תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

טעות בניסוח של משרד הספורט לגבי חזרה לפעילות: שחקניות ומאמני הלאומית נשים לא שתקו לגבי מסמך משרד הספורט

"לא יהיה פה חוסר שוויון" – כך זעקו במהלך השבת שחקניות ומאמני הלאומית נשים לגבי המסמך שהופץ אתמול ע"י משרד הספורט לגבי חזרת הספורטאיות והספורטאים לפעילות. במשרד הספורט הודו שמדובר בטעות בניסוח והיא תתוקן מחר. 

מאת מערכת wpbasket

צילום תמונה ראשית: דליה נבעה

אנחנו רגילים לסערות בחצי השנה האחרונה, אבל סערה או יש לומר זעקה מרה כואבת וצודקת לא נשמעה כבר זמן רב. זוהי זעקתם של שחקניות ומאמני הליגה הלאומית לנשים אחרי שאתמול פרסם משרד התרבות והספורט באמעצות המנכ"ל רז פרוייליך, מסמך לגבי הכללים לחזרה לפעילות של ספורטאיות וספורטאים בליגות התחרותיות. הזעקה נבעה מכך שהמשרד החליט לאפשר חזרה לאימונים של שחקני הליגה הלאומית לגברים בכדורגל ובכדורסל וגם לליגה הארצית לגברים שהינה ליגה חצי מקצוענית, אך לא עשה זאת לגבי הליגה הלאומית לנשים והליגה הארצית.

מה שעורר את זעם שחקניות מאמני וכל מי שקשור לליגה היו הסעיפים שנוסחו במסמך ואשר מפורטים בסוף הכתבה.

כבר אתמול בערב החליטו חלק ממאמני הליגה הלאומית להרים את הכפפה ולהילחם בהחלטה. מאמן הפועל כאוכב שי זרצקי היה הראשון שהגיב ופרסם את דבריו:
" פשוט לא יאמן ליגה שניה נשים לאומית אסור להתאמן ליגה שניה ושלישית גברים מותר. עצוב ממש עצוב לא יודע איך מקבלים את ההחלטות אבל זו אפליה ללא ספק!!"
מי שהרימה את המהלך הבוקר הייתה מנהלת מחלקת הנערות והלאומית נשים של רמת השרון, גלית מוסאי שהינה גם מאמנת עבר בנבחרות הצעירות, וחברת הנהלה בוועדת הנשים באיגוד הכדורסל שפרסמה פוסט נוקב ששותף בכל רחבי הרשת ועורר את כל ההדים:
"איך אני מספרת לילדה שלי..שהיא בכתה ו, ועוד לא בת 11!!!! שהיא לא תקבל מה שאח שלה בן 8 יקבל??
שנת 2021 בפתח!!! כל המדינה בסגר (חוץ מכמה vip..שהם מעל החוק!!). גבר שמנסה לרצוח את אשתו והשופט לא מפרסם את שמו כי זה יהרוס ל״רוצח״ את המוניטין.
אתמול בערב (כן ביום שישי בשעה 20:00) קיבלתי הודעה..שרק גברים יכולים לחזור להתאמן בספורט בליגה שנייה ושלישית !!
למה? כי נשים לא מקצועניות? כי נשים מדבקות יותר בנגיף הקורונה? כי גברים מתפרנסים מזה? כי העולם מעוות!!!!!
לי יש בוס שהוא יוצא דופן!! והוא 👑שמסתכל על כל ספורטאי וספורטאית בצורה שווה!!
אבל אני דואגת..כי כך נראה העולם שלנו!! ככה אני רוצה לגדל את הילדים שלי??
איך אני מספרת לבת שלי? אני אומרת לה שתמשיך לחלום כי היא יכולה להגיע להכל?? כי היא מוכשרת והשמיים הם הגבול.. או שאני מספרת לה את האמת..שהכל מעוות בשנת 2021!!!!
מתביישת!!! לא אוותר!!!!".
נדמה כי איבוד  האמון במערכת, גרמו לרבים כמו מוסאי לצאת ברשתות החברתיות ולוודא שהטעות הזו תתוקן.
במאות התגובות היו תגובות של מאמני הליגה, שחקניות הליגה וספורטאיות אשר אמרו כי לא ישלימו עם המצב הקיים וידרשו לתקן את ההחלטה. כמו כן הביעו תרעומת: לירון כהן, אשרת עיני, הילה קניסטר… כמו כן, חברי כנסת נכנסו לתמונה למען תיקון העוולה: יו"ר ועדת הקורונה ד"ר יפעת שאשא ביטון, ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד, וסולוס סלאח מהרשימה המשותפת.
בשעות הצהריים ,מנכ"ל משרד הספורט רז פרוייליך, לשעבר מנכ"ל החברה למתנ"סים להגיב על דבריה של מוסאי וגם הוא לא שיער שלתגובתו הראשונית והמזלזלת יהיו תגובות קשות ונוקבות. להלן דבריו הראשונים של פרויליך מילה בה: "גלית, חבל שהפוסט שלך מפורסם בצורה הזו ועוד מקבל הדים. החלטת הממשלה הייתה להחזיר מקומות עבודה ללא קבלת קהל. הליגה הבכירה של נשים חזרה כי בנוסף נשים שעובדות שם מקבלות שכר. שאר ליגות הנשים אינן מקבלות שכר ולכן לא יכולנו להחזיר אותן. חבל שלקחת את הנושא החשוב הזה של שיוויון למקום הלא נכון שלו. והתגובות פה יותר עוד יותר"
פרוייליך – לא מודע לנתונים.. 'אם טעינו בניסוח – נתקן".. צילום: משרד התרבות והספורט
פרויליך כאמור לא היה מודע לא לנתוני השכר של שחקניות הליגה הלאומית ולסטטוס של השחקניות שחלקן גם משחק בליגת העל, חלקן חיילות וחלקן סטודנטיות. רק לאחר מכן הוא הודה שבמידה והייתה טעות בניסוח היא תתוקן, וביקש לקבל את הנתונים מידי לי קפיטולניק נציגת ארגון השחקניות.
חגי פלק, עורך הליגה הלאומית באתר, הזכיר לפרוייליך כי אנשי משרדו ובראשם סגן מינהל הספורט התחמקו פעם אחר פעם מלתת תשובות בוועדות הכנסת גם לפני 4 שנים, וגם בדיון שנערך לפני חודש וכי קבוצות ליגת העל שחזרו להתאמן השבוע, עדיין ממתינות לכספים שמגיעים להם מהמדינה.
הרעש ברשתות, הצליח לשפוך אור על  על נושא ההגדרות למקצועניות אשר שנוטות להשתנות בהתאם למקרה בכל פעם מחדש: האם בקרה תקציבית היא אשר קובעת או שמא שכר שחקניות? או האם כמות הליגות בענף הם שקובעות מקצועניות של ליגה? 
בהקשר הזה הגיב אוהד גל  מאמן אס"א ירושלים:
"ישנם כמה צדיקים וצדיקות שמנצלים את המצב לפגוע בליגה הלאומית.לראייתם, הליגה הלאומית פוגעת בליגת העל. זה פשוט נורא שיש ליגה שמושכת שחקניות מעולות, משלמת להם יפה וגם נותנת להן את הבמה, מזעזע. בליגה הזו משחקות רוב שחקניות הנבחרות הצעירות, היא לא חפה מטעויות בניהולה לאורך השנים (הנהלות ואמנים כאחד), אבל היא אחת הליגות היפות והמעניינות בארץ. יש משחקים שיש בהם יותר קהל משני משחקי ליגת העל יחד."
אוהדל גל – "הלאומית זו הליגה היפה והמעניינת בארץ.. חבל שיש מי שמנצל את המצב לפגוע בה". צילום: סטראבו..
תגובת איגוד הכדורסל: "ראשי איגוד הכדורסל נמצאים בקשר רצוף עם גורמי המקצוע במשרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט וזאת במטרה להחזיר לפעילות כמה שיותר קבוצות בכמה שיותר ליגות. ביום חמישי קיבל האיגוד הודעה שאל הליגות המקצועניות לנשים ולגברים, שקיבלו אישור לחזור לאימונים, יצורפו גם הליגה הארצית לגברים והלאומית נשים. במכתב שהגיע ממשרד הספורט, נשמטה הליגה הלאומית לנשים והאיגוד ידאג מחר לתקן זאת".
כעת נשאר רק להבין באיזה אופן ינוסח מתווה הבידוד (אם וכאשר יהיה צורך בו) לשחקני הארצית גברים ובעיקר הלאומית נשים. נמתין ונעדכן.
סעיפי ה"מריבה" אשר עתידים להיות מתוקנים:
3.2. ספורטאיות וספורטאים מקבוצה המשתתפת במפעלים או בתחרויות בין-לאומיים, אשר המנהל הכללי של משרד התרבות והספורט אישר כי הם מקבוצה המשתתפת במפעלים או בתחרויות בין לאומיים, רשאים להתאמן, לשחק ולארח קבוצות במסגרת מפעל או תחרות בינלאומית.
3.3. ספורטאיות וספורטאים שאינם מהמפורטים לעיל, שהם ספורטאים בליגת הבוגרים הראשונה בענפי הכדור הקבוצתיים, גברים או נשים וכן ספורטאים בליגות השנייה והשלישית לגברים בכדורגל ובכדורסל, רשאים להשתתף באימונים (ללא קיום משחקים).

Leave a comment