תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

ירדן דנן נלחמת על מעמדן של השחקניות

"עונת המלפפונים" שהגיעה מוקדם, הייתה עמוסה עבור ירדן דנן. הביקוש עבורה היה גדול ושלוש פעמים הייתה קרובה לחתימה בקבוצות אחרות עד שחתמה לבסוף במכבי אשדוד לפני מספר ימים. השבוע שקדם לחתימה לא היה פשוט בשביל דנן והיא מוצאת את עצמה עוסקת במזעור נזקים כתוצאה מהדלפה שיצרה מצג שווא בעניינה. "בזמן בו היה עלי להתרכז בפיתוח הקריירה ולחשוב על טובתי המקצועית הייתי עסוקה בלהדוף תגובות כועסות מאנשים שאני מעריכה, ובכל הזמן הזה, אני בכלל לא חתומה באף קבוצה". דנן, משנה ליו"ר אירגון השחקניות מברכת על חשיפה לענף אשר הולכת וגדלה אך באותה נשימה מתארת את "כאבי הגדילה". על התיקונים בתחום התקשורת ועל ההפיכה המסתמנת בנושא השיווק היא מפרטת כאן. לטובת כלל השחקניות, דנן מעלה מודעות ל"קווים אדומים" אשר פוגעים במעמד השחקנית ומוסיפה "בעבר, כל יחס היה מחמיא לשחקנית אבל היום, שחקניות צריכות לעמוד על שלהן". לפי האש בעיניים אנחנו יודעים שהיא תצליח.

מאת: ענבר טנא אוריון

בשבוע האחרון, ירדן דנן, 23, 1.78, הייתה אמורה להיות "בעננים". היא עברה מקבוצת צמרת אחת (אליצור רמלה) לקבוצת צמרת חדשה, מכבי אשדוד. הפירסום הראשוני שלה ביחס לאשדוד הגיע כהפתעה מוחלטת: "אני אישית, לא חתמתי על שום חוזה ולא קיבלתי חוזה כתוב מאשדוד בעת הפרסום. כן היה משא ומתן אבל לא הייתה חתימה".

דנן העמידה בשורותיה של  רמלה מדד יעילות של 7.91 למשחק והנתון המרשים ביותר: 43% ל-3 ובמקום השני בכל הליגה. יתר הממוצעים: 7.09 נק', 3.09 רב' 1.7 אס' ו- 1.27 חט' ב-22.3 דק' ששותפה למשחק. 

דנן מספרת על בקרת הנזקים המיותרת שנקלעה אליה כתוצאה מההדלפה:

"היה לי חשוב שהידיעה על המעבר מרמלה לקבוצה אחרת תבוא ממני ולא מגורם שלישי, ה"במה" נלקחה ממני ולא זכיתי להיפרד בצורה ראויה מרמלה, המקום בו גדלתי והמקום לו אני קוראת בית. הייתי צריכה להתאמץ כדי לתקן את זה ולהודות על שנה מדהימה ותמיכה ללא הפסקה מהקהל וההנהלה הרמלאית".

במדי רמלה, באדיבות המנהלת

"אני חושבת שעם כל הכבוד לכתבים ולאתרים אשר רוצים להיות אלו שמודיעים ראשונים על חתימה כזו או אחרת, הבמה צריכה להיות קודם של השחקנית ושל הקבוצה שהחתימה ורק אז של התקשורת. ככל שיש מקום לפירסומים ראשונים חובה לאמת את הדברים מול השחקנית ולבחור מילים בקפידה. בפוסט השתמשו במילה "צורפה" שהיא יכולה להשתמע לשתי פנים והיא מסוכנת במיוחד כשהסיטואציה רגישה. הייתי מצפה ממי ש"חי" את הענף לדעת את הניואנסים מראש אבל, הכל נפתר אם מדברים ולא מייצרים מציאות באופן חד צדדי. נגרם לי נזק מול מועדון שאני אוהבת מאוד והייתי צריכה לעבוד בלתקן את היחסים וזאת עוד לפני שחתמתי בכלל באשדוד."

"אני מעודדת כמה שיותר חשיפה אבל בפורמט ובזמן הנכון. ברוב המקרים שחקניות "מחליקות" אבל פה מתחתי קו אדום – לא על חשבון נזקים לקריירה. מגיעה לכל שחקנית שעוברת קבוצה את ההזדמנות להפרד יפה מקבוצתה ולהגיד שלום לפרק חדש בחייה."

דנן. במכללת אקרד באדיבות אתר המכללה.

אילו עוד מאבקים את מנהלת היום שאת מקווה ויעלמו בעתיד?

"לקיחת האחראיות על השיווק ופרסום הליגה הגיעה לידיי לקראת אמצע העונה שם חילקנו תפקידים בארגון השחקניות ואני לקחתי על עצמי את כל החלק של הפרסום, המדיה החברתית ותרומה לארגון עצמו כמה שאפשר. יערה יצחקי יסדה את ארגון השחקניות שרק עכשיו מתחיל לתפוס תאוצה. אני רוצה בהזדמנות זאת לתת ידיעה לקוראים על כך שאנחנו (ארגון השחקניות) מנסות להגיע לכמה שיותר אנשים ולהרים את כדורסל הנשים בארץ ונשמח אם תוכלו לתרום למאבק. רובכם יודעים ויודעות שלהשיג שיוויון בין הגברים לנשים הוא מאוד קשה, ולכן אנחנו צריכות את התמיכה שלכם, אוהדי הכדורסל."

ועכשיו לצד המקצועי, מה היעדים ששמת לעצמך להשיג לעונה הבאה?

"קודם כל, אני שמחה על ההזדמנות לשחק במועדון גדול כמו מכבי אשדוד ולעשות את המיטב על מנת להוביל אותו לאליפות ולגביע. בנוסף, אני כן הייתי רוצה לעבוד על עצמי יותר בתור שחקנית ולשפר את יכולת המשחק שלי. אני יודעת שהולך להיות לי קיץ לא פשוט עם עבודה קשה ושיפור יכולת הכידרור, החדירה וכמובן המשך שיפור הקליעה שלי, שבעצם זה הנשק החזק שלי."

מהסוכן רוני לופו נמסר: " ירדן תמיד רצתה להיות משמעותית בקבוצות שמכוונות לכל התארים והמעבר מקבוצה גדולה לקבוצה גדולה משקף זאת. ירדן הגיעה לרמלה ישירות מהמכללות והצליחה להתאים את עצמה מהר ויש לה עוד הרבה לאן להתפתח ואני מקווה שזה ייקרה באשדוד".

אילו התאמות היית צריכה לעשות בין המשחק במכללות לבין המשחק בארץ?

"קודם כל הפיזיות בין המשחק בארץ למשחק במכללות הוא שונה. בארץ אפשר "לפוצץ" שחקניות והשופטים לא תמיד ישרקו על זה. אני יודעת שאחרי כמה חודשים בארץ הבנתי שבאמת הזרות לוקחות על עצמן המון ולפעמים זה קשה ליצור שיתוף פעולה אך בעזרת עבודה טובה וחיבור אישי אני מאמינה שאפשר להגיע לשיתוף פעולה שיוביל לניצחונות ולאליפות. 

בנוסף, בקולג׳ הייתי שחקנית ראשית ומובילה שלא מהססת או חושבת מה יקרה אם אזרוק זריקה כזאת או אחרת מה שכאן בארץ היה לא פשוט עם זה. הייתי חייבת לנסות לשמור על איזון ובחירת זריקות נכונה מה שגם הוביל אותי לסיים כקלעית המצטיינת. אז יש יתרונות ויש חסרונות אבל עם הזמן למדתי להתאים את עצמי לקבוצה ולשחקניות אשר עמדו לצידי על המגרש. 

יש כאלה שאומרים שהחזרה מהקולג׳ תיקח זמן וזה לא יהיה פשוט אבל אני חושבת שהשתלבתי דיי מהר ולא הרגשתי קושי בהשתלבות האישית שלי, חוץ מלהיות שחקנית משלימה ולא מובילה. "

43% לשלוש. מקום שני בליגת העל. במדי מכללת אקרד

לפי סדר החשיבות מה הדברים שהכי חשוב לשפר בענף הכדורסל הנשי בישראל?

1.מקצועניות – אני חושבת שלא כל הקבוצות לוקחות את הענף ב100% אלא יש כאלה שבאות כדי להיות חלק ולא להוביל את הענף הכי גבוה שאפשר. אחרי החוויה ביורוקאפ עם רמלה הבנו כמה יש לנו עוד לשפר וללמוד על מנת להגיע לרמה ולמקצועניות כמו באירופה.

2.פרסום הליגה – אני לא יודעת למה איגוד הכדורסל דואג לפרסם ולעדכן מה עומד לקרות כל שבוע בגברים ובקושי מציין דבר על הנשים. היעדר שוויון לא אומר שצריך "לדחוק לפינה" את הנשים. ראוי שיעשו יותר עבור הנשים על מנת להביא לשיוויון. אנחנו הולכים לייצר תכנים שונים דרך המדיה החברתית של אירגון השחקניות כדי להביא את קהל הלקוחות שלנו. כמו כן, למה בטלוויזיה יש קליפ פרסום והיילייט של הליגה עם השחקנים ולא חושבים על קליפ לכדורסל הנשי? אנשים הם נטולי העדפות בגלל שלא יודעים שהליגה לנשים קיימת בכלל. 

3.הגעת קהל – שיווק הליגה. כשסעיף 2 יתקיים הסעיף הזה יהיה יותר קל. כשיפרסמו ויעלו לטלוויזיה ולאתרים פרטים על משחקי הנשים: שעות של המשחקים, שידורים, וכו׳, זה יגיע ליותר אנשים ואולי יעזור בהגעת הקהל למשחקי הנשים. בנוסף, ליצור פעילויות חברתיות בין השחקניות לבתי הספר או מועדונים על מנת ליצור חיבור (רוחני ופיזי) בין השניים ובתוך המועדון עצמו. להוביל בדוגמא, את זה אני לוקחת על עצמי כי אני יודעת שבנות צעירות מסתכלו אלי.

4.שידורים ושעות משחק קבועות – לא הגיוני שכל שבוע שעת שידור המשחק תהיה שונה בנוחות ובזמינות של ערוץ הספורט. בנוסף, למה את הגברים דואגים לשדר כל משחק ומשחק ואצל הנשים משחק בשבוע וגם זה לא בטוח. אנחנו צופים שבויים של אג'נדה מאוד ספציפית בערוצי הספורט. היא זו שמחליטה מה נראה ובאיזו מידה וההחלטה מתקבלת על בסיס כספים ואינטרסים. אין שום קשר לספורט טהור של בחירת הצופים או הישגיות או מקצועיות. ענפים שלמים בארצות אחרות מקבלים חשיפה נניח וכאן לא ולהיפך. 

5.ספונסרים – ברגע שהליגה תהיה מפורסמת יותר ותגיע לקהל יעד רחב יותר, ספונסרים יראו את זה בחיוב ויסכימו להשקיע כספים בקבוצות. ברגע שיהיו יותר כספים, תקטן התלות במועצות המקומיות והענף יעמוד בזכות עצמו. העיסוק הבלתי פוסק בקיום לא מפנה את קבוצות הליגה במחשבה יצירתית אשר מביאה קהל: להזמין אוטובוסים, פרסים, חולצות. כשהתנאים של השחקניות ישתפרו מעמד השחקנית יתייקר.

איך את חושבת הענף יראה בעוד כ-5 שנים?

אני אופטימית. אני חושבת שאם נעמוד ב-5 הדברים שרשמתי למעלה הכל פתוח כדי להרים את הענף ולגרום לו לחזור לימי הזוהר כמו לפני 10-15 שנה. אני חושבת שככל שנגיע ליותר אנשים אשר חשוב להם הענף ונוכל לתרום לדור הצעיר שדוגל למעל שיוויון אזרחי, אנחנו בדרך הנכונה. אני אשמח שאם יש אנשים שקוראים את הכתבה ומעוניינים לתרום לענף באיזו שהיא צורה, שיפנו אלי, יערה יצחקי, או אל ענבר טנא אוריון, גם גל צברי מאוד מעורבת. מגוון רב של נשים צריכות לפעול בכל החזיתות ובכל רמות העוצמה בהתאם להבנתן ויכולתן האישיות לעסוק בחזית כזו או אחרת.

 תודה רבה לאתר wpbasket שנתן לי את ה"במה" הנכונה לעמוד על תיקונו של מעמד השחקנית. אנחנו בעידן של שינוי, אכפתיות וכניסה של כח אדם חדש שאני גאה להגיד שאנו חולקות עימו את אותו החזון.

דנן. אוסף פרטי

תמונת שער באדיבות איגוד הכדורסל – עודד קרני

 

Leave a comment