תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

"להחזיר את מחלקת הנערות לקדמת הבמה, שיהיה מקום שירצו לבוא אליו ולא לברוח ממנו" ריאיון עם גיטה זיו שעומדת בראש המערכת

ליגה לאומית

להחזיר את מחלקת הנערות לקדמת הבמה, שיהיה מקום שירצו לבוא אליו ולא לברוח ממנו"  מ.א באר טוביה יוצאת  לדרך חדשה לרבות המחלקה הצעירה. ריאיון עם גיטה זיו שעומדת בראש המערכת

מאת חגי פלק
במהלך פגרת הקורונה קיימנו תחקיר מקיף בקבוצות ליגת העל והלאומית לגבי מחלקות הנערות ואיזה מועדונים צריכים לשפר את תהליך הבנייה שלהן כדי לייצר דור חדש של שחקניות. אחד המועדונים שלא רק הצהיר על בנייה מחודשת, הוא מועדון מ.א באר טוביה שעקב מגפת הקורונה והקפאת הירידות ניצל מהדרדרות לליגה השלישית. גיטה זיו, מאמנת הקבוצה ומי שעומדת בראש המערכת המקצועית לא בזבזה זמן וניצלה את הקיץ לבניית סגל מרשים לרבות שחקניות שחוזרות לקדנציה שנייה דוגמת עינב אסולין, ירדן עיבל ובר אביטל, והצהרת כוונות מחודשת עם צעירות מוכשרות וחיזוק נכון.
גיטה אין ספק שעברתן קיץ מעניין אחרי הקורונה ובניית סגל מחודשת. נתחיל מהשאלה הכי חשובה – האם התקציב נשאר בעינו לאור הסגל המרשים שנבנה?
"התקציב שלנו השנה קוצץ מעט יחסית לשנים האחרונות, אבל עדיין הצלחנו במסגרת המגבלות לבנות קבוצה טובה בפן המקצועי".
מה גרם לך להבין שהעונה הזאת שתיפתח תהיה שונה מקודמותיה?
"בניגוד לשנים הקודמות, השנה הצלחנו לסגור את הסגל בשלב מאד מוקדם. קיבלנו תמיכה מלאה, גיבוי מלא וברכת הצלחה מהמועצה ויכולתי להתחיל בפניות לשחקניות שרציתי ולהתקדם הלאה".
לפני עידן אלונה ברקת בבאר שבע אין ספק שהבאת שחקן שמגיע מהצפון או מהמרכז לדרום המחיר עולה. כך גם בכדורסל כאשר שחקניות מהמרכז מגיעות לצפון או לדרום הן מעט מעלות את רף הדרישה הכספית אם כי בשנים האחרונות, וכעת במיוחד לאור המצב הכלכלי של כלל הקבוצות, הדבר שונה ובחירת השחקניות היא לאו דווקא משיקול כספי אלא משיקול מקצועי כפי שאנחנו רואים הן בצפון בגליל, גלבוע וכאוכב, וכמובן במחוז הדרומי בלי קשר למיקום הגיאוגרפי של קבוצה כזו או אחרת.
האם קיים הבדל בהבאת שחקנית משמעותית אליכן לדרום, מאשר שתשחק במרכז
"ברגע שעברנו לשחק באולם נופים  בכנות, הפכנו להיות נגישים לכלל האזורים בארץ (כביש החוף וכביש 6), וההגעה הפכה לקלה יותר. אין ספק שהמרחק פחות משחק תפקיד במקרה הזה".
מה הדגשים שאת שמה לעצמך במהלך בניית הקבוצה
"הדבר החשוב והמשמעותי מבחינתי שאני בונה קבוצה, לפני החלק המקצועי זה הפן האנושי. יש לי חשיבות עצומה שהשחקניות שלי יהיו בעלות אופי טוב, חיובי ואכפתי כל אחת כלפי חברותיה לקבוצה וכלפי המועדון וכמובן שיהיו שחקניות טובות ברמה האישית והקבוצתית. אני מאמינה שקבוצה חיובית מבחינה חברתית, ניתן להפיק ממנה יותר ואפשר להגיע להישגים מפתיעים מבחינת רף הציפיות".
 בשנה וחצי האחרונות סבלה באר טוביה מסגלים קצרים. לפני שנתיים סגל הקבוצה כלל לא פחות מ6 שחקניות מקבוצת הנערות ואילו השנה במהלך השנה ולאור התוצאות המאכזבות הגיעה הקבוצה למצב שלחלק מהמשחקים בקושי הצליחה לגייס מספיק שחקניות מינימלי למשחק, דבר שגרם לכך שגיטה זיו נאלצה להתלבש ולחזור לשחק, שנים רבות לאחר שפרשה ממשחק. כעת עושה רושם שהפעם הבאה שתעלה לפרקט יהיה רק עם משרוקית או לשחק עם בנה.
מהמקום שלך כמאמנת שמדי פעם גם עולה לשחק בלית ברירה, איך את רואה את הליגה בשנים האחרונות לעומת התקופה שבה את שיחקת לרבות בסוף הקריירה?
גיטה צוחקת: "השנה לא יקרה מצב שאצטרך לעלות לשחק, לשמחתי השנה אתרכז רק לאמן!. ועכשיו ברצינות – ברגע שהמרחקים לא משחקים תפקיד ואנחנו מוצאים שחקניות מאזור המרכז שנוסעות לשחק בצפון וההיפך, זה הופך לדעתי את הליגה לנגישה יותר, תחרותית יותר ומהנה הרבה יותר. הליגה משתבחת, מתפתחת, מתחזקת, ישנן שחקניות מוכשרות ובולטות שהיו בליגת העל והחליטו לשחק בליגה הזו, יש קבוצות שמשקיעות משאבים גדולים בשביל לייצר דרך והישגים וזה כיף גדול".
גיטה אמנם גדלה באזור הדרום (ילידת קריית גת) אבל זכורה לטובה כשחקנית צעירה שהגיעה לליגת העל לרמה"ש ולאחר מכן לנירוסופט כרמיאל עמה זכתה באליפות הלאומית וגם הספיקה לשחק בליגת העל. בהמשך שיחקה בלאומית ברמת חן, מוצקין והפועל פ"ת עימן גם זכתה באליפויות הליגה. את הקריירה סיימה כשחקנית בבאר טוביה איתה זכתה בגביע האיגוד. אגב כרמיאל, גיטה עוד הספיקה לשחק שנה אחת במכבי כרמיאל בליגה הארצית לפרק זמן קצר לפני מספר שנים.

צילום: אלבום פרטי

נחזור שוב אחורה – הרבה שמות טובים מהענף שפורשות עוברות לתחום האימון, אך לא מגיעות מספיק לליגת העל (למעט שירה העליון, טלי נוי ונעמי קולודני) או בנות הדור שלך שעברו לקריירה אחרת של חינוך (שרית ארבל, סיוון בלליס ועוד) או ניהול (שרון זאבי, אורנית שוורץ). האם שקלת שפרשת ממשחק לעבור לתחום אחר?
"קודם כל, אני מאחלת הצלחה בדרך לכל אחת מהשמות הגדולים!! שהזכרת וגם אלה שלא הזכרת. היום אני משמשת כמאמנת בוגרות לאומית נשים בבאר טוביה, ואני חושבת שיש לי עוד דרך שאני צריכה לעבור, ללמוד ולהתפתח לפני שאני מדברת על ליגת העל. האימון זה משהו שאני אוהבת ונהנית ממנו, וברגע שלא ארגיש שאני נהנית, אפסיק. במקביל, לפני שנתיים החלטתי לקחת על עצמי את ניהול מחלקת הנערות במועצה ולהחזיר אותה לקדמת הבמה, אחרי הרבה שנות תרדמה. אני מאמינה שאני אישאר בענף, כי זה משהו שזורם בעורקיי. צריך לראות לאן זה יתפתח. מה שבטוח אנסה לשלב אופקים חדשים מעבר לאימון"..
אז אם כבר פתחת את עניין מחלקת הנערות – דנו בנושא הזה בתחקיר שעשינו איתכם לפני מספר חודשים. מדוע הכדורסל באזור הזה לא מתפתח כמו בצפון, והרבה כישרונות בורחים לטובת האקדמיות בוינגייט, גלבוע ועכשיו גם יבנה?
"כדי שאוכל להביא את מחלקת הנערות למקום שאני שואפת אליו, הצבתי לעצמי שתי מטרות – הראשונה להחזיר את המחלקה לקדמת הבמה! זה אומר שהמועדון צריך להיות מקום ששחקניות שואפות להגיע אליו ולא רוצות לברוח ממנו. המטרה השנייה היא שבעוד שלוש שנים לפחות, הנערות האלו יובילו את קבוצת הנשים של המועדון, ולא אצטרך להביא שחקניות מבחוץ. אנחנו משקיעים באימוני מצוינות, הרצאות העשרה, אימוני חדר כושר, יכולת אישית ועוד. אני יכולה לציין לזכות המועדון, שהשנה שתי שחקניות שלנו קיבלו פנייה לעבור לאקדמיה ביבנה ובחרו להישאר! זו תעודת הערכה לעבודה הרבה שאנחנו משקיעים וזה לא מובן מאליו. חשוב לי לציין את שותפיי לדרך – ראש המועצה קובי אביבי והעוזרת שלו תמר ממן שתומכים ועוזרים בכל בקשה ורעיון שתורם לקידום נשים ונערות בספורט במועצה. דוד פרידמן מאמן הנערות והילדות ושותפי לדרך וליישום הרעיון, ולמחלקת הספורט במועצה בראשות אורי צבעוני".
אם כך – מתי נראה שחקנית שגדלה באשדוד או אצלכם מגיעה מלמטה עד להיות שחקנית רוטציה בבוגרות?
"כמו שציינתי, אנחנו בתחילתו של תהליך – בניית מחלקת נערות. אני מאמינה שבעתיד ישמעו על שחקניות שגדלו בבאר טוביה, שעברו איתנו את כל הדרך מלמטה ועוד יגיעו לרמות הכי גבוהות! יש לנו בנות מוכשרות שלא פוחדות מעבודה קשה. הן הגיעו ועבדו קשה במשך כל הקיץ! אני מקווה שתהיה את הסבלנות מצד המועצה ואת ההבנה שזה דורש זמן ומשאבים".
מעבר לחזרתן של עיבל, אביטל ועינב אסולין, והצטרפותה של מיתר אסולין – שחקנית משמעותית בליגה הזו והישארותה של הקפטן חן וייסבורט,  שני שמות צעירים שהצטרפו לסגל ויהיו משמעותיות מבחינת תרומתן הן ראם נונו ועידן שלוש שגם מתגוררות באזור ומוכרות מהשתייכותן לנבחרות הצעירות.
נחזור לבוגרות אבל אם כבר נגענו בצעירות – יש לך בסגל שתי שחקניות תושבות האזור – עידן שלוש מגדרה, וראם נונו מאשדוד – בוגרות האקדמיה. יש חשיבות להשתייכותן לסגל מעבר ליכולת האישית?
"ראם נונו שחקנית ששיחקה אצלנו בעבר עונה וחצי במסגרת הכרטיס הכפול (שייכת למכבי אשדוד), והעונה בחרה לשחק רק בלאומית ולשחק אצלנו באופן מלא! היא שחקנית מוכשרת, מחויבת וחיובית ברמה האישית. אני מאד מאמינה ביכולותיה, והסיבה שהיא אצלנו היא שהוכיחה את עצמה בעבר בצורה הטובה ביותר ושמחתי שבחרה בנו על פני מועדונים אחרים שהתעניינו בה".
"לגבי עידן שלוש, היא שנה ראשונה אצלנו, והאישיות חשובה לי יותר מכל דבר אחר, כך שהתרשמתי ממנה לטובה, וגם שמעתי עליה רק דברים טובים. אני מאמינה שתהיה לנו עונה טובה ושהיא תוכל לבוא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר. מבחינה גיאוגרפית אין שום חשיבות למקום המגורים שלהן וזה לא שיקול מבחינתי".
קבוצת הגברים של אשדוד קיימה בשנים האחרונות איחוד עם באר טוביה אך הוא הסתיים בעונה האחרונה ושתי הרשויות כעת נפרדות. בנשים אמנם יש חברות אמיצה בין שני המועדונים, אך איחוד מקצועי לא היה מעולם וגם רמת הציפיות של באר טוביה כעת שונה ככל הנראה משכנותיה.
מה השאיפות כעת של באר טוביה לשנים הקרובות והאם איחוד אזורי עם אשדוד או רשות שכנה אחרת עומד שוב על הפרק?
"השאיפות שלנו – הראשונה זה להמשיך להתפתח, ליצור המשכיות, ומקצוענות במחלקת הנערות ובנשים, החל מבי"ס לכדורסל, קבוצת הקט-סל ועד לבוגרות. לגבי הנשים לאומית – להנות מהדבר שאנחנו הכי אוהבות לעשות – כדורסל! אני מאמינה שכאשר הקבוצה שמחה, ההישגים מגיעים. נגיע לנצח כל משחק, בלי חשש ובלי פחד. נתקדם ממשחק למשחק והכי חשוב שנהנה. לגבי איחוד – כרגע אנחנו מתרכזים בעצמנו. אנחנו בתהליך בנייה. אולי בהמשך – ימים יגידו".
כאמור אפשר לחבר את השיר של דני רובס – 'משהו חדש מתחיל אצלי עכשיו' לגבי גיטה ובאר טוביה במיוחד לאחר תקופת הקורונה. הגרלת המשחקים קבעה שהקבוצה המתחדשת תפתח את העונה בשני משחקי חוץ – הן בגביע והן בליגה בבית דני מול בני יהודה החזקה מה שיהווה מפגש פיקנטי לטריו – אביטל, עיבל ואסולין מול קבוצתן מהעונה שעברה והמאמנת טלי נוי.
המחוז הדרומי השנה חזק וצמוד מאד. איפה את רואה אתכן משתלבות בו – מה גם שההגרלה לא האירה לכן פנים עם שני מפגשים מול בני יהודה בחוץ ?
"אחרי הפסקת הקורונה בעונה שעברה, אנחנו מגיעות 'רעבות' לפרקט. אנחנו נגיע לכל משחק ונסתכל ליריבה בלבן של העיניים! נגיע לנצח כל משחק! נכון שעל פניו יש מחוז קשוח וכל משחק יהיה גמר גביע/מלחמת עולם. אני מאמינה שנגיע מרוכזות בעצמנו, ניתן את הגרסה הכי טובה של עצמנו ונשתפר משבוע לשבוע. לא מפחידה אותנו התחרות, אלא להיפך, זה רק גורם לנו לעבוד קשה ולהצליח".

מ.א באר טוביה בסגל החדש – צילום מתוך דף הפייסבוק של המועדון

Leave a comment