תוצאות LIVE

תוצאות LIVE

אליפות אירופה מחכה לנו?

מאת שי ברק

הגרלה מאתגרת לנבחרת ישראל במוקדמות אליפות אירופה 2021. הנבחרת הוגרלה לבית ב' עם שבדיה ומונטנגרו. האם בתקופת חילופי הדורות נחזור לבמה המרכזית ומי בכלל ייאמן?

לפני חודש, באליפות אירופה זכתה ספרד אחרי ניצחון בגמר על היריבה מצרפת. בעוד שנתיים, אליפות אירופה תתקיים באירוח משותף של אותן ספרד וצרפת. האם נבחרת ישראל תהיה שם?

מוקדם יותר היום התקיימה במינכן הגרלת הבתים למוקדמות אליפות אירופה. 33 נבחרות חולקו ל-9 בתים, חלק מהבתים עם 4 נבחרות וחלק בבית עם 3 בלבד. אנחנו "זכינו" בבית קומפקטי, מה שמקשה עלינו עוד יותר את סיכויי ההעפלה.

השיטה: כמו בפעמיים האחרונות. הראשונה מכל בית תעפיל לאליפות אירופה ויחד איתה יעפילו עוד 5 "סגניות" בעלות המאזן הטוב ביותר. בשנים האחרונות כבר הוכח שמדובר בשיטה מוזרה במיוחד שנותנת יתרונות לנבחרות שמוגרלות יחד עם אלבניה, אסטוניה ובולגריה… רק שלנו מחכה מונטנגרו ושבדיה.

שמות הנבחרות מטעה. מדובר בהגרלה קשה ומסובכת במיוחד. אמנם צרפת, ספרד ורוסיה לא איתנו. אבל כזכור, דווקא עם תורכיה הסתדרנו ואפילו ניצחנו אותה. נבחרות כמו שבדיה ומונטנגרו הן אתגר אמיתי. נבחרות שלא מרגישות פייבוריטיות ולא לוקחות כמובן מאליו את מקומן באליפות, אלה יעשו הכל כדי להגיע מוכנות ואיתן נצטרך להתמודד.

מונטגרו זו מדינה חדשה יחסית שהוקמה רק ב-2006. ההעפלה הראשונה שלה לאליפות אירופה היתה בשנת 2011  (הפעם האחרונה שישראל שיחקה באליפות). מאז מונטנגרו העפילה לטורניר הגמר כל שנה כש-2011 סיימה במקום השביעי, ב-15' במקום השישי ובטורניר האחרון שהתקיים לפני חודש סיימה 12 תוך שמקדימה את טורקיה וצ'כיה, עם גלורי ג'ונסון בכושר טוב והיא צפויה להמשיך גם למשחקים נגדנו ב-2020.

שבדיה סיימה את הטורניר האחרון במקום השישי. שבדיה נעדרה מהטורניר ב-2017 לאחר שהתקשתה במוקדמות נגד ספרד וסיימה במקום השני (במאזן לא מספיק אטרקטיבי) , אבל לקחה חלק באליפויות האחרונות ב-2015 (מקום 14) ו-2013 (מקום 7). היתרון הגדול של השבדיות הוא בסגל הצעיר יחסית כשהאחיות אלדברינק יגיעו לשנת 2021 בגיל 33 והן המבוגרות בסגל. אמנדה זאהוי הענקית ומייגן מגאריתי רק בנות 23-25 כך שסביר שעוד נפגוש אותן ואפילו בכושר לא רע.

היריבה הראשונה שנפגוש, תהיה שבדיה. אותה נארח כבר ב-14.11 בעוד פחות מארבעה חודשים. ובטורניר כ"כ קצר, חייבים לשמור על הבית (כלומר לנצח ממש בקרוב). המנהל המקצועי של הנבחרות השבדיות הביע שביעות רצון מההגרלה (ומעט זילזול בנבחרת הישראלית): "יש לנו כבוד ליריבות שלנו, אבל אנחנו מרוצים מההגרלה" אמר פרדריק יולמו. "אני חושב שקיבלנו הגרלה טובה. בית של 3 קבוצות זה טוב בהתחשב בכך שנשחק השנה גם במוקדמות המשחקים האולימפיים". על ההגרלה מול ישראל הוסיף, "ישראל היא יריבה שאין לנו נסיון רב מולה, אבל הן גם לא יריבה ברמה האירופית הגבוהה, כך שמאמין שנצליח לנצח בשני משחקים".

בזמן שבשבדיה נערכים ויגיעו למשחק נגד ישראל אחרי ניצחונות על מונטנגרו, רוסיה ולטביה (ומשחקים צמודים נגד צרפת וצ'כיה), בישראל עסוקים עדיין בפוליטיקה כשכבר קרוב לשנה מתקשים להחליט מי ייאמן את הנבחרת ובמקום להתחיל בהכנות, עסוקים בדיונים.

ככל הנראה הנבחרת תפגוש את שבדיה בעיצומה של מערכת של חילופי דורות, כשלא ברור אם שי דורון, קטיה לויצקי, דניאל דיאמנט, נעמה שפיר ורוני בן נון שלא יפתחו את העונה יזומנו למאמץ הלאומי להעפיל לאליפות אירופה – או שהנבחרת תתבסס על הדור הבא. היינו יכולים לשאול את המאמן, אם היה כזה….

קרדיט צילום: עודד קרני

לוח המשחקים הצפוי לנבחרת:

14/11/19 – שבדיה (בית)
12/11/20 – מונטנגרו (חוץ)

15/11/20 – שבדיה (חוץ)

7/2/21 – מונטנגרו (בית)

ונסיים במה שמאחל לנו עלי מוהר הגדול, ז"ל,  בשירו של מקס… נקווה שזה יהיה כדאי.

בצרפת …
– לא בספרד! 
– מה אתה מדבר, בצרפת! 
– לא בספרד! 
– אולי ספרד… 
– אתה יודע מה?, צרפת! 

לא זוכר כבר איפה 
לא זוכר מתי 
למה הסתבכתי 
איך יצאתי חי 
איפה לא הייתי 
זה היה כדאי

Leave a comment