תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

השיקולים שעומדים בפני קידום הענף הם פוליטיים ולא מקצועיים

נמרוד מיטל, מאמנה הטרי של ל.כ.ן רמה"ש תחת המנהלת החדשה עו"ד דליה בושינסקי, מספר לנו על תוכניותיו לעונה הקרובה ואיך האסטרטגיה לטווח הקצר משתלבת עם חזון המועדון ועם ה"אני מאמין" שלו בתור מאמן.

מיטל, מאמן הפועל פ"ת בעונה שעברה, ומי שאימן בכל הנבחרות הצעירות מסכם את העונה שחלפה ומביט קדימה לעבר התקופה לאחר משבר הקורונה ונותן את פרשנותו לגבי גורל דור העתיד בליגת העל ובענף.

מאת חגי פלק

נמרוד מיטל שהגיע במהלך העונה להפועל פ"ת ואמנם לא הצליח למנוע את ירידתה (הקבוצה שרדה עקב הקפאת הליגה) אך הצליח לגרום לקבוצה לסיים את העונה בצורה מכובדת עם מספר ניצחונות. תפסנו אותו לשיחה על מצב הכדורסל לאחר משבר הקורונה וכרגיל לשמוע את דעתו לאן הולך הכדורסל הנשי בזמן הקרוב.

מה שלומך בימים אלו?
"טוב מאד. תודה על ההתעניינות. בבוקר אני מקיים אימונים אישיים, עובד קצת מהבית, לומד ובשעות אחה"צ מאמן בחלק מהאגודות שאני עדיין מועסק בהם".

איפה תפס אותך משבר הקורונה?
"זה תפס אותי בהפתעה. באותו זמן אימנתי את קבוצת הגברים של מ.א ברנר בליגה א' דרום, שימשתי כאחראי פיתוח היכולת הגופנית במחלקת הנוער של הפועל ירושלים. בהפועל פ"ת בדיוק סיימתי את העונה".

אם כך, מה דעתך על סיום העונה בליגת העל על 'השולחן הירוק' ולא על הפרקט? האם זו החלטה מוצדקת?
"אני חושב שזה מאוד מאפיין את את הלך הרוח שבו מתנהלת ליגת העל בכדורסל נשים. להרבה אנשים יש נוחות שהליגה היא קצרה מאוד, אז מגפת הקורונה נתנה סיבה נהדרת להמשיך את ה'אג'נדה'. אני לא מתעלם מהקושי הכלכלי של כל הקבוצות, אבל לדעתי, הלכו מהר מדי על הפתרון הזה. בכדורסל הנשי לצערי לא מחמיצים הזדמנות לפגוע בענף וחבל שכך".

בתום הסגר החזירו את שחקניות הסגל הלאומי והעתודה המורחב לאימונים אך השמות פחות מוכרים לקהל הרחב. האם לדעתך מגמת ההצערה שהתחילה נכונה? 
"תהליכי 'חילופי משמרות' הם תמיד מורכבים. במקרה הנוכחי ולאור פרישתן של נעמה שבחל"ד, קטיה, שי ואלישיה זה היה יחסית נוח ומתבקש. אותי מעניין לדעת מה הם הקריטריונים לבחירת השחקניות? מה התכנית המקצועית? מה רמת המחויבות של הבנות בשלב הנוכחי לאחר שהעונה תמה? מהן החובות והזכויות? כמובן כמו תמיד בכדורסל הנשי צריך לבדוק מה מקבלים הגברים ויש חובה להמשיך ולהילחם לטובת הענף".

קיים ויכוח על כמות השחקניות הישראליות (ללא מתאזרחות) שמתאימות מבחינת יכולתן המקצועית לשחק בליגת העל ומספרן לפי חלק מהאנשים בענף לא עולה על 50. מה דעתך?
"לדעתי המספר לא רלוונטי. מרגיש לי שמאד נוח לכל העוסקים בדבר שהמצב ימשיך כפי שתיארת. שחקניות שמסיימות גיל נערות, ומגיעות ממסגרות בעלות משאבים והשקעה נופלות לעיתים לתוך חלל ריק ולמסגרות פחות מקצועיות. המעבר מנערות לבוגרות הוא קשה ואין שלב ביניים. יש שחקניות שמגיעות למצבים לא אפשריים מבחינתן ואז הדרך לירידה לליגה השנייה או לפרישה היא קצרה מאד ולכן הסיבות לירידה בכמות השחקניות ברורות. לכן צריך לבדוק מדוע שחקניות צעירות וחדשות שמקבלות שכר נמוך נדרשות להתאמן כמו מקצועניות ולא מקבלות קרדיט תרצה להמשיך במסגרת קפדנית כמו ליגת העל? כרגע אין פה מדיניות של קידום השחקניות והעלאת מספר השחקניות שציינת בליגת העל אלא יש מצב הפוך. הסגל הממוצע בליגת העל במרבית הקבוצות עומד על 9 שחקניות במקום 12 וזה אבסורד שקבוצות לפעמים נאלצות להשלים אימונים עם שחקניות מהנערות או עם בנים. אפשר לחסוך כסף בתשלום על שחקניות זרות ואת העודף להשתמש בשכר לשחקניות צעירות ולקדם אותן כלכלית ומקצועית. יש עוד הרבה דרכים אבל כנראה שזה לא מעניין אף אחד. לפי המספרים שציינתי מבחינת סגלים ברגע שיש מכת פציעות כמו שקרה לנו בפ"ת ובעבר בקבוצות אחרות הסגל הופך להיות של 8 שחקניות, ובמצב של שני משחקים בשבוע זה גורם לעומס ולקריסה וזו אחת הסיבות העיקריות שהרבה שחקניות יורדות לליגה השנייה ולכך אתייחס בהמשך".

אם כך, הלאומית נשים בה אימנת בעבר במסגרת האקדמיה הפכה בשנים האחרונות לליגה שלא ברור מה כוונותיה המקצועיות מבחינת האיגוד ומבחינת חלק מהקבוצות שמשחק בה. האם אתה חושב שצריך לשדרג אותה באמצעות שחקנית זרה אחת או לקבוע הגבלת גיל (22/3) כמו בלאומית גברים או כל רעיון אחר?
"אהיה עדין במילותיי, כדי לא לפגוע באף אחת ואחד. עצם ההשוואה בין לאומית גברים ללאומית נשים היא צחוק מהעבודה. בלאומית נשים מתאמנות בממוצע בין שניים לשלושה אימונים בשבוע, כאשר חלק גדול ומשמעותי מהשחקניות לא מגיע למרבית האימונים. אי אפשר להתיייחס לליגה הזו כמקצוענית ולא כחצי מקצוענית. יש עומס מבחינת כמות הקבוצות וגם הרמה בשנים האחרונות מאד נמוכה. היחס בין התקצוב של הליגה לרמה אינו תואם. עדיף לדעתי לתקצב את המחלקות הצעירות. בשום פנים ואופן לא הייתי מאשר שדרוג של שחקנית זרה בליגה הזו כי אין לכך טעם. הלאומית הפכה למקור פרנסה מעולה להרבה שחקניות ולקריירה שנייה. בהתייחס למה ששאלת בהקבלה ללאומית גברים אז צריכות להיות דרישות סף של כמות אימונים, שקבוצות תעמוד בהתחייבות לעלות ליגה, אחרת מאבדים את הטעם וערך הספורטיביות והתחרותיות. הגבלת הגיל גם לא רלוונטית כי אז שחקניות יירדו לשחק בליגה הארצית שהיא בכלל ברמה מאוד נמוכה".

בבחירות האחרונות נכנסו לוועדת הנשים מספר חברות חדשות כמו שחקניות העבר שרון זאבי ואורנית שוורץ, ויו"ר הפועל גלבוע לשעבר נטע אבוגוב. אם היית יושב במקומן בוועדה איזה דברים חדשים היית מציע להעלות לסדר?
"קודם כל הייתי מנסה להוציא את הפוליטיקה מהוועדה (לדעתי בלתי אפשרי בגלל נושא המרכזים). צריך לחייב שיהיה פרוטוקול לכל וועדה, ושיפורסם לציבור כפי שחוק העמותות מחייב. שקיפות. צריך לוודא שמי שמגיע לדיוני הוועדה ומי לא ויסלחו לי כל הנפגעים, ההחלטות שמתקבלות עושות רושם שמתקבלות על רקע פוליטי בעיקרן, ונקבעות עוד לפני ההצבעה. כדאי לבדוק מי זכאי להצביע ומי לא..הגיע הזמן להפוך את ועדת הנשים לוועדה המקצועית לקידום כדורסל נשים כדי לענות על ההגדרות המקצועיות שמתייחסות לוועדה זו. יש להכניס כמה שיותר אנשי מקצוע. כנראה שבכדורסל הנשי זה נוח שיש ועדת נשים ולא ועדה מקצועית כמו בגברים. צריך בוועדה נשים אמיצות שעומדות על דעתן, לא חוששות להביע את דעתן ונלחמות לשינוי. קביעת מטרות עם לוחות זמנים, ואם אין עמידה בלוחות הזמנים, אז צריך שמשהו ישתנה.בהחלט מאחל הצלחה לשרון (שיתפנו פעולה בסגל הזהב של 'אתנה ג'וניור'), לאורנית (אותה אימנתי במסגרת צוות האימון ברמלה ומרצה בתואר הראשון שלה) ולנטע אותה פגשתי בימים האחרונים לראשונה". 

לסיכום, מה צריכות לדעת עליך השחקניות שעתידות לשחק בעונה הבאה ברמה"ש? ואיך הולכת להיראות הקבוצה שתקים?

הקבוצה תתבסס על ישראליות. מה שמאפיין את הקבוצות אשר אימנתי הוא שלוקח זמן להתרגל לשיטה שלי ושפיתוח השחקנית במהלך העונה מאוד חשוב לי. כל שחקנית תמצא את החיבור שלה לקבוצה באופן טבעי והתפקידים יגיעו לשחקניות באופן אורגני. אני אוהב הגנה אישית לצד הגנות מתחכמות. אני מאוד אוהב ללחוץ אבל בהינתן סגל קצר והעובדה שלא תהיה זרה על ספסל אני בספק אם הפריבילגיה הזו תציג את עצמה. בהתקפה אני תמיד מעדיף לרוץ, בהתקפה עומדת הולך ל"עוגן" קבוע ותנועה המשכית. קריאת מצבים בסיום תרגיל חשובה לי מאוד וזיהוי המיסמצ'ים הכרחי עבורי.

מה המטרות של רמה"ש ולאור חילופי ההנהלות?

לבנות קבוצה בתקציב שפוי על מנת להכנס לבית העליון. לטווח ארוך הרצון הוא להיבנות ולהתמנף על מנת להשיג דברים גדולים יותר.

תמונות באדיבות איגוד הכדורסל

Leave a comment