תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

מאמן גליל עליון, זיו ברתנא – "הכדורסל הוא אחד הכלים הטובים, אם לא הטוב ביותר בשביל לעזור לילדים לצמוח".

ליגה לאומית

"הכדורסל הוא אחד הכלים הטובים, אם לא הטוב ביותר בשביל לעזור לילדים לצמוח". אחרי שנתיים בגילאים הצעירים זיו ברתנא  שוב בקדמת הבמה של גליל עליון עם סגל נוצץ שיתמודד שוב על הכרטיס לליגת העל

מאת חגי פלק
קרדיט תמונה ראשית- אתר גליל עולה
אמנם בעשור האחרון לא יצא לי לשחק יותר מדי כמאמן או איש צוות נגד קבוצות הבנים של גליל עליון אלא רק נגד קבוצות הנשים, אולם בעשור הקודם הן בליגת הנערים והן בליגת הנוער המפגשים בקיבוץ עמיר ולאחר מכן בכפר בלום נגד זיו ברתנא היו קשים ומתישים. מדובר במאמן שמושך את המאמן היריב עד קצה גבול היכולת מבחינת ההכנה המנטלית והמקצועית למשחק, מאמן שחי את המשחק בכל דקה ומוציא מהיריב כל טיפה אפשרית של מאמץ עד לתוצאה הסופית.
אבל מעבר לכל זה זיו הוא איש חינוך שבשנים האחרונות משקיע רבות בהכנת הדור הצעיר בגליל בבי"ס 'עיינות ירדן' בקיבוץ עמיר בו הוא גר ומלמד, וכן במחלקה הצעירה של גליל עליון עליה הופקד מאז סיים את דרכו מאמן קבוצת הבוגרים. הוא גם איש משפחה ואב לשתי בנות ובן.  אחרי שנתיים הוא חוזר שוב לקדמת הבמה כמאמן נשות הגליל, ושוב עם סגל שעל פניו עשוי שוב להתמודד בסדרת הגמר מול אלופת המחוז הדרומי על הכרטיס המיוחל לליגת העל.
זיו כנראה שהיית חסר לנו. כמה זמן היית מחוץ לפרקט? 
"לא אימנתי קבוצה בליגת איגוד הכדורסל שנתיים, אבל עשיתי דברים יותר חשובים מבחינתי. בשנתיים האלו אימנתי קבוצות צעירות של ביה"ס לכדורסל, התמקצעתי בגילאים האלו, התמקצעתי בעבודה שלי כמורה לחינוך גופני ביסודי ובחטיבה, והתמקצעתי כמנהל מקצועי של הגילאים הצעירים אצלנו בגליל העליון. כל דבר שאני עושה, אני מקדיש לו פרק זמן משמעותי מבחינתי שהתוצאה תהיה הכי טובה".
איך זה לשוב לאמן ברמות האלו ושוב נשים?
"אני עוד לא יודע לענות על זה. מאוד נהניתי בשנתיים האחרונות, מבחינתי עשיתי דברים משמעותיים, השפעתי לחיוב על הרבה ילדים גם כמאמן, גם כמורה וגם כמנהל מקצועי. כאשר ילד מקבל כלים לתחילת דרכו בעולם הספורט ובכדורסל ומשתמש בהם נכון, אני מאד גאה בעבודה ובעשייה שלו אליו".
אתה מגדיר את עצמך כאיש חינוך. איפה בא לידי ביטוי השילוב שלך כאיש חינוך לאימון ובמיוחד בנשים?
"אני חושב שהכדורסל הוא אחד הכלים הטובים, אם לא הטוב ביותר בשביל לעזור לילדים לצמוח. אני חושב שיש לנו המאמנים כלי מדהים להשפיע ולעזור להורים ולמורים לכוון ולעצב את הילדים שלהם. דרך המשחק הילדות והילדים מתחזקים פיזית, אבל יותר נפשית, הם חווים בכל אימון התמודדות עם אתגרים פיזיים, קוגניטיביים ובעיקר אתגרים חברתיים. כל מאמן שישכיל לקחת את הכלי הזה למקום של כייף , עשיה משמעותית, כבוד בין בני אדם  והשקעה נותן לשחקניות ולשחקנים שלו משהו מיוחד. ערך עליון שנמצא בכל מקום הוא דוגמא אישית. רוצה שיהיה כייף? בוא ליהנות, רוצה עשייה משמעותית? תעשה פעולות משמעותיות, רוצה שהילדים יכבדו? תכבד, רוצה שהילדים ישקיעו, תשקיע. זה המוטו שלי גם כאיש חינוך וגם כמאמן".
בקריירה שלך כמאמן רואים דרך וכללים מאד ברורים. תן דוגמה אחת לדברים שאתה לא מתפשר עליהם בכל שכבת גיל:
"קודם כל תודה על המחמאה. מאוד חשוב לי להתאמן ולשחק באולם נקי ומסודר, ומאוד חשוב לי להשאיר את האולם נקי ומסודר בסיום אימון או משחק. מבחינתי החל מכיתה ה' אנחנו לא מתחילים אימון או משחק לפני שעברנו על המגרש, ואנחנו לא יוצאים מהאולם לפני שבדקנו שהשארנו אותו נקי. מבחינתי בפעולות הקטנות האלו יש כל כך הרבה חשיבות וערכים וזה משהו שעליו אני לא מתפשר".
בפעם הקודמת שאימנת את הנשים זה נגמר בסדרת גמר וכמעט עלייה לליגת העל – איזה הבדלים אתה רואה בסגל של אז לעומת הסגל הנוכחי?
"אני חושב  שבשני המקרים הצלחנו לבנות סגל מאוד איכותי".

זיו ברתנא עם נשות הגליל בסיום ניצחון באולם בדפנה בקדנציה הקודמת.. צילום אתר גליל עולה

אחד המהלכים המשמעותיים שעשו בקיץ בגליל עם תחילת בניית הקבוצה ע"י המנכ"ל עוז אוחנה וברתנא הוא החזרתה של ענבר לברון שהפכה בשנים האחרונות לסמל בגלבוע, הביתה לגליל העליון. לברון שלומדת תואר ראשון משולב של מנהל עסקים וניהול ספורט ברופין, חזרה הביתה לאחר שחלום ליגת העל בגלבוע נגוז וישר לאחר החתמתה הצליחו בגליל לצרף גם את חברותיה עמית גור, ירדן גוט ומאי מלכין יחד עם הסנטרית אביטל צוובנר,  שיר רביב וקרן פיבניק שנשארו מהעונה שעברה ואיתן את הצעירות המקומיות.
הצלחתם להחזיר אחרי שש שנים את ענבר לברון הביתה. עד כמה הצעד הזה משמעותי מבחינת המועדון?
"ענבר חזרה, כי היא החליטה שזה מה שנכון לה כרגע בחיים, הקרדיט הוא שלה. ענבר בשביל קבוצת הנשים זה בסדר גודל של אבישי גורדון בקבוצת הגברים, זה משהו מאוד מיוחד בשבילנו. אני לראשונה עובד עם ענבר ובשלב זה של ההיכרות, אני פשוט נהנה לראות את היכולות המקצועיות שלה ויותר את המנהיגות השקטה, היחס לשחקניות החדשות בקבוצה ובקבוצת הנערות והיחס והרצינות שלה כמאמנת קט סל בנים בביתה בקיבוץ חולתה".
מנגד – בפעם האחרונה שלברון שיחקה בגליל היא שיתפה פעולה עם האחיות שני ונופר לוי, חן צל ציון אשתו של עוז אוחנה, דר שנפ, אמה רוזן-סטון בקבוצה על טהרת שחקניות בית דבר שבגליל מאד מתגעגעים אליו.
מתי נראה שוב חמישייה שמבוססת על שחקניות בית כמו בימים של האחיות לוי, לברון, צל ציון ועוד?
" כרגע אני לא יודע לענות על זה. בנקודת הזמן הזו יש בנות מאוד איכותיות בנערות, אבל בכמות אנחנו צריכות לגדול משמעותית כדי שיהיה כאן בסיס אמיתי של מחלקת נערות. גדלנו השנה מאפס לשלוש מאמנות במחלקת הנוער, זה משמעותי. אני מקווה שענבר, מיכל אהרון ומעיין דיין ימשיכו איתנו כמה שנים ברצף, אם זה יקרה, העתיד יהיה מאוד ורוד".
איך עשוי  לבוא לידי ביטוי שילובם של שחקניות מנוסות כלברון, גוט, עמית גור עם הצעירות?
אני חושב שברמת בנות האדם, יש לנו בקבוצת הנשים משהו נדיר. כל הבנות כל אחת בפני עצמה, וכולן יחד הן פשוט קלאסה. יש לנו קבוצת נשים על  איכותית, אבל רזה כמותית, זה מאפשר לנערות להשתלב באימונים ולחלקן גם תהיה האפשרות להשתלב במשחקים. אני חושב שכל יום ששחקנית נערות לא מתאמנת עם הבנות המיוחדות האלו, ולומדת מהן גם כדורסל, וחשוב יותר להיות בנות אדם טובות, הוא יום מבוזבז".
זיו יודע שלאור ההחתמות האחרונות שעשו בגליל, קבוצתו הופכת למועמדת הראשית לזכות באליפות המחוז הצפוני למרות שהדרך לשם תהיה קשה מול יריבות כמו כאוכב, האקדמיה ואולי גלבוע המתחדשת. כפי שהיה שאימן את קבוצות הבוגרים ו'הרדים' את כולם בהנמכת ציפיות גם הפעם קשה להוציא ממנו הצהרה מיוחדת.
כיצד אתה רואה את הליגה הלאומית השנה לעומת הפעם הקודמת שאימנת בה- אין ספק שהמחוז הצפוני הרבה פחות חזק מהדרומי
"גדול עלי לפרשן מי יותר חזק ומי פחות. התפקיד שלי שמאמן קבוצת הנשים הוא לעזור לקבוצה שלנו להיות הכי טובה שאנחנו יכולות להיות ולהוות השראה לבנות הצעירות במחלקת הנערות. או כמו שאומר עמית גל: המחבת יטגן והכינור ינגן. שנה טובה".

בפעם הקודמת זה נגמר בסדרת גמר.. איך זה ייגמר הפעם? – צילום: אתר גליל עולה

 

Leave a comment