תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

תוצאות LIVE

79 - 67
ליגת העל
2018

ראשון

83 - 87
ליגת העל
2018

שני

66 - 83
ליגת העל
2018

שלישי

101 - 106
ליגה לאומית

רביעי

63 - 78
נערות א'

חמישי

איגוד הכדורסל טרם הודיע על שידורי: ליגת העל לנשים, הליגה הלאומית לנשים וליגת נערות – על.

אני לא ממהרת להאשים. תמיד נותנת קרדיט ותמיד שומעת את שני הצדדים לפני שמגבשת דעה. הדבר מכבד אותי כשאנשים רואים לנכון לדבר איתי בגובה העיניים ולהגיד לי את האמת. אני סלחנית כשיש שיח. התעלמות בעיני היא הגרועה מכל. התעלמות מבטלת בני אדם באשר הם.

בפוסט שפרסם היום איגוד הכדורסל, אשר מכריז באופן חגיגי על פריצת דרך טכנולוגית אשר באמצעותה ישדרו את הליגה הלאומית לגברים וליגת הנוער-על, הייתה התעלמות מהנשים ומהנערות ובעיקר התעלמות מהשאלה, מה הצפי לשידורינו? גם חמש התגובות לפוסט (אשר הוכפלו בינתיים) התוהות לגבי השידורים שלנו, טרם קיבלו מענה – מגיב/ה אחד/ת קיבל/ה מענה: "כל דבר בעיתו" אבל לא ברור אם בהקשרנו, או בהקשר של ארצית-גברים. בכלל, מרגיש שהמילה שמאפיינת את הכדורסל הנשי בארץ היא – טרם.

טור דעה מאת: ענבר טנא אוריון

הצטערתי על הפוסט של איגוד הכדורסל היום (14/9/20) בשמי ובשם כל מי שדרשו ממנה לא פחות ממקצוענות ולא נתנו את אותו היחס בחזרה, או לפחות מענה מדוע.

בכל אשר קשור לשידורים עד היום היה רק גורם אחד, ערוץ טלויזיוני אשר לו הזכות לבוא ולהגיד, שידורים מסוג מסוים, מביאים לנו יותר רייטינג, ולכן אני בוחרים לשדר את הגברים או לדוגמא היפותטית, בוחרים לשדר את מכבי תל אביב יותר מיתר קבוצות ליגת העל. הדבר מעולם לא הוכח כי לא היו מעולם שידורים באותו קנה מידה וברמה שניתן לקיים השוואה רצינית אבל נגיד.

בדומה לערוץ הספורט, איגוד הכדורסל השיק ערוץ חדש אשר לא אמור להיות למטרות רווח (או אולי כן?) אלא אמור לעזור לקבוצות כפי שפירט, חיתוכי וידיאו ושירותי סקאוט בינלאומיים בטכנולוגיה חדישה באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית, שידור חי כולל גרפיקות, פרסומות, לוח תוצאות וכן אפשרות לשלב פרשנים. בסוף המשחק המערכת מפיקה תקצירים והמשחק זמין תוך מספר שעות לצוות האימון לסקירה ולאנליזה כולל סטטיסטיקות ומקטעי וידיאו לכל קבוצה ושחקן.  הליגות הכלולות: הליגה הלאומית לגברים ואת ליגת נוער-על לנערים וכידוע, ליגת העל לגברים מסוקרת במלואה בערוץ טלויזיוני.

הענף הנשי צופה מהצד, ממשיך בגסיסתו ואין לו כוחות להילחם. מרוב טפסי משחק שאני דורשת לקבל כשהם בלויים ובלתי קריאים, אני שוכחת לבקש כלים יעילים יותר אבל הינה, הם כאן, אבל הם לא בשבילי. הענף שלנו יכל לקבל דחיפה רצינית קדימה, יכלנו להתרכז בחלק "הכייפי": בצבע, בפרשנויות, בראיונות, בהימורים, אבל אנחנו מעט כח אדם על המון עבודה ואין לנו עזרה, מקווים עכשיו לקבל את העזרה מהכלים החדשים והנוצצים של האיגוד.

הכדורסל הנשי מנסה להתקיים במדינה ללא תרבות שלא נאמר תרבות ספורט ומקבל בדיוק מה שצריך רק כדי לנשום. אנחנו כל כך עסוקים בקיום שלנו, שכבר אין לאנשים בו כוחות להילחם על מה שמעבר. מה שמעבר הזה, יכל להיות השידורים של האיגוד. מעציב אותי שאין לנו יוזמות בתחום השיווק כמו בגברים, מעציב אותי שהאגף המקצועי שלנו מונה רק שני אנשים ונאלץ לעסוק בכל מה שמעבר למקצועיות, שהוא הכי חשוב. מה שווה שחקנית מעולה אם אף אחד לא רואה אותה? עצוב לי שהרצונות של טל נתן לשידורים וחשיפה לכדורסל הנשי לא הופכות למציאות כרגע.

המהלך הזה לבטח "התבשל" זמן בלתי מבוטל, לא היו אנשים שכאב להם מספיק כדי לדאוג שגם אנחנו נהיה בפנים?  והרי למה לא?  ליגת העל שלנו זועקת לשידורים.  משחק אחד משודר פעם בשבוע בערוץ הספורט. משחקי ליגת העל הם לרוב לא בימי ראשון (נוער-על) ולא בשלישי (לאומית) אז למה לא להוסיף את יתר משחקי ליגת העל לנשים לפורמט הזה? אם כל התשתיות כבר מוכנות, באולמות שמתאמנים בהם גם גברים וגם נשים אדרבא, למה לא? בעונה החולפת, שידרנו מספר משחקי ליגת העל, ולמעט אולם או שניים שאין בהם סיב אופטי (שגם על זה ניתן לגשר) ניתן לשדר מכל האולמות. מכאן, הנטייה שלי היא לחשוב שהסיבה היא לא טכנית. בואו נסכם, הוצאתם כסף על הטכנולוגיה, התקנתם אותה באולמות שגם ככה בחלקן משחקות גם בוגרות ונערות, ואין מניעה מבחינת הלו"ז להכניס את ליגת העל לפחות. אז למה? אני באמת רוצה לדעת איגוד יקר כי כרגע, ההתעלמות שלכם גורמת לי לחשוב שאנחנו פחות חשובות לכם.

דווקא בעונה הבאה יש לנו הזדמנות: זכינו לקבל את השחקניות הכי טובות בעולם, אותן שחקניות שמשדרים אותן נונסטופ בארה"ב והתוצאות מהדהדות. בארץ, השחקניות האלו ישודרו פעם בחודש ומנגד ייראו קבוצות גברים מהליגה הלאומית משודרים כל הזמן. לבטח יחשבו שהדבר תמוה. לנוכח לו"ז השידורים של הערוץ החדש באתר החדש של האיגוד, הלאומית נשים אוטומטית מחוץ לתמונה, אבל אני קוראת למנהלת ליגת העל לנשים להילחם על השידורים בליגת העל שכפי שמצאנו, אין מניעה לשדר.

נאמר לנו ע"י החברה (פיקסלוט) כי ברצונם לייצר בעתיד פלטפורמה לשידורי ליגות הנשים אולם הם לא זכו למענה לכך ונענו כי בחלק מהאולמות אין תשתית ראויה. יש לציין כי במרבית האולמות משחקים במקביל גם בוגרים, גם נוער וגם נשים בימים שונים ואין מניעה לשדר את המשחקים. נוסיף ונאמר כי מבדיקה שערכנו לפחות בלאומית נשים מאחר ועדיין לא ידוע גורל ליגת העל לנשים נאמר לנו, כי לא פחות מ-6 קבוצות כבר מתכננות לשדר את משחקי הבית שלהן ברשתות החברתיות ובאינטרנט. אנו מבקשים לדעת לטובת הקבוצות, המאמנים והשחקניות האם זכות החשיפה הארצית תישמר להם באמצעות ערוצי המדיה השונים או שהמצב שהיה בשנים האחרונות של שידור משחקי גמר גביע וגמר גמר סל בלבד ישודרו וגם כן כסוג של ברירת מחדל.

הלכתי ובדקתי מה זה אומר בדיוק אפליה מתקנת ומצאתי:

מתן עדיפות לאנשים על סמך השתייכותם לקבוצה מסוימת באוכלוסייה הנחשבת לחלשה יותר, על פני המשתייכים לקבוצות אשר נחשבות לחזקות יותר, המטרה להשוות פערים חברתיים, מתוך הנחה שהם ניתנים לתיקון. אין מה להוסיף. הדבר הזה לא מתקיים. אנחנו לא מתוקנים ולא נאורים.

כשקראתי את הפוסט של איגוד הכדורסל שמחתי. יש לי חברים בליגה הלאומית. שחקנים ואנשים מדהימים ומגיעה להם את הבמה הכי איכותית. ככל שהמשכתי לקרוא, הציפייה הלכה וגברה בי, מתי יבשרו שגם אותנו הולכים לשדר? האם אני תמימה? ההתרגשות הפכה לכעס. למה הגברים והנשים לא יכולים להצליח ביחד? למה משסים אותנו אחד נגד השניה? למה אם אני נלחמת על הזכויות שלנו אז אני פמיניסטית רדיקלית או שלל כינויים דוחים ונגועים בסטיגמות? אני קוראת את התגובות לפוסט, ואני שמה לב שכל ההערות השואלות לשידור הנשים, לא נענות. שוב, ההתעלמות. אני שואלת אתכם, האם הזיעה שלנו לא שווה לזיעה של אחיינו? האם הקילומטרים שההורים שלנו גומעים ומשלמים כדי לקחת אותנו לאימונים ולמשחקים לא שווים כספית לקילומטרים של ההורים של השחקנים?  ההשקעה היא אותה השקעה.

התרגלתי לאפליה בנושא התקציבים אשר עליהם אחראי משרד הספורט אבל אמרתי לעצמי, פוליטיקאים, הם לא אנשי מקצוע, זה יהיה לבג"צ. אבל את איגוד הכדורסל אני מכבדת, החוויות הכי טובות שלי מהכדורסל היו בנבחרות והאיגוד הוא זה שדאג שהן ייקרו. אני מצפה מאיגוד הכדורסל להיות בקדמה, להיות נאור ולדאוג שכולנו נצליח.

בנוסף, פנינו למספר גורמים בענף, אך אלו לא רצו להביע דעה, חלקם מקבלים שכר מאיגוד הכדורסל (כך גיליתי) וחלקם מפחדים להתעמת. אבל היה צדיק אחד בשם אורן לם, מאמן אליצור ת"א בלאומית שאמר:

"לדעתי כל מה שמגיע לגברים – מגיע לנשים. לצערי יש לא מעט אנשים שכדורסל ילדות, נערות ובוגרות לא מעניין אותם.

אנשים לא מבינים או לא רוצים להבין את חשיבות הספורט לבנות.

כמו בעוד נושאים, גם בספורט, יש למדינה שלנו עוד דרך ארוכה לעשות בכל מה שקשור לספורט נשים בפרט ומעמד האישה בכלל."

והרי לכם דוגמאות להבעת דעה, שלא מתנכלות לאיגוד, בסך הכל אנו מביעים את תחושותינו, את ההשלכות ואת הפוטנציאל שהתמסמס לנו (עוד פעם).  מחכה שיבשרו לנו שלא מדובר בעוד אכזבה. איגוד יקר בבקשה שבור שתיקתך כי אני לא יודעת איך ממשיכים מפה.

את תגובת האיגוד, ביקשנו באופן רשמי במייל, היום בבוקר (15.9.20) , מדובר האיגוד חגי סגל,  אחרי ניסיונות טלפוניים והודעות. באותו היום בערב התקבלה בוואטסאפ התגובה הבאה:

"איגוד הכדורסל עושה את המיטב בקידום הכדורסל הישראלי בכל הגילאים והרמות".

 

 

Leave a comment