תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

לאן נעלם הכסף?

קבוצות הכדורסל הנשי מחכות כבר למעלה משנה לכספים שהובטחו להם ע"י משרד התרבות והספורט אבל לא זוכות למענה, אצל השרה רגב זה כבר כנראה לא יקרה.

מאת חגי פלק וענבר טנא אוריון

מחר תסתיים הקדנציה הסוערת של מירי רגב במשרד התרבות והספורט. לעת עזיבת המשרד, החוב לענף טרם נפתר והספורט הישראלי בשפל חסר תקדים. בתגובה, בימים האחרונים אנו עדים לתעלולים יחצ"נים המנסים להסית את השיח מהבעיה ולעורר חיכוכים בין ענפי הספורט הנשיים ולבסוף בין הגברים לבין הנשים. היום האמת נחשפה ע"י אוריאל דסקל, בכתבתו בכלכליסט.

ראשית טען משרד התרבות והספורט, לגבי העיכוב, כי יש להמתין להכרעת בג"צ בעתירה שהגישו קבוצות ליגת העל בכדורגל, בטענה לאפליה ביחס לתקציבים המועברים לקבוצות הגברים. התגובה, כך אנו משערים, נועדה בין היתר, להסית את האש מהם ולהצית אש בין הענפים הנשיים השונים. הדבר לא צלח ואנו התייצבנו לצד הכדורגלניות למען אותה מטרה – תקצוב שוויוני.

יתרה מכך, עו"ד אורי כהנא, המייצג גם את קבוצות כדורגל הנשים בבג"צ מבהיר כי "אין כל מניעה משפטית או החלטה שיפוטית כלשהי, המונעים את העברת המקדמות בשיעור של 40% (ואף יותר) לקבוצות הנשים. להיפך, בג"צ המליץ למשד התרבות והספורט לחזור בו ולתקצב באופן שוויוני את ענפי הנשים".

בימים האחרונים התפרסמו בחלק מכלי התקשורת נתונים לגבי הקצאת סכומים לא סבירים לקבוצות הכדורגל הנשי בעקבות עתירה לבג"צ שהגישו לעומת הגברים, אולם לאחר בדיקה מתברר כי הנתונים האלו לא מדויקים לאחר שלפני שנתיים קיבלו אותן קבוצות רק מאות בודדות של שקלים כך חושף דסקל. בשורה התחתונה, מצג השווא של המשרד כי הכדורגל הנשי קיבל יותר כספים מהכדורגל הגברי, אילצו את הענפים הנשיים לעבור למגננה מול הטוקבקיסטים הזועמים וזאת, במקום להמשיך את המאבק.

לפני שנתיים חשף טל שורר מחדשות 13 את שורת המינויים של רגב במשרד, כמו גם את חלוקת הכספים האי שוויונית שלה לפרויקטים שונים. חלק מהפרויקטים בשווי מיליוני שקלים לפריפריה, לעדה האתיופית, לספורט הנשי ועוד נגנזו והכסף נעלם. בכמה כסף מדובר? קרוב ל-800 מיליון ש"ח ב-4 השנים האחרונות!

לפני כשלוש שנים ולאחר שקבוצות הכדורסל הנשי בליגת העל הלכו לבג"צ התקיים דיון בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן אליו גם זומן סגן ראש מינהל הספורט דודו מלכא. תשובות לגבי אי העברת הכספים במועד לא התקבלו, ויו"ר הוועדה נתנה זמן קצוב להעברת הכספים ע"י משרד הספורט לקבוצות שהתבצעו לבסוף באיחור ולפי פעימות. מאז, גם הוחלט כי הכסף שעד אז עבר מהטוטו לקבוצות ישירות, יועבר אליהם כעת דרך פיקוח של משרד האוצר ומאז הקבוצות מקבלות רק לאחר אישור תקציב המדינה את הכספים בפעימות כל רבעון, ולעיתים למעלה מ-100 יום.

במצב הקיים כעת בממשלה, ולאור העובדה שימונה שר חדש (ככל הנראה חילי טרופר), ומנכ"ל חדש, אחת המשימות של ראשי הספורט בישראל תהיה לברר לאן נעלם הכסף ומדוע הוא לא הועבר אליהם. מן הראוי שהשר החדש ומנכ"לו אם יש בהם טיפת הגינות ציבורית יזמנו את האנשים האחראים לכך ממנהל הספורט שיתנו את המענה, לאן נעלם הכסף, ומי אחראי להחזיר ולהעביר לקבוצות מאחר ומדובר בכספים ציבוריים ולא פרטיים של אף אדם במשרד זה.

Leave a comment