעירות מגיעות ככל שביכולתן לצפות ולעודד במשחקי ליגת העל כך שהקשר הוא דו כיווני".

הלמן מוסיף: "לפני 3 שנים פיצלנו את הניהול המקצועי במחלקת הנערות. לצערי חוץ מאופיר בנט לא הצלחנו לייצר שחקניות נוספות. מאחר והיה לנו קצת חלל בשנים האלו, לקחתי את קבוצת הילדות ואני מאמן את אותה קבוצה זו השנה השלישית והקבוצה הזו משחקת ביחד ב-3 מסגרות (תיכוניים, נערות ב' וא'), ועליה תיבנה מחלקת הנערות. בנוסף התחלנו לאתר בנות עם ממדים מיוחדים שמתאימות לענף ובאות לידי ביטוי בקבוצת הילדות. יש לנו שתי קבוצות קט-סל נהדרות עם שכבת ה' נהדרת ומשקיעים כמובן המון בבי"ס לכדורסל. מדי פעם אנו משלבים את הבנות באימונים עם קבוצות הבנים. בחטיבת ביניים בן גוריון יש לנו כיתות ספורט והשחקניות מקבלות אימוני בוקר. בתיכון 'היובל' אנחנו מקבלים המון תמיכה מהמנהל עופר שנותן לנו כמעט כל מה שאנחנו מבקשים לפי הצורך. זה ממש סוג של אקדמיה. השחקנית שאנחנו כרגע מקדמים היא ליהי עזורי (כיתה י') שהחלטנו לוותר לה על מסגרת נערות א' והתחלנו לשלב אותה במשחקי הקבוצה הבוגרת בליגת העל. בנות נוספות הן אופיר ויינטראוב מקבוצת הילדות, ומאיה רובינשטוק. אני מעריך ששנה הבאה יהיו לנו 3 שחקניות מקבוצת הנערות בסגל הבוגר, ועוד שנתיים 5, ככה שאלו הן הסנוניות הראשונות לעתיד שצפוי להיות טוב. לא מעניין אותי לזכות באליפות בנערות א'. אם הבנות האלו מספיק טובות אני מעדיף לשלב אותן בבוגרות ולא לייצור עומס של יותר מ-2 מסגרות, כבר מגיל צעיר אבל לא 3. אני גם רוצה לציין לטובה את כל המאמנים שלנו – עידו קליינר, בר מרלי שמאמנת בנים, רועי איילון שחקן עבר ואנחנו מאד רוצים לשלב שחקני עבר בצוות של המועדון."

הלמן מסכם: "אנחנו עושים הרבה השתלמויות פנימיות ושת"פ עם מאמני הבנים וכמובן עם מאמני היכולת הגופנית. אנחנו מנסים להגדיל את החשיפה למשחק ע"י צפייה במשחקים. אני מאמין מאד בדגשים הגנתיים כמו שמירה אישית בלבד. זה מפתח את המנהיגות. מתעסקים המון בבנייה מנטלית ובפן המנטלי. לקיחת אחריות. האימונים הם לא רק קליעה. היסודות ההגנתיים שלנו הם הנמוכים באירופה. אין לנו מספיק שחקניות ושחקנים שיודעים לייצר דברים משני צדי המגרש".

פתח תקווה – מנסים להתאושש  

תמונת הפרופיל של ‏‎Gil Sela‎‏, ‏תמונה יכולה לכלול: ‏אדם אחד‏‏
סלע(צילום:עודד קרני איגוד הכדורסל)

אחד המועדונים שעבר שנה לא פשוטה הוא הפועל פ"ת. מועדון שהצליח לבנות את עצמו בעשור האחרון כמועדון לגיטימי בליגת העל, ואף להיות אחד המועדונים היחידים עם שתי קבוצות בכירות בשתי הליגות העליונות (לפני כ-3 שנים) חווה עונה קשה וכואבת עם לכתו בטרם עת של יו"ר המועדון בני סלע ז"ל שניהל את המועדון ביד רמה במשך כ-30 שנה יחד עם יתר חברי העמותה. גיל סלע שפתח את העונה כמאמן ראשי נאלץ לקבל את ההחלטה ולעבור לתפקיד הניהולי כדי שהמועדון יוכל לתפקד ברמה הארגונית והמקצועית ונתן את המושכות לחברו רועי לזר – מאמן נבחרת הנערות שאגב משמש כמנהל המקצועי במועדון המקביל – אליצור פ"ת. חודשיים לתום העונה לזר נשאר כעוזר מאמן ופינה את מקומו לנמרוד מיטל. במחלקת הנערות משמשת כבר זו העונה השנייה אושרה אמויאל כמנהלת המקצועית

גיל סלע מספר את מה שעבר המועדון בעשור האחרון ועד היום:

"ב-2008 שהגעתי למערכת ואימנתי את קבוצת הלאומית, לא הייתה מחלקת נערות למועדון. היו שתי קבוצות בוגרות ומחלקה צעירה שהייתה  ברשות העירייה בניהולן המקצועי של רונה כהן וטל חדד. אמרתי להן שלא יכול להיות שלא יהיו קבוצות צעירות ומשם רצנו. המחלקה התחלקה לכמה אולמות כדי שתהיה כתובת לכל קבוצה. ב-2010/11 העפלנו לליגת העל אחרי שלקחנו דאבל. חופית וקסלר הייתה שחקנית הבית היחידה שזכתה לשחק בליגת העל.  לפני שנתיים קיבלנו את אולם יצחק שמיר שהפך לביתנו העיקרי ומאז כל הקבוצות התחרותיות משחקות בו ומתאמנות בו. יש כמובן גם את הנושא התקציבי. התקציב שלנו הוא מורכב ביחד (כל המועדון מתוקצב בניגוד למועדונים אחרים) ואנחנו מקבלים אותו מהרשות, ואני חושב שההתייחסות הזו לאולם אחד עושה את שלה כאשר יש התקדמות אישית ומקצועית בכל השכבות".

סלע מוסיף: "אמנם וגם בגלל השנה הקשה שעברנו, אני לא יכול להגיד שבאה כמות גדולה למשחקי ליגת העל, אבל בשנה שעברה הייתה הכמות הגדולה ביותר של קהל לרבות שחקניות המחלקה במשחקים וגם השנה הן הגיעו למרבית משחקי הבית. שיתוף הפעולה מתחיל כבר בגיוס הבנות לבית הספר לכדורסל בשיתוף המאמנים וחלק מהשחקניות, נמשך בכך ששחקניות כמו תמר אנגל ואופיר קירשטיין אימנו במועדון, ושחקניות כמו הקפטנית אופיר לביא שהיא גם מאמנת בBC, העבירה מספר תכנים במהלך השנה. מוניק ריד הייתה במספר אימונים ואף ישבה על הספסל במשחק הנערות. קלינדה זקארי העבירה מספר אימונים. השחקניות כמובן קיימו מפגשים עם הבנות הצעירות במהלך החופשים וביניהם".

"ברמה המקצועית זה שיש לי מנהלת מקצועית הוריד ממני השנה הרבה ונתן לי את היכולת להתעסק בנושאים הארגוניים והכלכליים. הוספנו גם מאמן יכולת גופנית למחלקה. לא ויתרנו על מחנות, טורנירים ומפגשים חברתיים בין האימונים והמשחקים, אבל נצטרך ברמה התקציבית להשקיע יותר במחלקת הנערות כדי שנוכל מעבר לטיפוח הבנות שלנו גם לשלב בנות שנמצאות היום בנערות א'  בסגל הקבוצה הבוגרת בליגת העל".

סלע מסייג לגבי שיתוף הפעולה מהרשות והתחרות עם הענפים האחרים בעיר: " לצערי לפני 6 שנים הפועל פ"ת החליטו להקים מועדון כדורסל בנים ולפיכך מכבי שראו שהם נפגעים, החליטו להקים בי"ס לכדורסל לבנות. ברור שזו פגיעה קשה בנו לאחר שמאז 1999 לפי החלטה, לא הייתה יריבות כזאת. כעת יש לנו מנהל אגף ספורט תחרותי חדש. לצערי אי אפשר שיהיו שני מועדונים לבנות בעיר וצריכה להיות זהות אחת לכל העיר. צריך שיתוף פעולה מלא מצד העירייה, מצד מנהלי ומנהלות בתי הספר מבחינת השילוב הספורטיבי. ברור שהעדיפות של הבנות  פה היא להתעמלות האמנותית והמכשירים שנחשב אחד משני המועדונים הגדולים בארץ, אבל צריך שתהיה כניסה חופשית לבתי הספר  כדי להצליח למשוך את הבנות שכן רוצות וכן מתאימות וכן יכולות כבר מגיל צעיר להגיע לכדורסל  ושלא יאבדו בדרך".

לגבי העתיד מסכם סלע: "יש תוכנית עתידית לפתיחת מגמת כדורסל לבנות בתיכון בן גוריון בו אני מלמד. אני מקווה שזה ייצא לפועל בשיתוף אגף הספורט והמנהלות. צריך לתמוך בבנות שיוכלו לעבור. כרגע זה פחות מצליח גם בבנים (אחד העם לא יציבים) כי לא מספיק נותנים את הדעת להצלחה בכל התחומים כמו שנעשה ברעננה ובכפ"ס".

אליצור רמלה  מה שרואים בצד אחד, לא רואים בצד השני

אם יש מועדון שהמרחק בין ההצלחה של הקבוצה הבוגרת שלו למחלקת הנערות הוא לא גדול, אלא עצום הוא המועדון שזכה בדאבל רק אשתקד, ובתואר אירופי יוקרתי לפני מספר שנים. מחלקת הנערות ברמלה לא הצליחה לייצר ולו שחקנית אחת לפחות לפי העשור האחרון. מאי נשר שגדלה ברמלה, עברה כבר בגיל צעיר לשורות האקדמיה ואת התפתחותה בשנתיים האחרונות היא בהחלט חייבת לנטע קרומר ולא למועדון בו החלה לשחק.

מי שלקח את הניהול המקצועי העונה במחלקה הצעירה והזעירה ברמלה הוא מיקו דנן, אביה של השחקנית ירדן דנן, שמנהל בשנים האחרונות את מועדון הכדורסל אליצור רחובות ואימן שנים רבות במחלקות בנות. דנן מספר על השנה שעברו הוא וירדן במועדון:

"אני וירדן נכנסנו השנה למחלקת הנערות באליצור רמלה. אנחנו ניסינו ועדיין מנסים לייצב את המערכת.
לצערי אין שיתוף פעולה בכלל עם קבוצת הנשים מליגת העל. יש תמיכה של מחלקת הספורט העירונית בראשות ניסים רון  והמערכת בקידום הבנות אך לא מספיקה ולא כפי שאנו רוצים באמת.
הבנות נהדרות ומחויבות והצלחנו לצרף מספר בנות חדשות מרמלה ו 3 בנות ממועצה אזורית ברנר.
לצערי עד השנה היו מספר בנות מוכשרות שגדלו ברמלה אך חיפשו מקומות אחרים באזור להתפתח בהם.
מקווה שהשנה עצרנו את העזיבות ומשנה הבאה נגרום למשיכת בנות למועדון מרמלה ומהסביבה הקרובה. קיימנו מספר הפסקות פעילות בבתי הספר וטורניר בין בתי הספר. ישנן 2 קבוצות של ביה"ס לכדורסל לבנות ונקווה שזה ילך ויגדל".

מיקו מודה על התחקיר ומוסיף: "תודה שאתם מאירים באור זרקורים על נושא כדורסל הנשים עם תקווה שזה יזיז לאנשים שיושבים בצריח".

הצמד דנן. התקווה של רמלה. (צילום:אוסף פרטי)

בחלק השני של התחקיר – על ההצלחה בגלבוע ובוינגייט והאקדמיה החדשה לבנות ביבנה. בצפון: הצלחות במגזר הערבי, חוסר הוודאות בגליל העליון, ומה מתבשל בשתי הערים הגדולות תל אביב וירושלים ?

Leave a comment